Inlägg från: miracle maker |Visa alla inlägg
  • miracle maker

    Allergitråden

    Miralicia skrev 2011-05-11 20:56:57 följande:
    Och naturligtvis glukossirap av odeklarerat ursprung som i princip uteslutande är vete eller veteblandning också
    Är det så?! Skit också, dottern och jag delade en Piggelin i eftermiddags, jag blundade och hoppades på det bästa... :(
  • miracle maker
    Tibell skrev 2011-05-10 15:45:08 följande:
    Finns det någon vuxen här inne som har ibs på "riktigt". alltså som inte berodde på allergi?
    För min mage är helknas. Kavat har hängt med de senaste året och vet hur det ligger till ;)
    Men jag kan i skov må apdåligt. Sen jag tog bort gluten blev det mycket bättre men aldrig riktigt helt bra. Innan kunde jag kräkas varje morgon i flera dagar i sträck för att sedan  inte kräkas alls på flera veckor.I samband med kräkningarna blev jag otroligt illamående och fick smärta i framförallt knäna. Kunde inte vara magsjuka eftersom ingen annan i min närhet blev drabbad. Magen kunde ena dagen vara stenhård för att några timmar senare vara lös, typ.
    Blir mycket bättre på laktosfritt. Försöker jag fuska blir jag gravidsvullen om magen och pruttig till tusen.
    Har börjat testa gluten lite smått igen och märker ingen större skillnad. Kan äta en hel smörgås och allt som händer är att jag får lite ont/blir öm i magkatarrs området samt får kliande "myggbett". Får alltså som röda eller vita prickar men rött runt om som kliar vansinnigt mycket. Kliandet går över efter några timmar och kvar finns röda plitor som kan sitta i i veckor.
    Men igår fick jag ett "anfall" igen. Blev skit illamående och kräktes 2 ggr samt fick diarré. Satt i i 2 h ungefär och sedan gick det över. Efter någon timme kom denna otroligt jobbiga smärta i knäna.
    Hade inte ätit gluten/laktos dagen innan men som sagt slarvat lite de senaste månaderna.
    Vad tror ni ? Låter det som Ibs ? Vågar jag börja äta gluten igen ??

    Bella fick fresten sin Neocate idag. Så håll tummarna att vi äntligen kan slänga lactulosen i soporna =)
    Det blev nog lite otydligt innan att mitt inlägg var ett svar på ditt inlägg ovan, så jag kör igen
    Tycker att det låter misstänkt likt Crohns sjukdom... har läkarna kollat det? Mer info finns här:

    http://www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/Sjukdomar-och-besvar/Crohns-sjukdom/
  • miracle maker

    Ni som har barn med infektionsastma, som inte går på konstant medicinering: börjar ni ge astmamedicin redan vid första tecknet på förkylning som det står i papprena vi fick från dotterns läkare? Dotterns näsa rinner men luftvägarna är ännu fria och fina, ska jag ändå börja med medicinen nu?

  • miracle maker
    mithrandil skrev 2011-05-12 19:11:28 följande:
    Pulmicort antar jag att ni har som du undrar du ska börja med? för jag glömde ju vilken medicin det var fråga om. Är ju lite olika instruktioner. vi ger pulmicort vid minsta tecken på förkylning, men airomir endast om hon är ansträngd i sin andning och behöver vidgas
    Tack! Vi har flutide och airomir så jag antar att det är flutiden jag ska börja med. Tyvärr hade de inte masken hemma på apoteket här där vi bor, de kunde få hem den först på måndag! Men nu har jag fått en undanlagd i en annan stad så jag ska försöka hämta den under dagen
  • miracle maker

    Älsklingen, hur går det med Bellas röda utslag? Fått någon klarhet kring vad de orsakas av? Min lilla har haft massor med röda utslag på magen varje morgon den senaste tiden. De kan blekna lite under dagen men blossar oftast upp en stund efter måltiderna och försvinner aldrig riktigt... sen får hon andra röda prickar, kanske 5mm i diameter, som kan ploppa upp plötsligt lite varstans (väldigt enstaka och spridda) och sen försvinna lika plötsligt igen. Blir inte klok på det...

  • miracle maker
    LadyM skrev 2011-05-14 08:53:10 följande:
    Så kom nässelutslag igår igen, det enda jag kan tänka mig som orsak är solrosolja eftersom han åt ett bröd med det i. Är det något ni känner igen?? Jag får väl testa igen, ha lite solrosolja i hans mat och se om även det blir reaktion. Men det är ju så tråååååååååååååååååååååååååkigt att provocera!!!! Blä!!!!
    Här kommer också nässelutslagen som ett brev på posten efter varje måltid nu. Det enda hon får till alla måltider är Carlshamns margarin (70%) och det enda jag kan tänka mig att hon reagerar på i det är i så fall kokosolja. Någon som har några tankar eller erfarenheter kring det?
  • miracle maker
    miracle maker skrev 2011-05-14 19:16:11 följande:
    Här kommer också nässelutslagen som ett brev på posten efter varje måltid nu. Det enda hon får till alla måltider är Carlshamns margarin (70%) och det enda jag kan tänka mig att hon reagerar på i det är i så fall kokosolja. Någon som har några tankar eller erfarenheter kring det?
    Carlshamns 80% menade jag.

    Dock läste jag just på livsmedelsverkets hemsida att kokosolja är raffinerad och oftast inte innehåller proteiner så då borde hon inte reagera på den. Finns det något annat i Carlshamns margarin man kan reagera på? Det ska ju vara det renaste margarinet.
  • miracle maker
    Tibell skrev 2011-05-14 14:34:23 följande:
    Wow, 20! Kanon ju! Vi fick som sagt bara 6 och en påse är redan slut. Men kan de ger mer om det skulle behövas ? Hon sa att det var max men det kan det väl knappast vara då. Eller kanske olika från landsting till landsting ?
    Vi har 8 påsar per uttag. Jag fick själv fylla i mängderna och hade inte en susning om hur mycket som skulle gå åt. Trodde det skulle vara mycket men det går ju som sagt fort eftersom påsarna är så små. Kolla med läkaren/dietisten om de inte kan ändra mängden!
  • miracle maker

    Vi testade att ta bort havre (och Oldas risgröt) under 2 veckor för att se om lillan mådde bättre. Kan inte säga att jag märkte någon solklar skillnad så nu har hon fått havremjölk i snart 2 veckor igen. För en vecka sedan blev plötsligt både humöret och sömnen helt knas igen MEN så har hon så klart åkt på en ny förkylning med feber, luftrörsbesvär, astma & krupp igen, OCH igår kom även årets magsjuka nr 3 med full kraft... Suck.


    Älsklingen, stackars stackars Tilde, även mitt mammahjärta värker när jag läser sånt! Hur mår du själv nu, med magen och allt?

Svar på tråden Allergitråden