• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • tes 75
    Tibell skrev 2011-04-12 07:18:33 följande:
    Tes: min stora dotter blev fruktansvärt dålig i magen vid tandsprickning. Kunde hålla på i veckor. Minns framförallt en morgon vi klev in på hennes rum och det luktade dött!!
    Ropade på mannen och bad honom leta igenom rummet i tron om att katterna lagt en död mus där inne. Men det visade sig att det var dottern som bajsat. Det var vedervärdigt. Då höll hon på att få 4 tänder samtidigt.

    Lilla hönan har aldrig haft tandbajs. Hon har ju en hel del problem med hård avföring så tänderna har aldrig påverkat hennes mage.

    Hoppas hon mår bättre snart!
    tack för svar! då kanske det bara är att vänta ut då.. man blir ju lätt nojjig när det sägs (och står på nätet överallt) att tandsprickning inte orsakar feber & diarréer, & börjar tänka att dottern kanske - ve & fasa! - är känsligt för ris eftersom det är i princip vad hon ätit senaste veckan. sambon som är f-ledig har det inte lätt nu, han kan ju typ inte gå hemifrån med dottern & springer till & från dagis med storebror så inte lillasyster hinner bajsa ned vagnen
  • ELI 79
    tes 75 skrev 2011-04-12 06:58:45 följande:
    alltså, det här med tandsprickning och diarré. hur har ni med allergiska barn upplevt era barns tandsprickningar? vår 1-åring håller just nu på att få inte mindre än 8 tänder samtidigt (varav 4 kindtänder) och hon har i snart en vecka haft sprutande, vattniga & gulgröna diarréer många gånger per dag. och så luktar bajset rabarber. hade hon inte tandat skulle vi tänkt allergi på en gång (hon är pigg i övrigt & sover bra, så magsjuka känns det inte som det är), men kan det kanske vara tänderna? kan verkligen tandsprickningsmage vara så här pass bökig, & lukta surt?

    hon matvägrar en aning också, så de senaste dagarna har hon mest ätit risgröt med banan-mangopuré, mosad banan, Oldas riskex & risvälling, samt mycket lite av kokt ris, potatis, falukorv, stekt nötfärs.

    analys på det?
    min stora son hade hemska diarréer vid tandsprickning. Gröna och illaluktande! Höll väl på någon vecka i alla fall.
  • tes 75
    ELI 79 skrev 2011-04-12 12:54:00 följande:
    min stora son hade hemska diarréer vid tandsprickning. Gröna och illaluktande! Höll väl på någon vecka i alla fall.
    åh, vad "skönt" att höra att det är fler med sådana erfarenheter! som sagt, på nätet, BVC etc luras man ju att tro att det alltid när andra anledningar till feber & kass mage än tandande.
  • Kavat
    ViFrånLandet skrev 2011-04-11 12:49:32 följande:

    Hej!


    Var hem till svärmor igår, var där 1-1,5 timmar innan det var dags för mat... Vilket visade sig vara smörgåstårta med räkor! Eftersom vi redan varit där så länge var det bara att se glad ut och se det som en provocering. Han somnade utan problem men knölade massor på förnatten, var orolig liksom, så till slut tog vi upp honom och gav honom mer Nutra och han somnade om men sov sedan oroligt och vaknade några gånger under natten. Inget konstigt egentligen då han håller på att få ytterligare tänder, inte heller några nässelutslag eller andra symtom så jag tänkte "yes, då var det inte räkorna förra gången ändå", lämnade honom på dagis och åkte till skolan... Men för en stund sedan ringde de och sa att G troligtvis har ögoninflammation på båda ögonen, ena ögat fick han knappt upp och det andra var otroligt geggigt (inte sett det själv än, han sov när de ringde och ska ringa när han vaknat igen)... Så min fråga: kan man bli geggig i ögonen som allergireaktion, ca 12 timmar efter? Nässelutslagen kom ju inte förrän morgonen efter förra gången, om det nu var pga det... Hoppas så klart det bara är en vanlig inflammation men allergimorsa som man är tänker man ju alltid på just allergi Flört


    Hur har det gått? Kom ni fram till något?
  • Kavat
    MariaWe skrev 2011-04-11 13:42:24 följande:
    Hej alla!
    Vet att jag skrev  här en gång för lääänge sen, när sonen hade gjort sin första allergi utredning (tror att han var runt 8 månader då). Han påvisade då allergi mot vete, mjölk och jordnötter. Den dumläkaren jag hade då tyckte att jag kunde fortsätta ge vete (iom att han var så lite allergisk mot det). Men eftersom jag seadn tidigare visste mjölk (märkte det när han ammade) och jag sökte för att han började att kräkas när jag sluttat amma och han fick Enago, så slutade jag självklart med vetet i alla fall.
    Läkaren har sen fått mig att försöka introducera mjölk igen vilket jag inte gjort eftersom vi hamnade så efter med maten. Visste inte vad jag vågade ge honom. Dessutom fick vi träffa en helt värdelös dietist, så det blev ingen hjälp därifrån heller.
    Efter en längre tids diarré bestämde jag mig för att söka igen. Var så nervös för att det var gluten. Dock följer han sin vikt- och längdkurva perfekt, därför känns det som att jag inte blir tagen på allvar.
    Har iaf precis fått provsvaren från den allergiutredningen. Han är inte allergisk mot gluten och vetet har sjunkit, vilket känns jätteskönt! Men hans allgi mot mjölk har ökat, liksom den mot jordnötter och han har även blivit ganska rejält allergisk mot soja. Dessutom är han lite allergisk mot hund och vi har två stycken!
    Nu behöver jag tips och råd (känner mig helt gråtfärdig)! Mjölk tänker jag inte försöka introducera, förrut fick han soyayoughurt till mellis, vad ska jag ge honom nu? Vad ska vi göra med hundarna, avvakta ett tag? Har själv varit lite hundallergisk, med det verkar ha vuxit bort eftersom jag aldrig har några känningar längre. Utvecklade dock inte den allergin förrän i 14-årsåldern.
    Törs jag ge honom bönor? Eftersom det är släkt med soja och jordnötter.
    Det han äter är Nutramigen, Barnmat (farmargryta och kyckling-och grönsaksgryta), korv, glutenfritt bröd, corn flakes, Wasa Husman, pommes, saftsoppa och frukt. Han vill inte ha ex glutenfri pasta och potatis. Känns ganska torftigt och enformigt....

    PS: Han är 19 månader nu!
    Lurigt med pälsdjur.. Min dotter visade också lite mot hm, nu minns jag inte om det var katt eller hund när hon var 2 år. Men hon har aldrig haft problem med andning, ögon osv så vi avvaktade och vi har aldrig märkt att hon reagerar trots att testet påvisade det (lågt värde). Det är 3 år sedan och vi har nya katter och nya hund hos mormor och morfar och alla har hittills funkat samt alla andra djur som hon har kommit i kontakt med.

    Sen har jag även hört att man kan tåla sina egna djur men inte andra... Så ja, du, det är svårt att göra sig av med sina familjemedlemmar så jag hade nog avvaktat till ni har total koll på maten och sett hur/om han reagerade då. Ni kan inte lämna bort dem tillfälligt?

    Angående soja, baljväxter mm måste man prova sig fram. Det är vanligare att man tål hela ärtor och bönor än guarkärnmjöl verkar det som om man går på barnen här i allergitrådarna. Man kan tåla ärtor men inte bönor och tvärtom, så man måste testa sig fram.
    Jag hade nog gjort så att jag tagit bort allt och testat med en sak i taget och då börjat med det som ni helst vill att han ska kunna äta. Äter man glutenfritt är det ju en stor fördel om guarkärnmjöl funkar t.ex då det finns i så mycket av det glutenfria. Det mesta är ju med vetestärkelse eller guarkärnmjöl så tål man inget av dem så är ju inte urvalet så stort...

    Kolla även saftsoppan om det är guar i?

    Undrar också vad det är för cornflakes, Kelloggs är inte godkända för glutenintoleranta t.ex... Och då ännu mindre för en veteallergiker.

    Ricedream verkar också en del reagera på av veteallergikerna i tråden.

    Men man får ju testa sig fram och se vad som funkar.
  • Kavat
    Tibell skrev 2011-04-11 19:04:43 följande:
    Någon här vars barn som FÅR eksem av att bada. Alltså inte de barnen som redan har eksem men som blir sämre av bad utan barn som är helt eksemfria innan badet men har massa efterråt??
    Är det något i vattnet?
    Har ni badat innan med något i badkaret?

    Mina reagerar ibland, men jag tror det är utav schampoot osv. Sist var det barnängens som inte verkar funka...
  • Kavat
    Bokhylla skrev 2011-04-11 21:18:55 följande:

    Hej, någon som har tips på bra "börja" äta mat som är allergivänlig. E tål inte mjölk, ägg, fisk, soja, jordnöt, havre, korn, råg, vete, majs, kokosnöt. Tål inte heller någon ersättning. Han får älgkött, potatis, rismjölk och ammas. Vet inte vart jag ska prova med. Problemet är det att han inte blir mätt.  ( Dietisten vi har säger bara att det här är över mitt huvud. Väntar nu på remiss till ett större sjukhus.)
    Är det vanligt att allergibarns magar krånglar?


    Rapsolja i all mat? Det mättar ju och skyddar även magen säger barnens dietist...

    Vår lista på mat var ris, rapsolja, potatis, sötpotatis, palsternacka, nötkött...
  • Kavat
    tes 75 skrev 2011-04-12 06:58:45 följande:
    alltså, det här med tandsprickning och diarré. hur har ni med allergiska barn upplevt era barns tandsprickningar? vår 1-åring håller just nu på att få inte mindre än 8 tänder samtidigt (varav 4 kindtänder) och hon har i snart en vecka haft sprutande, vattniga & gulgröna diarréer många gånger per dag. och så luktar bajset rabarber. hade hon inte tandat skulle vi tänkt allergi på en gång (hon är pigg i övrigt & sover bra, så magsjuka känns det inte som det är), men kan det kanske vara tänderna? kan verkligen tandsprickningsmage vara så här pass bökig, & lukta surt?

    hon matvägrar en aning också, så de senaste dagarna har hon mest ätit risgröt med banan-mangopuré, mosad banan, Oldas riskex & risvälling, samt mycket lite av kokt ris, potatis, falukorv, stekt nötfärs.

    analys på det?
    Mina har alltid fått feber eller varit sjuka när de fått tänder. Ibland även med konstigt bajs och även grönt. Men inte alltid grönt bajs, men det har hänt. Det sägs att tänderna lättare bryter igenom när de är sjuka och har feber så vad som ger vad vete katten, men här hänger de alltid ihop..
Svar på tråden Allergitråden