• sofy

    Plus igen efter mf/ma

    jisses! när jag vaknade imorse o kolla mig i spegeln o såg mina bröst.. visste inte om ja skulle skratta eller gråta? haha. jag har F kupa sen innan (köper mina BH'ar på Details, specialaffär..) men idag så dom groteska ut!! o vårtgården o allt där va liksom.. svullet? vilken syn haha! min sambo började flina lite.. :P

    symptomen har flyttat sig från sidan av brösten också till bröstvårtorna, satan va öm ja e där nu! och molvärken har lugnat ner sig lite sen igår, kan de kanske va för ja gjorde nr 2 haha?! ;)

    ledsen om ja nojar över de mesta nu, men de går nog över när ja tagit ett till digitalt där de SKA stå gravid 2-3 o inte 1-2. tyder ju på att hcg stiger isåfall! ;) får hem dom testerna idag eller imorn!

  • sofy
    Odetta skrev 2010-08-19 12:42:09 följande:
    Nojja på du, det är heeeeelt OK! Jag lovar, du har inte varit den enda som nojjat här och kommer inte heller vara den sista Jag nojjar än jag med

    *kram*
    Haha, va skönt!! ;D Men antar att de e helt normalt att symtomen "avtar" lite, o flyttar sig? Och att molvärken ibland är mer, och ibland mindre?

    Kram!
  • sofy
    Odetta skrev 2010-08-19 13:11:43 följande:
    Det är jättevanligt! I v9 hade jag en dag som jag inte ens var illamående...fick så klart panik och åkte till kk och där såg man en levande bebis...dagen därpå var illamåendet tillbaka. så det kan variera mycket, både från symptom till symptom och från dag till dag
    sugarrush skrev 2010-08-19 12:46:13 följande:
    odd, vilken vecka är du i nu? du måste ha kommit långt in i andra trimestern?
     Jag är i v16 nu
    Puh! Då ska ja försöka andas ut för en stund igen då. Suck. Blir ju tokless på mig själv som nojar, men men. När kom ditt illamående då? Va de tidigt? :)

    4+2 idag, aldrig gått såhär långt innan.. *peppar peppar..*
  • sofy
    odd skrev 2010-08-19 13:29:06 följande
    v4+2 är bra...you go girl! En dag i taget och innan du vet av det har du en medicinboll på magen, svullna fötter och är på väg till förlossningen

    Mitt illamående har alltid kommit i mitten på v7...så v6+3 kanske. sedan har det för mig hållt i sig med töserna till v11-12 och med lilleman till v17-18. Denna gången slutade jag må illa i slutet av v11...
    Haha jaa! De e nåra steg framåt iallafall. OCH CB digital visade nyss Gravid 2-3 (!!!) YIHA! HCG ökar!! Aldrig hänt. Sån jävla glad! Haha, gärna medicinboll snart! ;)

    Och jag hoppas nästan på illamående.. Dock kanske inte till v 18, haha! Uuh.. måste vart jobbigt?!
  • sofy
    Daniela01 skrev 2010-08-19 17:46:02 följande:
    fick reda på ul idag att fostret förmodligen hade cystik hygrom. Ngn som har hört talas om det? Det var ngt som låg runt halsen, plus att det fanns väldigt lite fostervatten. Skall till en specialist imon, men läkaren sa att prognosen var väldgit dålig... fan oxå... jag som trodde att det skulle gå vägen denna gången.. snyft..
    men nej!! fyfan! :( tänker på er och håller alla tummar och tår idag!! {#emotions_dlg.flower}
  • sofy

    hm.. ni kloka gravida tjejer! någon som får mer molvärk/kramp eller va man nu ska kalla de här spänningarna i magen när ni blir stressade?! jag får nämligen så och, börjar självklart noja direkt. varför mer ont om ja stressar? lägger ja mig då o vilar en stund så går de över.. why!? =/

  • sofy
    acure skrev 2010-08-20 07:11:56 följande:
    Jag hade JÄTTEONT  de första veckorna av graviditeten, nu är jag i vecka 12. Det högg och stramade och molade. Det var värst på nätterna men blev också värre på dagarna då jag böjde mig ner, blev uppstressad eller lyfte tungt. Jag var jättenojjig eftersom jag med mitt MF hade samma smärtor i början. Min barnmorska lugnade dock mig och menade på att vissa kvinnor får JÄTTEONT när livmodern växer och det är helt normalt, inget att oroa sig för.
    Skulle du dock få ont i samband med blödning ska du åka in sa hon. Men vad jag minns från mitt MF är att "växtvärken" slutade 3 dagar innan jag började blöda och att det därefter började göra ont på ett annat sätt när allting skulle ut. Mer som en mensvärk x100!

    Jag skulle inte oroa mig, själv har jag varit väldigt glad över växtvärkssmärtorna för det har varit ett tecken på att det växer liksom. Jag fick panik i vecka 9 då symptomen bara försvann då trodde jag att det var kört igen, men sen tre dagar senare kom allting tillbaka, illamående, växtvärk och trötthet. Mycket skumt!
    Är säker på att allt är fint med din bebbe. Försök njuta av värken så gott det går, även om det skrämmer ordentligt när det hugger till och man måste stanna upp en stund.

    Stor kram!
    åh! tack så jättemycke för ett så utförligt svar! mitt är också värst på kvällar/nätter. ibland kan ja inte ligga raklång för då krampar/ilar de, o ibland kan ja inte ligga ihopkrupen heller för då e de jobbigt. suck! men precis som du säger så blir de också värre om ja lyfter tungt, om ja stressar eller går mycke. men me dina kloka ord ska ja försöka ta de positivt istället även om de ibland e svårt. och flyttade sig värken ibland? eller va de alltid typ mitt på, höger eller vänster?

    dock vaknade jag imorse o va lätt illamående, ställde mig upp o sen vare bara hänga sig över toan. de e ju väldigt tidigt, 4+2.. haha, men min man tror de e tvillingar. ja hoppas på bara en men vi får se :) finns massa tvillingar i hans närmaste familj, han själv va de men den dog i magen :/

    men ja iafl, de ja ville komma till va att de e väl bra o må illa iafl sa min BM, så vi får se om de va en engångsgrej eller om de stannar kvar.
  • sofy

    ni tjejer som varit gravida ett tag.. e de normalt o känna sig typ bakis? Småont i skallen, illamående som fan.. Mår kasst idag! :(

  • sofy
    EricaN81 skrev 2010-08-20 13:38:16 följande:
    Angående molvärken som diskuetarde någon sida bakåt...min varierar oxå...känns ibland nästan inte alls...o iblan mer snär jag rör mig..men oftast känns det mycket på natten...ibland svårt att ligag med benen rakt ner,,..o ibland kan jag inte ha benen böjda...
    åh! precis som mig.. ibland krampar de som fan om ja e raklång, ibland inte. o ibland krampar de mer om ja ligger me benen böjda, o ibland inte. men antar att de också e normalt.. haha :) nu känner ja inte av mkt
  • sofy

    ... alls, smått molande bara. men de kommer nog ikväll igen, precis som igår. brösten däremot ömmar mer!

Svar på tråden Plus igen efter mf/ma