• kajsalisa

    Plus igen efter mf/ma

    Hej tjejer!
    Här kommer en tråd för oss som efter mycket längtan och väntan plussat igen efter ett eller flera ma/mf.
    Välkommen att skriva in dig på Bf-listan så följs vi åt.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-07 08:32
    www.familjeliv.se/Forum-11-235/m52618450.html

    Här är länken till ursprungstråden "längtan till plus efter mf/ma"

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-05 21:14
    Här kommer länken till magbildstråden.

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m53353323.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-24 16:29
    Här kommer länken till nästa fortsättningstråd; Äntligen barn!
    Där kan dom som är intresserade samlas och fortsätta prata även efter bf.

    www.familjeliv.se/Forum-3-28/m54150909.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-10-06 07:47
    Lägger till en ny tråd med bf-listan, så låter vi listan existera enbart där.

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m54893153.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-23 19:18
    Här kommer länken till den slutna medlemsgruppen.

    www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/antligen-barn-den-slutna-medlemsgruppen-422

  • Svar på tråden Plus igen efter mf/ma
  • Happiness
    sofy skrev 2010-10-07 15:34:48 följande:
    Hahaha, jag brukar få sköna diskussioner me läkarna då ;) Riktigt kul! Som igår, satt inne i rummet me 3 läkare i en dryg timme o diskuterade, snackade o rådfrågade andra om min konstiga sköldkörtelsituation. De va ändå på akuten, man stressar inte i onödan ;) Haha! Men dom va kanon allihop!

    Hjärtklappningen är bättre idag, aptiten är på noll just nu men ska ta lite tabletter för vi ska ju iväg på middag om 2,5 timme. Illamåendet är där likaså, blä!

    Justja en fråga ang det, jag funderar på att käka en bit oxfilé då, brukar ha medium.. men de kanske man inte får nu? Måste den va helstekt? :( 
    Läste lite om moderkakan/hypo/TSH igår...och ja det är ju helt rätt. Moderkakan ger i från sig ett hormon som stimulerar delar av hypofysen som därmed ökar tror jag det är FSH som i sin tur sänker TSH. Härligt!

    Bra att hjärtklappningen gett med sig lite. Tog du 100 Levaxin idag då? Starkt av dig att sticka iväg på middag med illamående. Jag blir ännu mer otrevlig (haha) när jag mår illa (gravid illamående) så gå på fest/middag var otänkbart för min del.
  • sofy
    Happiness skrev 2010-10-07 15:48:43 följande:
    Haha vi bråkar med folk hit och dit allt från vårdpersonal till apoteks. HÄRLIGT!!!!!! Helt rätt! Ok så du hoppar zofranen alltså....hmmm. Nä men va 17 jag skiter i Ceritizinet då. Nu kliar det ju mest på morogonkvisten i sängen. Tack vare att jag gått utan BH och trosor i veckas tid så har jag själv-botat lite Tuttarna har hängt slappt fladdrandes vind för våg. Haha! Min man tyckte jag t o m kunde gå ut sån. ALDRIG i livet säger jag. Lämnar jag huset är det med BH på. Har ju Tavegyl hemma...ren asömnmedlet. Ska kolla på FASS vilken kategori det är då.
    Satt och tjöta med läk (kvinna) och hon kommer aldrig förskriva Beta...utan ska skicka mig till HUD. Men nu när jag kolla på FASS ang. nässelutslag så står det att de patienterna ska remitteras till allergi-mott. Haha! Läk. har ju ingen susning om vad dom pysslar med.
    Haha jaa ja krigar alltid me dom ;) Annars får man inte de man vill o behöver. Hon på apoteket va bäst, hon sa emot heeeela tiden, ja blev riktigt irriterad o stod på mig, VISSTE att ja hade rätt. Sen gick hon iväg o läste lite o kom tillbaka o sa "Ja du hade visst rätt.." OJ va hon skämdes! Rätt åt henne! Tavegyl e kat A så den e ofarlig :) Men den fungerar väl inte, eller?

    O btw, jag springer alltid me tuttarna lösa nuförtiden, min man tycker de e skitroligt, hahaha!! Borde ha bh men orkar inte.. snacka om lat!!

    Hahaha, läkare e speciella ;) Inte många ja har förtroende för! Utom dom på gynakuten på Huddinge, heeelt underbara!! :D
  • Happiness

    tavegyl...kategori A. Bra då fortsätter vi med det ett tag till. Tar på kvällen och så får jag en sån dejlig hang-over effekt dagen efter. Lovely! Men hellre det än att knapra B.

  • Happiness

    Nä preci sSofy de har ju liksom ingen effekt. Menmen jag tror på Placebo för lita på det och hängande tuttar och inga trosor. Ja men det är ju lite äckligt att springa omkring utan trosor. Haha! Tänk om man har Pevaryl också utan trosor.. HAha! Shit vad klet i brallan..

  • sofy
    Happiness skrev 2010-10-07 15:54:03 följande:
    Läste lite om moderkakan/hypo/TSH igår...och ja det är ju helt rätt. Moderkakan ger i från sig ett hormon som stimulerar delar av hypofysen som därmed ökar tror jag det är FSH som i sin tur sänker TSH. Härligt!

    Bra att hjärtklappningen gett med sig lite. Tog du 100 Levaxin idag då? Starkt av dig att sticka iväg på middag med illamående. Jag blir ännu mer otrevlig (haha) när jag mår illa (gravid illamående) så gå på fest/middag var otänkbart för min del.
    Äre så? Hm! Konstigt att alla fertilitetsläkare, samt specialister innan sagt att TSH höjs vid graviditet o därmed ska man höja dosen. Har du ngn länk jag kan läsa? :D Intressant i vilket fall. Man lär sig ngt nytt varje dag.

    Nä, jag e en envis jävel som inte alltid lyder råden jag får. Haha ;) Så jag har inte tagit levaxin idag. Jag vill inte ligga lägre än 0,3 och inte eftersom jag har hypersymptom. Proverna jag tog typ 2v innan de då låg TSH på 0,6 och T4 på 21. Så då tydde de ju MER på hyper än häromdagen. Men mina prover verkar diffa från gång till gång, bergochdalbana! Så jag ska till spec MVC nästa vecka och DISKUTERA för o se. ;)

    Haha, ja men nu har ja tagit 1 x lergigan, 1 x torecan så jag klarar mig nog även om aptiten just nu är på NOLL och blodtrycket jävlas me mig, puh! Men de ska gå. Första gången vi träffar mina föräldrar sen vi släppte nyheten förra veckan så vi ska ju "fira" lite idag :) Och jag längtar efter riktig mat som ja inte ätit på lääänge, så hoppas de går bra!
    Happiness skrev 2010-10-07 15:55:19 följande:
    ...."inte ens ta blodtryck" *flabbar för mig själv*
    Haha nej, de e faktist sant. Ambulanskollegerna säger samma sak, läkare kan ju ingenting. Alltså, missförstå mig rätt - dom är BRA på de dom KAN, men resten - nä! Dom läser ju bara de sjuksyrrorna gjort, parametrar osv. Sen ordinerar dom o sen ger syrrorna det. Men ändå tycker ja syrrorna kan mer om de mesta liksom ;) Are you with me?
    Happiness skrev 2010-10-07 16:03:05 följande:
    Nä preci sSofy de har ju liksom ingen effekt. Menmen jag tror på Placebo för lita på det och hängande tuttar och inga trosor. Ja men det är ju lite äckligt att springa omkring utan trosor. Haha! Tänk om man har Pevaryl också utan trosor.. HAha! Shit vad klet i brallan..
    Hahaha, ja men de e bra! Kör på ;) Annars ringer du bara helt sonika upp en allergimottagning och berättar hur LESS du är, o blabla och vill ha hjälp NU och du VET att betapred fungerar och du vill endast ha de TILLFÄLLIGT. Dom brukar va mer resonliga då, anser jag ;) Men de kanske bara är här. Så brukar jag göra om ngn läkare "inte gör som jag vill". Då ringer jag upp annan läkare o så löser de sig, perfekt :)
  • Längtan efter liten

    hej tjejer...
    jag är i KRIS!
    Orkar snart inte med min 3 åring.. Allt jag säger till henne trotsar hon, hånskrattar mig rakt upp i ansiktet och skriker med den högsta ton ni kan tänka er!
    vet inte vad jag ska göra..
    Funderar starkt på att göra abort. Kommer inte orka med att ha en bebis om hon ska vara så här..
    Jag är så ledsen... Känner mig helt förstörd :(


    Längtan efter liten är stor
  • rontgensyrran
    Happiness skrev 2010-10-07 15:01:21 följande:
    Haha...precis så ska man göra slänga runt med lite latinska ord och diagnoser....har provet det men då verkar mest förnärmade att man kan mer än dem liksom. Nu är ju inte ALLA knäppisar som jobbar inom vården. jag menar du kommer ju snart jobba där, rontgen jobbar där och jag tror ni kommer bli/är suveräna i era yrkesroller ......

    Har precis kommit därifrån och utan att jag har förmågan att se in i framtiden så blev det som jag misstänkte. Hon sa att hon inte kunde detta med hud och erbjöd mig Ceterizin+ remiss till hud. Till slut blev jag bara så matt så jag tog Ceterzinet och sket i remissen. Hon sa att om jag ångrar mig så skulle jag kontakta BM så skriver de ut remiss pronto. Kan ni ana att jag är trött på detta?

    Ceterzin vågade hon skriva ut fast det står i FASS att gravida inte ska äta det. Vart hittar jag kategorin på läkemedelet? Någon som vet? Betapred har C tror jag. Har inte lust att ta Ceterzinet när det står så i FASS.

    Sofy: Hur går det med hjärtklappningen? Har den lagt sig idag? Illamåendet?
    Betapred:  Graviditet  (Läs mer om graviditet)

    Kategori C.


    BETAPRED bör ges först efter särskilt övervägande under graviditet. I djurförsök har kortikosteroider visat sig kunna ge upphov till missbildningar av olika slag (gomspaltor, skelettmissbildningar) men dessa djurexperimentella resultat förefaller dock inte ha någon relevans för människa. Efter långtidsbehandling har hos människa och djur konstaterats reducerad placenta- och födelsevikt. Dessutom föreligger vid långtidsbehandling risk för binjurebarksuppression hos det nyfödda barnet.

  • rontgensyrran
    Happiness skrev 2010-10-07 15:19:12 följande:
    Tror jag hittade det i FASS. Kategori B:1 tillhör Ceritizin. Vad tycker ni jag jag knapra det då? Sofy? rontgen?
    Jag läste ju inte vidare i inläggen utan jag trodde du undrade över betapred....så du får bortse från mitt ovanstående inlägg.

    Jag gillar inte när det står att klinisk erfarenhet av gravida är begränsad. Jag ser hellre att det står rakt ut vad det ger för effekter om än negativa än detta. Jag tänker på neurosedyn -barnen. Som då sades vara helt ofarliga.

    Så här står det om spasmofen som de har skrivit ut till mig. Flera läkare har dock sagt att det är ofarligt för bebisen. Men att man såklart ska vara restriktiv.

    Graviditet  (Läs mer om graviditet)

    Kategori C.


    Analgetika av morfintyp kan förorsaka neonatal andningsdepression. Under 2-3 timmar före väntad förlossning bör dessa preparat endast ges på strikt indikation och sedan moderns behov vägts mot riskerna för barnet. Vid långvarig behandling under graviditet bör risk för neonatal abstinens beaktas.

  • Mabaja
    Lallan skrev 2010-10-07 15:15:30 följande:
    Mabaja: Skönt att det gick bra med missen. Var det en bitskada? Brukar ju kunna bli infektioner av det då det läker ihop i huden så att sj'lva infektionen inte kan dräneras.
    Jag tror att det är nå sånt! Han är ju utekatt så vi har ju avvaktat nu några dagar för att se om svullnaden gått ner, men blev ju precis tvärtom och det är ju inte så konstigt om det är en varböld! :) Men nu är han på g igen. Han är väldigt social men har ont så han är väldigt väldigt lugn vilket är ovanligt! Om nån dag är han sig själv igen! Det är det som är så roligt med katter, vila två tre dagar och sen fullt ös igen! :)
Svar på tråden Plus igen efter mf/ma