Vi som hade Bf januari/februari 2010
nillan82: våra får fortfarande ersättning som "mellanmål", 1-2 ggr om dagen, 180ml. dom står sig ganska bra på det fortfarande.
nillan82: våra får fortfarande ersättning som "mellanmål", 1-2 ggr om dagen, 180ml. dom står sig ganska bra på det fortfarande.
Känner ni att omvärlden förstår hur det är? Min sambos kompisar vill gärna ha med honom på hockey eller annat på kvällstid med kort varsel. De tycker väl att andra med barn kan komma ifrån ibland. Jobbet tycker också att han ska jobba över ibland. Vi har fortfarande aldrig varit ensamma på kvällstid med läggning etc och jag misstänker att jag skulle få psykbryt om jag var det. Kanske är dags att testa. Vill verkligen att sambon ska få ha ett eget liv också. Och jag med för den delen. Men på kvällarna är de så gnälliga så vi klarar ju dem knappt när vi är två. Jag vet att många av er är själva med fler barn dessutom och jag tycker ni är jätteduktiga. OK, nu beslutar jag mig för att släppa iväg sambon en kväll denna vecka. Det värsta som kan hända är väl att de skriker...
Här är f örresten tredje och fjärde tanden på gång hos båda grabbarna. Oliver har kommit upp i krypställning nu, står och gungar ett litet tag, innan han helt plötsligt skjuter ifrån med fötterna så han ramlar i backen igen. Han är så söt. ![]()
Vi har ganska strikta rutiner på kvällen nu, och sen killarna började förstå det, så har det gått så mycket bättre!! Vi tar in dom i vår säng, byter blöja o till pjamas, sen myser vi och buar en stund. Bär in dom i sina sängar, där det är nedsläckt sen innan, ger välling i sängarna under tystnad. Börjar vi prata med varandra eller med dom så är det kört. Lägger dom på mage,sen får do ligga och vrida o vändaoch gnälla tills dom tröttnar. Någon gång har dom somnat själva för dom varit så trötta, annars går vi in och buffar i rumpan eller smeker dom på ryggen om dom blir ledsna.
Våra killar sover också ganska oroligt nu igen, men mest Oliver. Han har vi fått ta in i vår säng nu 3 nätter i rad för han vaknar tidigt och somnar inte om. Sen somnar han så fort han hamnar i vår säng... men han gör gymnastik i sömnen o sparka och viftar o såklart ska han ligga kloss intill mig... men, men.. man får stå ut.
På ett sätt är det mysigt att ha dom hos sig också..
Jag är så galet trött på att gå hemma så det är inte klokt! Fast det är väldigt dubbla känslor.. jag vill samtidigt vara med killarna och inte missat något för det går i en rasande fart! Samtidigt så vill jag ha ett "riktigt" liv! Jag vill inte att mina dagar ska gå ut på matning, blöjbyten och att försöka underhålla barnen VARJE dag.. det är tänkt att vi ska försöka vara hemma med dom så länge som möjligt, och jag kommer aldrig att palla det utan att få jobba lite också. Ska prata med jobbet om att börja jobba så smått.
Jaa, jul och födelsedagar blir ju ganska tätt.. jag har svårt vad jag inte ska köpa....
det här kommer ju bli den mysigaste julen någonsin o det är klart dom inte kommer förstå att dom får saker men vill ju ändå ge lite. Bobbycar ska vi ge, och sånadär babygungor dom kan gunga i ute sen till våren. Vi har redan en gungställning sen makens dotter var liten, men gungorna är så raddiga så det behövs nya. o det behövs ju två gungor nu, inte bara en.
gåvagn, men det kanske om inte tycker är roligt när dom sen kan gå själva.. sen funderar jag på att köpa kramdjur till 1års dagen. Finns en tjej här i stan som syr kläder och kramdjur, o broderar namnet på djuren. dom är verkligen jättefina! kan vara en kul grej att ha från sin 1årsdag.
Jag gick upp 19kg med killarna, tappade allt på 3 veckor då mycket var vätska. Har gått UPP typ 6kg sen jag började vara hemma... så jag ska ta tag i det nu! Min mage ser ut som den gjorde innan faktiskt, fick inga bristningar eller så. Trodde det skulle bli värre.