Inlägg från: littlemisstrouble |Visa alla inlägg
  • littlemisstrouble

    Stora tråden om Gastric bypass (GBP)

    tresmåskogstroll skrev 2010-09-28 17:05:18 följande:
    Hej !
    Har varit "borta" ett tag då jag glömt mitt lösen...Förvånad  Men nu är jag tillbaka med nytt namn och med operation gjord och minus 30 kilo!!! Jag har fått tillbaka mitt liv! och jag orkar leva! Mina barn har också fått tillbaka sin riktiga mamma som de aldrig träffat... mer än korta stunder då och då...  som orkar leka! Gladsannerligen en seger!

    Den här tråden har varit ett stort stöd då jag varit inne och läst och i vart fall känt lite gemenskap här då jag valt att inte berätta om min operation mer än för de allra närmaste... så tack till er!  {#emotions_dlg.flower}Hjärta
    låter ju toppen. roligt att höra av dem som det går bra för
    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble

    Var på infomöte i torsdags och träffade läkaren med. Blev godkänd för op men väntetiden är 10-12 månader


    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble
    Freyla skrev 2010-10-03 17:06:06 följande:
    Grattis till att bli godkänd Glad. Tråkigt dock med så lång väntetid Minus
    ja lite trist att vänta så länge men men jag ska ju ner 10% också och det gör man inte över natten det heller även om det inte är lika mycket som man vill ner totalt. men nu är man på god väg iaf
    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble

    är det någon som kan hjälpa mig med ideer till diet. jag måste ner 10% av vikten innan op och vet inte vad jag ska testa för viktnedgångs sätt.

    lchf är bra och många går ner i vikt på det men jag tål ju inte grädde så den iden fungerar ej

    hjälp?


    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble

    ingen som hade lite bantningstips till mig? vad ska jag köra för att gå ner mina 10% i vikt`?

    GI? eller vad?


    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble
    missteddy skrev 2010-10-06 21:53:56 följande:

    någon som vet om det stämmer om man går före i kön om man har hög bmi? en arbetskamrat sa det i dag. Tycker det låter konstigt .


    nej jag frågade om det finns några anledningar till att gå före i kön och fick blankt nej. ingen som har förtur oavsett anledning
    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble
    Cilla71a skrev 2010-10-07 08:43:11 följande:
    VV, Flyt, eller GI kanske, hur lång tid har du på dig? Det snabbaste sättet att gå ner i vikt är nog om du flyter.
    ja  väntetiden är mellan 10-12 månader så tid har jag absolut. flyt sålänge går inte för mig iaf.
    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble

    Någon annan som köpt boken efter en gastric bypass av marie odin? fick hem min idag. dom rekommenderade den på sjukhuset när vi var på info. tyckte den verkade jättebra. mycket nyttig läsning.


    Planering är a och o......
  • littlemisstrouble
    trollbottom skrev 2010-10-08 04:21:36 följande:
    trollbottom skrev 2010-10-08 04:17:25 följande:
    Vad är det för bok?
    Kom på att jag lätt kunde kolla upp det själv. Dietisten på Ersta var inte alls imponerad av den boken. Hon var helt vansinnig över att det inte innehöll tillräckligt med om det nu var kolhydrater. Att hon använde sötningsmedel istället för en gnutta socker osv. Hon tyckte inte heller att bilderna var passande eftersom man ska äta slätt och bilderna innehöll soppa dekorerad med grönsaker m.m. Men kanske bra som grund för att göra soppa iaf om man behöver inspiration.
    Dietisten rekomenderade iaf att om man utgick från de där recepten ska man mixa ner mer kött än vad som står då det är för lite i sopporna.
    tja en del tycker den är bra och andra inte så är det väl med allt. jag tyckte den verkade bra då det var enkelt upplagt och många bra tips. recepten behöver man ju inte följa slaviskt men använda som tips i vardagen bara.
    Planering är a och o......
Svar på tråden Stora tråden om Gastric bypass (GBP)