Inlägg från: frukarlssonn |Visa alla inlägg
  • frukarlssonn

    BF November,2010 DEL 2

    kicki08 skrev 2010-10-31 11:14:56 följande:
    MammaD: jag tycker det är fruktansvärt att dom inte tar en på allvar. Speciell en som fött flera barn redan. då känner man sin kropp rätt väl. Hur har det varit för din mamma? Har dom fått sätta igång henne?

    Någon som hört nått från Helen C? Jag gissar på att hon är på förlossningen nu
    Ja vi får verkligen hoppas hon har en bebis nu!! Lät ju som ngt va på g.
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn

    Ja jag hoppas ni slipper vänta på bebisarna allt för länge! För det ska gudarna veta att det är tungt mot slutet.


    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    MammaDeborah skrev 2010-10-31 12:34:07 följande:
    Sunflower: det tycker jag absolut att jag får. Han gör allt här hemma. Jag behöver inte lyfta ett finger om jag inte vill. Men sen tycker han det är lite klurigt. Hans bägge barn förlöstes med snitt så han har ingen erfarenhet av denna väntan. Bägge var för tidiga dessutom. Nu ska vi köra till Vadstena och fika. Tror mannen tycker att jag ska göra nåt annat än bara sitta och deppa till Josh Groban...
    Jätteskönt att du får mannens stöd! Sambon gör allt härhemma oxå, fast städningen får man be han om Men han gör allt utan protester
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    kicki08 skrev 2010-10-31 13:20:14 följande:
    Helen C: Tråkigt att det stannade av. Typiskt.... Hoppas verkligen det sätter igång närmsta dagarna här.
    Agnes låg och tryckte rejält mot min blåsa i flera dagar innan det satte igång. Det var riktigt jäkla jobbigt sista dagarna. Kändes som jag sprang och kissade stup i kvarten. Och så fortjag var uppe och gick så kändes det som att jag var tvungen å kissa. Då låg hon rätt djupt ner.
    Ja så hade jag med. Visserligen tryckte hon de sista veckorna men de tre sista dagarna va ngt hemst! Ont gjorde det med!
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    Helen C skrev 2010-10-31 13:23:49 följande:
    Då ligger hon rätt långt ner med för gör inget annat än springer på toan...
    Det e riktigt jobbigt när de klingar av såhär.... Men men snart borde de sätta igång

    Tänk att man ska bli 3 barnsmor=) helt sjukt.. Och nu till en liten flicka... Man e ju så van vid pojkar
    Kan tänka mig de känns konstigt. Jag kulle tycka de kändes skumt med kille, är ju van vid tjejer
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    MammaDeborah skrev 2010-10-31 21:01:56 följande:
    Nu har jag ringt FL och förklarat situationen. Har värkar igen med 6-7min emellan men de gör inte särskilt ont. BM som svarade var förvånad över att jag inte har fått än. Så imorgon kl 14 har jag tid för bedömning hos läkare. Så snälla, snälla, snälla, håll en tumme för mig. Jag orkar verkligen inte mer nu!
    Håller tummarna! Nu är det verkligen dags att de hjälper dig!!!!
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn

    God morgon.

    Nu har jag ringt vc och fått en tid till läkaren på fredag. Vi får se vad dom säger. Men blir det inte bättre än såhär till fredag så vill jag bli sjukskriven, iaf halvitd så sambon kan hjälpa mig hemma. För jag klarar första biten på dan men sen blir det bara överjävligt igen. Och då kommer de fördjupa sig mer i ryggen med, det känns bra. Sjukgymnasten hon trycker o har sig en kvart sen får man ingen uppföljning, känns inte så seriöst, även fast det blev ju en bättring sen sist men i ärlighetens namn så tror jag inte hela problemet kommer lpösa sig hur jag än tränar hemma o har mig. Det måste kollas ordenltigt.

    Lite äckelprat här nu då. Inatt nr jag gick på toa fick jag en chock! Jag hade blött ner bindan och även i sängen plus att de låg världens vidrigaste blodklump i bindan, de va såååå äckligt!! Aldrig vart med om de innan, bara helt plötsligt blödde jag ner mig totalt på fyra timmar, blää.


    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    NJsmamma skrev 2010-11-01 09:21:23 följande:
    MammaD och Rosen- Stort lycka till idag, vi hejjar på er, nu vill vi ha lite mer bebisar i tråden
    Helen: Tycker så synd om dig som ska gå och behöva lida, hoppas att det sätter igång ordentligt snart!!

    Inatt har jag nog sovit i 2 h sammanlagt tror jag, rätt onda sammandragningar som kommer och går, och sjukt ont i ljumskarna så fort jag rör mig.. Imorgon ska jag till bm iaf, alltid kul och se vad som har hänt, vikten har skenat iväg mindre kul dock och vätska har jag i massor..
    Jag är så himla nyfiken på hur bebis ser ut, men sen kan jag inte hjälpa att det maler i huvudet om han är frisk.. har drömt så konstiga drömmar det senaste om att det kommer ut ett monster som är jättemissbildat

    Ska nog ta med mig datorn till sängen, bädda ner mig och försöka vila lite och kolla på senaste avsnittet av "the event" som jag missade igår.
    Jag tror det är jättevanligt att va väldigt nojig för missbildningar etc. Vert att kompisen va supernojig för det just när hon väntade andra barnet.
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    NJsmamma skrev 2010-11-01 09:27:20 följande:
    Bra att du fått en tid, lika bra att få det uppkollat ordentligt med en gång istället för att träna hemma med förhoppning om att det ska bli bättre, kan ju bli värre med tiden och det vill vi inte
    Fy det här avslaget är vidrigt!! Första tiden är ju hemsk, jag blödde galet mycket, inte så kul att blöda igenom binda och i sängen heller:/ Hoppas det blir bättre snart..
    Ja nu vill jag ha det ordenligt kollat!! Jag är så j-a trött på detta Och så kan smabon va hemma o fortsätta hjälpa mig, jag behöver det känner jag.
    NJsmamma skrev 2010-11-01 09:29:09 följande:
    Ja, det är nog väldigt vanligt, tror jag har blivit mer nojig och börjat tänka er på det efter alla drömmar.. klart man är orolig, det ända man vill är ju att ens barn ska vara friskt och må bra
    Ja absolut, och när man drömmer sånt blir man ju ännu nojigare fast det tack o lov inte är sanndrömmar. Gissar på att man drömmer sånt just för att man e så rädd för det!
    Olivia 090610 ~ Freja101020
  • frukarlssonn
    MammaDeborah skrev 2010-11-01 09:29:54 följande:
    Chanelll: Det kan gå lite upp och ner med blödningarna men ring bb och kolla för säkerhets skull. Kraftiga blödningar kan ju tyda på att inte allt har kommit ut och då kan du ju väldigt snabbt bli väldigt dålig.
    Ja jag minns de va så med Olivia med. Kunde gå flera dar att jag knappt blödde, sen börja det igen. Nu gissar jag på att det kna bero på att jag knappt blödde ngt på hela gårdagen. Och efter det har det vart helt normalt igen. Men blir det värre ska jag abs ringa. Men jag avvaktar och ser.
    Olivia 090610 ~ Freja101020
Svar på tråden BF November,2010 DEL 2