• Anonym (Stepmom)

    Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...

    Jag och min sambo har tillsammans en dotter på 3 år. Sedan tidigare har han två döttrar på5 och 7 år, som bor hos oss varanna vecka. Helt okej tjejer, jag accepterar dom och tycker det är självklart att dom bor här varannan vecka och att VI tar hand om dom. Men! Jag är INTE deras mamma och har inget intresse av att sitta och natta och hålla på, vilket jag gjort mycket klart för sambon sedan dag ett. Likaså har jag också sagt att jag inte tänker ge mig ut och köpa kläder o dyl till barnen, det får deras föräldrar sköta.

    Nu till saken. Jag är tycker det är jätteskoj att köpa märkeskläder till min dotter, och är mycket noga med hur hon är klädd, att det alltid matchar osv. Hon får alltid mycket komplimanger av folk för sina fina kläder, vilket naturligtvis känns kul för mig, eftersom jag lägger mycket pengar på hennes garderob. Min sambo köper kläder till de övriga två barnen, men han är inte intresserad alls och går helt sonika till H&M och köper ett gäng kläder, typ vilka som. Nu har barnens farmor snackat ihop sig med barnens mamma, och tycker att pappan gör för stor skillnad på barnen. Bara det att det är vår dotters MAMMA som köper och betalar kläderna! Vill jag köpa NOva Star och Molo till mitt barn för mina pengar så gör jag det, men jag har noll lust att lägga pengar (och tiden det tar att välja ut kläderna) till hans barn. Vi har noga uppdelat så att han tar det allra största ansvaret för sina döttrar när dom är här, och det tycker jga inte är konstigt, det är ju hans barn, han får själv lämna dom på förskola och skola. Jag har ingen lust att åka runt till 3 ställen för jobbet, så hans barn börjar sina dagar tidigt. (7) medans vår dotter kommer till dagis strax före 8. Så himla stor skillnad är det inte, skulle jag lämna alla ngar skulle vi behöva åka 7.15 hemifrån.

    Tillbaka till kläderna, jag fattar inte hur man kan göra en så stor grej av det som biomamman gjort. Tycker hon att hennes barn har fula kläder - Köp nya själv då. Till saken hör att hon inte har något jobb, men det kan ju inte jag hjälpa? Det är inte heller mitt fel att barnens pappa struntar i kläder, det får ju dom lösa själva.

    Jag tycker att styvbarn är de biologiska föräldrarnas ansvar i första hans, och att barnen alltid kommer först.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-23 14:44
    Den här tråden har varit givande på flera sätt. Det är alltid intressant att höra vad andra tycker, även fast jag kan känna att det gått lite för långt ibland i den här tråden. Nu känner jag att inte kommer att få ut mer av detta, och att det är för jobbigt att diskutera rationellt med folk som väljer att tolka det jag skriver lite som dom vill, lägegr till och drar ifrån i en salig blandning. Jag tycker inte att de bra och konstruktiva råden överväger dom som bara vill berätta hur dålig jag är, och noga framhåller sin egen förträfflighet, det är liksom inte värt min tid längre. Alltså tackar jag för mig, och passar på att tacka alla som deltagit i tråden, och för att ni varit så intresserad av min/vår situation. Fortsätt gärna diskutera, emn ha i åtanke att det som passar dig kanske inte passar alla, och att det finns lika många sätt att leva familjeliv på som det finns familjer. Trevli helg, allihopa! // Stepmom

  • Svar på tråden Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...
  • Anonym (Stepmom)
    Lillafinajag skrev 2010-07-20 13:54:20 följande:
    Jag förstår bara inte hur man kan göra skillnad. Om du ni gillar att klä upp folk varför inte klä upp tre?

    I en familj är alla lika, att mitt bonusbarn inte har mitt dna spelar ingen roll... Nattar henne gärna, å handlar gärna kläder till henne. Mina pengar går till min familj och där är hon en väldigt stor del. Men å andra sidan är jag inte så fixerad vi märkeskläder eller att spara MINA pengar på hög...
    Mina pengar går till mig och min dotter. Vi har delad ekonomi. jag gillar att klä upp min dotter.Inte alla ungar i sverige.
  • Lillafinajag
    Anonym (Stepmom) skrev 2010-07-20 13:56:56 följande:
    Mina pengar går till mig och min dotter. Vi har delad ekonomi. jag gillar att klä upp min dotter.Inte alla ungar i sverige.
    Nu är det ju inta alla ungar i Sverige det handlar om, utan DITT barns syskon och DIN mans barn.... Lite skillnad eller hur?
    ¤ 9 november <3 ¤
  • Anonym (Stepmom)
    Lillafinajag skrev 2010-07-20 13:59:59 följande:
    Nu är det ju inta alla ungar i Sverige det handlar om, utan DITT barns syskon och DIN mans barn.... Lite skillnad eller hur?
    Är det? men alla här säger ju "om du gillar att köpa till en, köp till tre" och då kan jag vill lika gärna köpa till alla barn i hela sverige om någon annan betalar?
  • Fartill3

    men de veckor ni har hans barn hoss er så tar han ansvaret för alla 3 barn?

    Jag kommer osökt att tänka på en viss Ragnar som förvisso var psykiskt störd men orättvisor kan även skapa obehag för DITT barn i förlängningen.

    Känner dom andra barnen orättvist behandlade så hjälper inga logiska förklaringar i världen

    "Människor glömmer vad du gjort och vad du sagt men de kommer alltid i håg hur du fick dem att känna sig"

  • Lillafinajag
    Fartill3 skrev 2010-07-20 14:07:02 följande:
    men de veckor ni har hans barn hoss er så tar han ansvaret för alla 3 barn?

    Jag kommer osökt att tänka på en viss Ragnar som förvisso var psykiskt störd men orättvisor kan även skapa obehag för DITT barn i förlängningen.

    Känner dom andra barnen orättvist behandlade så hjälper inga logiska förklaringar i världen

    "Människor glömmer vad du gjort och vad du sagt men de kommer alltid i håg hur du fick dem att känna sig"
    Åh fint citat. Det ska sparas! =)
    ¤ 9 november <3 ¤
  • anzita

    Jag har mycket svårt att förstå att alla kvinnor ska vara stöpta i samma form för att vara "goda mammor".

    Hur jag än vänder och vrider, kan jag inte se att TS behandlar sina styvdöttrar illa. Barnen är små och har ännu ingen uppfattning om klädmärken (och ska inte behöva ha det heller). Vad gör det för skillnad att de går i kläder deras pappa köpt? Får inte pappan och flickorna ha dessa stunder för sig själva?

    Att biomamma och mormor gnäller är deras problem. TS beter sig inte som DE vill = hon shoppar inte svindyra märkeskläder åt de barnen. 
    Det viktigaste är ändå det som inte är självklart synligt för ögat  - att man inkluderar alla barnen i familjens aktiviteter, att man är intresserad av dem, tillbringar tid med dem. hjälper dem att reda ut komflikter, förklarar världen för dem. Det syns inte men är många gånger viktigare för barnets välmående än kläderna eller prylarna man omger dem med.

    Och sen till dig TS, i all vänskaplighet. Det är underbart att ha en dotter som man kan skämma bort, klä snyggt och visa upp. Men var uppmärksam på att detta inte går till överdrift. Jag har sett mammor som pyntar sina små flickor så att de inte längre är BARN utan små dockor. Jag hoppas att din lilla dotter får uppleva världen utan att behöva vara rädd om sina fina kläder!

    Nu lämnar jag denna tråd. Varje familj utformar sitt liv som det passar dem. Jag kanske skulle handla annorlunda än TS men det säger inte att jag är en bättre mamma/styvmamma än hon.

     

  • Esther M
    Fartill3 skrev 2010-07-20 14:07:02 följande:
    "Människor glömmer vad du gjort och vad du sagt men de kommer alltid i håg hur du fick dem att känna sig"
    Det betyder ju inte att ts eller någon annan kan ta ansvar för andras känslor.
  • nian74

    Var står din sambo i detta?
    Vad tycker han om det som farmor och biomamman säger?

  • Esther M
    Anonym (Stepmom) skrev 2010-07-20 14:06:58 följande:
    Är det? men alla här säger ju "om du gillar att köpa till en, köp till tre" och då kan jag vill lika gärna köpa till alla barn i hela sverige om någon annan betalar?
    Ja. Du kan ju ägna ditt liv åt att välja outfits och vara gratis stylist åt alla i Sverige. Det är ju bara roligt för dig om du är bra på det. (Kräks)
  • Fartill3
    Esther M skrev 2010-07-20 14:23:33 följande:
    Det betyder ju inte att ts eller någon annan kan ta ansvar för andras känslor.
    Nej i sverige behöver människor överhuvudtaget inte ta ansvar för andra än sig själv ,
    resten sköter staten, landstinget, skolkuratorer,
Svar på tråden Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...