• Anonym (Stepmom)

    Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...

    Jag och min sambo har tillsammans en dotter på 3 år. Sedan tidigare har han två döttrar på5 och 7 år, som bor hos oss varanna vecka. Helt okej tjejer, jag accepterar dom och tycker det är självklart att dom bor här varannan vecka och att VI tar hand om dom. Men! Jag är INTE deras mamma och har inget intresse av att sitta och natta och hålla på, vilket jag gjort mycket klart för sambon sedan dag ett. Likaså har jag också sagt att jag inte tänker ge mig ut och köpa kläder o dyl till barnen, det får deras föräldrar sköta.

    Nu till saken. Jag är tycker det är jätteskoj att köpa märkeskläder till min dotter, och är mycket noga med hur hon är klädd, att det alltid matchar osv. Hon får alltid mycket komplimanger av folk för sina fina kläder, vilket naturligtvis känns kul för mig, eftersom jag lägger mycket pengar på hennes garderob. Min sambo köper kläder till de övriga två barnen, men han är inte intresserad alls och går helt sonika till H&M och köper ett gäng kläder, typ vilka som. Nu har barnens farmor snackat ihop sig med barnens mamma, och tycker att pappan gör för stor skillnad på barnen. Bara det att det är vår dotters MAMMA som köper och betalar kläderna! Vill jag köpa NOva Star och Molo till mitt barn för mina pengar så gör jag det, men jag har noll lust att lägga pengar (och tiden det tar att välja ut kläderna) till hans barn. Vi har noga uppdelat så att han tar det allra största ansvaret för sina döttrar när dom är här, och det tycker jga inte är konstigt, det är ju hans barn, han får själv lämna dom på förskola och skola. Jag har ingen lust att åka runt till 3 ställen för jobbet, så hans barn börjar sina dagar tidigt. (7) medans vår dotter kommer till dagis strax före 8. Så himla stor skillnad är det inte, skulle jag lämna alla ngar skulle vi behöva åka 7.15 hemifrån.

    Tillbaka till kläderna, jag fattar inte hur man kan göra en så stor grej av det som biomamman gjort. Tycker hon att hennes barn har fula kläder - Köp nya själv då. Till saken hör att hon inte har något jobb, men det kan ju inte jag hjälpa? Det är inte heller mitt fel att barnens pappa struntar i kläder, det får ju dom lösa själva.

    Jag tycker att styvbarn är de biologiska föräldrarnas ansvar i första hans, och att barnen alltid kommer först.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-23 14:44
    Den här tråden har varit givande på flera sätt. Det är alltid intressant att höra vad andra tycker, även fast jag kan känna att det gått lite för långt ibland i den här tråden. Nu känner jag att inte kommer att få ut mer av detta, och att det är för jobbigt att diskutera rationellt med folk som väljer att tolka det jag skriver lite som dom vill, lägegr till och drar ifrån i en salig blandning. Jag tycker inte att de bra och konstruktiva råden överväger dom som bara vill berätta hur dålig jag är, och noga framhåller sin egen förträfflighet, det är liksom inte värt min tid längre. Alltså tackar jag för mig, och passar på att tacka alla som deltagit i tråden, och för att ni varit så intresserad av min/vår situation. Fortsätt gärna diskutera, emn ha i åtanke att det som passar dig kanske inte passar alla, och att det finns lika många sätt att leva familjeliv på som det finns familjer. Trevli helg, allihopa! // Stepmom

  • Svar på tråden Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...
  • PetraD
    Anonym (Stepmom) skrev 2010-07-21 00:42:06 följande:
    Barnen är nöjda. Någon frågade om jag inte kunde köpa dem något snyggt plagg när dom fyller år, men dom önskar sig inte kläder, dom vill ha roliga leksaker eller äventyr då. Vlket jag ger dom. Men tydligen är inte det heller rätt...
    är ju det viktigaste att barnen är nöjda, är ju deras välmående & vad jag kan läsa mig till så mår de ju inte speciellt dåligt
    nej, det där känner jag igen från mina barn "inga kläder i födelsedagspresent", inte det första de önskar sig precis. men visst får mina en del ibland ändå... men man köper ju det man tror barnen glädjs mest åt. inte det man själv eller andra vill... man försöker ju rätta sig efter barnens önskningar
  • Arynelle

    Av vad jag läst så verkar ni ha det ganska balanserat, tycker jag.

    Jag har själv haft styvföräldrar och jag som barn ville inte att de skulle bete sig som mina föräldrar. Jag var nöjd med de två föräldrar jag hade. Jag kände en enorm skillnad mellan mina styvföräldrar och mina föräldrar, en av de tog en för stor roll och då blev också resultatet att vårt familjeliv rasade. Både jag och min bror mådde väldigt dåligt över att den här mannen gick in och, ur vårt perspektiv, försökte bestämma över oss. Det kändes väldigt otryggt. Jag rymde till min pappa flera gånger för att jag kände mig så otrygg under perioden vi bodde tillsammans med den här mannen, det slutade i separation ganska snart efter att han och mamma blev sambos. Huvudanledningen var just att han gick in och försökte vara förälder när varken vi eller våra föräldrar ville det.

    Vår styvmor höll sig däremot i bakgrunden, hon fanns där om vi behövde hjälp men hon gick inte in och la sig i saker som t ex möten i skolan, köp av saker vi behövde, regler osv.

    Som barn mådde jag bäst över att ha två föräldrar och deras sambos, istället för fyra "föräldrar".
    (alla barn fungerar inte likadant, nu talar jag bara om hur det var för just mig)

  • Vanilj L
    Anonym (Stepmom) skrev 2010-07-20 23:58:55 följande:
    Tack!
    Solkysst skrev 2010-07-20 21:01:01 följande:
    Vill man inte vara styvförälder väljer man en partner utan barn. Därmed basta!
    Men jag ÄR ju styvförälder. Sen att du och jag inte har samma uppfattning om vad detta innebär är ju en annan sak.Måste det vara så att din uppfattning är rätt? Ska jag lämna mn man, eftersom du och somliga andra i den här tråden tycker att vi gör fel, när vi är nöjda?
    Men ni är ju uppenbart inte nöjda för då hade du väl inte startat denna tråd. Får man fråga hur gammal din man är?
  • Anonym

    Tycker att du verkar vara alldeles för hård.
    Ta hans pengar och hjälp till att handla snygga kläder till hans barn??
    Jag vet inte vad jag ska säga men det verkar inte som att du ens gillar hans barn?
    Tänk om ni skulle gå isär någon gång och du träffar en ny som du skaffar barn med, då hade du väl önskat att han inte gjorde för stor skillnad på barnen?
    Det är ju självklart upp till dig men jag tycker iaf att när du handlar till ditt barn så kan du väl även handla till hans barn?

  • Nikki81

    Jag maste erkanna att jag har valdigt svart for folk med din attityd. Hur kan markesklader ha en storre betydelse an familjerelationer. De positiva kommentarerna du far over att din dotter ar fin i hennes klader kan seriost inte vaga mer an en bra relation till dina bonusbarn! Seriost?! De kanske inte bryr sig just nu, men nar de blir lite aldre! Det kan tom leda till att deras relation till sin lilla syster (din dotter) forstors!  Om det dessutom ar en stor skillnad pa hur din dotter och hennes halvsystrar klar sig sa kan jag garantera att folk i er omgivning  kommer att domma er och hur ni favoriserar er gemensamma dotter. 

  • Taurus

    Bara läst TS men gud vilken barnslig inställning. Väljer man en sambo som redan har barn så får man faktiskt de barnen lite på köpet också och man ska aldrig särbehandla barn, dina som mina ska behandlas lika i hemmet. Får ditt barn en glass ska du givetvis ge hans barn en glass också, och lika så gäller det med kläder osch pengar osv.

    Sjukt hur vissa beter sig.. stackars barn

  • Esther M
    mirre67 skrev 2010-07-20 22:46:52 följande:
    för att jag blir så j*a förbannad på vuxna människor som behandlar barn som skit. Och ja, jag tycker alla vuxna ska behandla alla barn med respekt och försöka inse att de inte har bett om situationen de hamnat i. men jag har insett att det uppenbarligen är alldeles för mycket begärt för vissa i den här tråden.
    Jag tycker att alla människor ska behandla alla andra människor med respekt. Det verkar vara för mycket begärt det också, världen över.
  • Jojjo841212

    Tänk på styvbarnen då, som har mamma, pappa, låtsasmamma, kanske låtsaspappa, låtsasfarmor/farfar, låtsasmormor/morfar, plus mormor/morfar och farfar/farmor.
    Det kan bli en del presenter o kläder eller hur?
    Om det nu ska vara det som är viktigt. Enligt mamman så verkar ju kläderna vara en öm punkt...

  • Anonym (stilla undran...)
    Anonym (Stepmom) skrev 2010-07-21 00:20:29 följande:
    Nä, men man kan be pappan ta hand om sina barn själv. Vad hade han gjort om du inte funnits med i bilden?
    Vi har valt att dela på ansvaret eftersom vi är en familj, det känns naturligt för os att agera som en "enhet" att inte skilja på mitt, ditt & vårt
    Ja, hade min man levt ensam med sina barn så hade han haft hela ansvaret själv och klarat det med bravur, varför skulle han inte göra det
    Tror du att man förvandlas till fullständigt inkompetent förälder bara för att man väljer att dela ansvaret

    Måste du be ditt barns far att ta hand om ert gemensamma barn, eller måste han be dig att ta hand om henne  Man får den uppfattningen eftersom du tycks utgå från att man inte kan dela ansvaret om barnen utan att idiotförklara den ena föräldern
    Jag har aldrig behövt att be min man att ta hand om vare sig vårt gemensamma barn eller hans två barn, han tar sitt ansvar utan att jag behöver påminna honom om det
Svar på tråden Vill inte lägga mina pengar på kläder till hans barn...