Vi över 30 som längtar efter första barnet
Hoppas han har rätt!
EGO: Någon som vet om man kan äta allergimediciner under graviditeten? Är jätteallergisk! Hur länge sitter de i kroppen? Tänkte på ifall jag tar i några dagar innan ÄL och så slutar sen (försöker stå ut) om de då är borta ur kroppen
Har fått skällt och snyftat lite till karln nu och nu känns det bättre. Men känner att minsta lilla så kommer jag brusa upp igen, thank god att det bara är 45 min kvar! Hmm dunka huvudet i nåt hårt och däcka av låter som en bra idé dock! Hoppas det blir bättre för dig med! 
Tror jag att ÄL är på gång här. I går kväll hade jag molvärk i äggstockarna hela kvällen och i morse när jag vaknade så högg det till i vänster sida. Kändes som om det kunde varit en äggblåsa som sprack. En tjej i en annan tråd sade att hon hade kännt äggblåsan spricka efter hon också ätit Pergo och hon blev gravid den månaden. Dock fick jag inget ÄL utslag på fertilitetsmonitorn i morse utan endast fortsatt hög fertilitet (inte maximal), så jag vet inte vad jag ska tro. Har haft molvärk i äggstockarna i kväll också och vi fick till en mysomgång i sänghalmen innan sambon åkte och jobbade (nattskift), så vi får se imorgon om jag får något utslag på monitorn imorgon. Ber om ursäkt om folk tycker det jag kommer skriva nu är äckligt, men apropå gegg så kom det ut en stor geggklump som var något åt brunaktiga hållet (ungefär som spermaklump med lite blod på) efter vi sexat ikväll. Har aldrig upplevt något liknande tidigare. Undra om det kan ha varit slemproppen i limodertappen, om slemproppen nu är en slempropp i verkligheten. Håller tummarna att ÄL kommer snart (om det inte var det jag kände i morse).
Vad ni skriver. Hinner inte med att läsa allt för jag har inte så mycket tid över nu till annat än jobbet. Full rulle på jobbet, så jag hinner knappt träffa sambon eller se på TV eller trädgården eller hänga på FL. Håller tummarna för er alla här som vanligt.
EGO: Nu är nog ÄL förbi iallafall för denna gången. ÄL-utslag på fertilitetsmonitorn båda igår och idag. Hade jättemycket värk i äggstockarna nästan hela dagen igår, så jag ibland kände att det var svårt att gå normalt. Var nog Pergon som gjort att jag kände ÄL mycket tydligare denna månaden. Idag har äggstocksvärken gått bort och ersatts av ömma bröstvårtor och de där små körtlarna runt bröstvårtorna har svullnat upp lite igen. Tror de heter Montgomerys körtlar. De svullnade och ömmade också när jag var gravid, men har även varit svullna och ömma innan BIM även någon månad när jag ändå fick mens, så det är definitivt inget säkert tecken. Hålla tummarna kan man ju dock alltid. 
Hade lite körigt att få till senaste sexandet i morse då båda mina föräldrar var på besök och sambon jobbade natt, mellan ca 22 - 07.30 på morgonen, så vi sov inte ihop. Vi löste det genom att sexa lite i morse när sambon kom hem och innan föräldrarna vaknat. Ville ju inte missa ÄL nu när jag ätit Pergo denna månaden.
Nu är det en lång väntan kvar till BIM. Hoppas de ömma bröstvårtorna stannar och att vi kanske gjort en bebis denna månaden. 
Tur att sovrummen inte låg vägg i vägg, för då hade vi nog inte vågat. Det hörs ju ändå lite genom väggar.