• Anonym (Förtvivlad)

    Dom hämtade mitt bran :'(

    Jag trodde aldrig att detta skulle hända mig men nu har det hänt :(

    Socialen har tvångsomhändertagit mitt barn för dom anser oss som olämpliga föräldrar!

    Vi flyttade in i en stor lgh i andra hand där några rum var stängda (vi hyrde altså inte hela) eftar att ha bott här i lite över en månad kommer snuten hem och hälsar på, vist ingen fara tänkte jag, jag/vi har juh ingenting å dom letade juh inte efter oss heller. Det visar sig att han vi hyr lgh av har nån form av droger i dessa rum vilket vi inte vetat om då vi inte har något i dessa rum att göra! vi (jag och min sambo) blir häktade då vi vistades under samma tak som dessa droger tillsammans med han som vi hyr av då dom hittade honom på en annan adress. Vi satt häktade i ca 1 dygn. under detta dygn har socialen tvångsomhändertagit vår dotter för att vi anses vara olämpliga föräldrar, vi har inte gjort något fel och kunde inte ana detta över huvud taget då vi inte viste att han ens höll på med dessa droger. vi vet inte vad vi ska göra förutom att vara sams med socialen å förhoppningsvis hoppas på att vår dotter kommer tillbaka!

    (vår dotter va hos en släkting då vi båda va tvugna att jabba lite längre under två dagar) så ni inte tror att hon va hemma hos oss när detta hände!

    Jag vet inte vad jag ska ta mig till :( jag äter inte längre för jag har ingen matlust, jag dricker knapt för jag e inte törstig! jag mår extremt dåligt och jag vet att vår dotter mår dåligt åxå då hon är hos helt främmande människor!

    Om inte vår dotter kommer hem snarast så vet jag inte vad jag ska göra! känns som mitt liv helt är slut! vill bara gå å dö :( önskar att jag aldrig flyttat in i denna lgh!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-14 18:22
    Seriöst! får man inte ha doftljus längre?!

    ska inte behöva skriva om och om igen att jag inte vetat något! inte heller att jag inte känns några lukter!! varför måste jag känna lukter?! jag vet inte hur länge det hade hållit på! sak samma! tro vad ni vill jag vet iaf de jag vet å de e att jag är oskyldig!! sen får ni tro vad ni vill! upp till er!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-15 22:24
    Min dotters biopappa har inte brytt sig om att finnas i hennes liv sen hon föddes! han är ingen pappa! min sambo är min dotters pappa och har varit det sen hon var 1 månad gammal!!! hoppas ni inte blandar ihop dom nu!

  • Svar på tråden Dom hämtade mitt bran :'(
  • Anonym
    ModestyB skrev 2010-11-14 14:53:25 följande:
    Vad jag vet så går det i många fall snabbt att godkänna en vistelse hos nära anhörig, såsom mor/farförälder, moster osv. Det beror naturligtvis på faktiska omständigheter och familjekonstillation, men jag vet fall där barn fått åka direkt till mormor och morfar, från hemmet. Jag ska inte svära på att inte dessa barn kanske blivit utredda tidigare och att de anhöriga redan varit under lupp, men inte vad jag vet. Kanske kan vara så att rutinerna varierar något från kommun till kommun. Och kanske också den omedelbara tillgången på familjehemsplatser.
    Jag vet egentligen inte hur det fungerar i praktiken, men barnets hemkommuns socialnämnd ansvarar för att barnet tillfälliga hem är en trygg plats. Gör polisen ett tillslag mot tex en cannabisodling och det hitttas barn där så måste polisen kontakta socialnämnd\socialtjänst.

    Ts jag förstår att det är svårt just nu men handläggarna kan ju inte veta vem som talar sanning, om det är du elller barnets pappa.
  • Futurum

    Polisen VET ALLTID vem dom ska kontakta i såna här ärenden och det är ALLTID Soc avsett var barnet befinner sig!
    Jag förstår att du mår skit dåligt av allt detta!
    Om du är drogfri är det kanon och det ger dig mycket större chanser att få tillbaka ditt barn men det är inte det enda som krävs! Inte för att anklaga dig men man kan "hålla på med droger" utan att själv använda dom!
    ALL DROGHANTERING SKA HÅLLAS SÅ LÅNGT IFRÅN BARN SOM DET BARA ÄR MÖJLIGT!
    Jag uppfattade dig som om du ansåg att både DU och DIN SAMABO va helt ovetande och oskyldiga till allt men nu vrider du på det lite och det låter som om DU är det men att DIN SAMBO visst kan ha en del i det?
    Det är INTE på grund av vad han säger som även du är ifråntagen din dotter! Han kan inte påverka det på något sätt! Din dotter har fått ett akut LVU pga hem miljön och det ni fortfarande  är misstänkta för!
    Det beor i dags läget antagligen enligt dom pga er båda!
    Vad du kan göra om det nu är sant det du säger att du verkligen är helt oskyldig är att samrbeta med både Soc och polis om du vill ha tillbaka ditt barn! 
    Du måste visa och bevisa att det du är misstänkt för inte är sant oberoende av vad din man säger!

  • Anonym (Förtvivlad)
    ModestyB skrev 2010-11-14 15:05:54 följande:
    "Ett beslut har iaf fattats och det är att hon ska fortsätta ha lvu för att hennes riktiga pappa har kommit med en massa lögner om mig som inte alls är sanna :( vilket gör mig fruktansvärt ledssen."

    Då ligger det ju redan en massa andra saker än drogerna i lägenheten och ert frihetsberövande bakom. Det kan ta tid att utreda. Vad är det ditt barns biologiska pappa påstått?
    efter att detta har hänt har han sagt att våra hemförhållanden är mycket oroande, jag har försvårat eller hindrat honom helt från att ha kontakt med sin dotter samt att han vill få hem henne till sig så snart som möjligt.

    första är att han vet att vi aldrig skulle hålla på med droger, vi är emot allt vad droger heter, och att vi aldrig skulle utsätta dottern för något sådant, han vet även att hon har det väldigt bra hos oss och har aldrig klagat över det innan. andra är att jag hindrat honom till umgänge vilket inte heller är sant, vi kom överens att han skulle ha henne varannan helg till en början men ibland hade han fester inpalnerade och kunde inte, eller så skulle han åka bort till sin "tjej" eller så va de något annat som hindrade honom från att ta henne som det var sagt. till slut hörde han inte ens av sig, vi försökte få honom att komma över och iaf träffa henne ibland men han hade alltid något annat inplanerat! vi försökte hitta på massa saker, äta lunch, åkte till jobbet så han kunde träffa henne där men han hade aldrig tid, finns massor jag kan dra upp. han har aldrig försökt kontakta oss och sagt att han vill träffa henne ALDRIG! tillslut orkar vi inte jaga honom längre, vill han inte så varför ska vi tvinga honom? han kom inte när hon fylde år fast han var inbjuden eller va man ska säga han viste att han fick komma när han ville men han åker juh hellre ut och festar. eftersom han säger att jag hindrat honom mm så vill han nu bygga en kontakt med sin dotter så att hon så snart som möjligt kan flytta hem till honom!

    de e vad jag vet att han har sagt, innan detta hände har han aldrig brytt sig. han bryr sig inte om barnet det enda han bryr sig om är att trampa mig på tårna! jag känner honom och vet va han håller på med! detta har ingenting med barnet att göra, han vill bara göra mig illa, hade han brytt sig om barnet hade han lagt ner lite mer tid på att träffa och umgås med henne men de har han inte. nu gör han allt för att jag inte ska få hem henne och med det göra mig extremt illa! hade han ens brytt sig så hade han velat att hon skulle komma hem men han ser hellre att hon ska vara kvar där hon är just för att han inte bryr sig!!
  • Anonym (Förtvivlad)
    Marsch skrev 2010-11-14 15:09:18 följande:
    Det måste nästan ligga en hund begraven här. Det låter så osannolikt att en person som odlar droger i en lägenhet hyr ut lägenheten med sagda odling i till en barnfamilj som inte vet något alls, någon av dem. Låsta dörrar i all ära men varför skulle en knarkbonde lita på någon så otroligt mycket?

    Är du helt 100 på att din partner är ärlig mot dig, TS? Du har inget att dölja säger du men han då? Är det hans polare som haft odlingen?
    han vi hyr av är min sambos systers pojkvän! jag känner inte honom men det gör han!
    Futurum skrev 2010-11-14 15:14:45 följande:

    Polisen VET ALLTID vem dom ska kontakta i såna här ärenden och det är ALLTID Soc avsett var barnet befinner sig!
    Jag förstår att du mår skit dåligt av allt detta!
    Om du är drogfri är det kanon och det ger dig mycket större chanser att få tillbaka ditt barn men det är inte det enda som krävs! Inte för att anklaga dig men man kan "hålla på med droger" utan att själv använda dom!
    ALL DROGHANTERING SKA HÅLLAS SÅ LÅNGT IFRÅN BARN SOM DET BARA ÄR MÖJLIGT!
    Jag uppfattade dig som om du ansåg att både DU och DIN SAMABO va helt ovetande och oskyldiga till allt men nu vrider du på det lite och det låter som om DU är det men att DIN SAMBO visst kan ha en del i det?
    Det är INTE på grund av vad han säger som även du är ifråntagen din dotter! Han kan inte påverka det på något sätt! Din dotter har fått ett akut LVU pga hem miljön och det ni fortfarande  är misstänkta för!
    Det beor i dags läget antagligen enligt dom pga er båda!
    Vad du kan göra om det nu är sant det du säger att du verkligen är helt oskyldig är att samrbeta med både Soc och polis om du vill ha tillbaka ditt barn! 
    Du måste visa och bevisa att det du är misstänkt för inte är sant oberoende av vad din man säger!


    jo jag vet det, gör allt dom ber om, tycker bara de e konstigt att polisen inte gjorde några som hellst tester på oss när vi va där och jag har fortfarande inte fått göra några tester, har därför sat till soc att jag vill ha hjälp med det så jag kan få göra det, jag är emot droger och skulle aldrig använda eller hålla på med det i hemmet! absolut inte i närheten av min dotter! jag är oskyldrig och har inte vetat om något, jag tänker göra allt som krävs för att jag ska få hem min dotter!
  • Futurum
    Anonym (Förtvivlad) skrev 2010-11-14 15:21:55 följande:
    efter att detta har hänt har han sagt att våra hemförhållanden är mycket oroande, jag har försvårat eller hindrat honom helt från att ha kontakt med sin dotter samt att han vill få hem henne till sig så snart som möjligt.

    första är att han vet att vi aldrig skulle hålla på med droger, vi är emot allt vad droger heter, och att vi aldrig skulle utsätta dottern för något sådant, han vet även att hon har det väldigt bra hos oss och har aldrig klagat över det innan. andra är att jag hindrat honom till umgänge vilket inte heller är sant, vi kom överens att han skulle ha henne varannan helg till en början men ibland hade han fester inpalnerade och kunde inte, eller så skulle han åka bort till sin "tjej" eller så va de något annat som hindrade honom från att ta henne som det var sagt. till slut hörde han inte ens av sig, vi försökte få honom att komma över och iaf träffa henne ibland men han hade alltid något annat inplanerat! vi försökte hitta på massa saker, äta lunch, åkte till jobbet så han kunde träffa henne där men han hade aldrig tid, finns massor jag kan dra upp. han har aldrig försökt kontakta oss och sagt att han vill träffa henne ALDRIG! tillslut orkar vi inte jaga honom längre, vill han inte så varför ska vi tvinga honom? han kom inte när hon fylde år fast han var inbjuden eller va man ska säga han viste att han fick komma när han ville men han åker juh hellre ut och festar. eftersom han säger att jag hindrat honom mm så vill han nu bygga en kontakt med sin dotter så att hon så snart som möjligt kan flytta hem till honom!

    de e vad jag vet att han har sagt, innan detta hände har han aldrig brytt sig. han bryr sig inte om barnet det enda han bryr sig om är att trampa mig på tårna! jag känner honom och vet va han håller på med! detta har ingenting med barnet att göra, han vill bara göra mig illa, hade han brytt sig om barnet hade han lagt ner lite mer tid på att träffa och umgås med henne men de har han inte. nu gör han allt för att jag inte ska få hem henne och med det göra mig extremt illa! hade han ens brytt sig så hade han velat att hon skulle komma hem men han ser hellre att hon ska vara kvar där hon är just för att han inte bryr sig!!
    Men nu förstår jag ingenting alls?
    Bodde inte ni ihop när detta hände?
    Du skriver inte om er två som särbos eller som varandras X förrän nu!
    Historien känns som om den håller på att bli ännu mer invecklad nu!
  • Anonym

    Vad var det för droger?

    Som Futurum skrev, att du är drogfri är bra men i föräldraansvaret ingår att man inte ska utsätta sina barn för negativa miljöer eller människor som kan utgöra fara för barnet.

  • Anonym (Förtvivlad)
    Futurum skrev 2010-11-14 15:28:27 följande:
    Men nu förstår jag ingenting alls?
    Bodde inte ni ihop när detta hände?
    Du skriver inte om er två som särbos eller som varandras X förrän nu!
    Historien känns som om den håller på att bli ännu mer invecklad nu!
    förlåt om jag varit otydlig, min sambo är inte min dotters pappa men hon ser honom som sin pappa då hennes riktiga pappa inte har brytt sig om henne under hennes 2 levnadsår. det är hennes riktiga pappa som försvårar allt genom att ljuga för sin advokat och förmodligen soc. allt är väldigt invecklat och svårt att berätta hur det är om amn inte varit med från början.
    Anonym skrev 2010-11-14 15:38:49 följande:
    Vad var det för droger?

    Som Futurum skrev, att du är drogfri är bra men i föräldraansvaret ingår att man inte ska utsätta sina barn för negativa miljöer eller människor som kan utgöra fara för barnet.
    jo jag är drogfri och jag förstår va hon menar eller ni menar :) även om det är väldigt jobbig och allt är invecklat. det var cannabis som odlades i vår andrahands lägenhet som vi hyr av min sambos systers pojkvän.
  • Stealth
    Anonym (Förtvivlad) skrev 2010-11-14 16:03:21 följande:
    förlåt om jag varit otydlig, min sambo är inte min dotters pappa men hon ser honom som sin pappa då hennes riktiga pappa inte har brytt sig om henne under hennes 2 levnadsår. det är hennes riktiga pappa som försvårar allt genom att ljuga för sin advokat och förmodligen soc. allt är väldigt invecklat och svårt att berätta hur det är om amn inte varit med från början.
    Anonym skrev 2010-11-14 15:38:49 följande:
    Vad var det för droger?

    Som Futurum skrev, att du är drogfri är bra men i föräldraansvaret ingår att man inte ska utsätta sina barn för negativa miljöer eller människor som kan utgöra fara för barnet.
    jo jag är drogfri och jag förstår va hon menar eller ni menar :) även om det är väldigt jobbig och allt är invecklat. det var cannabis som odlades i vår andrahands lägenhet som vi hyr av min sambos systers pojkvän.
    Och ni märkte inte att det lös lampor innifrån rummet som var låst?
    Skaffa EGEN gillaknapp!
  • Anonym (Förtvivlad)
    Stealth skrev 2010-11-14 16:06:31 följande:
    Och ni märkte inte att det lös lampor innifrån rummet som var låst?
    nej det gjorde vi inte!
  • Stealth
    Anonym (Förtvivlad) skrev 2010-11-14 16:08:54 följande:
    nej det gjorde vi inte!
    Okej.... det låter ju skumt att ni missat det, det lär ha synts utifrån och innifrån i dörren. Plantorna måste ju ha luft och belysning.
    Skaffa EGEN gillaknapp!
Svar på tråden Dom hämtade mitt bran :'(