• MuminMy

    Moderatortråden

    Hejsan alla FL-medlemmar

    Detta är en tråd där alla medlemmar kan ställa allmänna frågor om forumet och om de regler och den kultur som gäller här. En moderator svarar så snart vi hinner.

    I denna tråd undanber vi oss frågor om specifika ärenden, är du missnöjd med en moderators agerande ska du alltid kontakta redaktionen så att korrekt åtgärd kan vidtas. (För er skull ska alltid redaktionen vara medveten om ev. missnöje med en moderator). Läs mer under upprätthållningen: www.familjeliv.se/Forum/uppratthallningen.php  

    I tidigare "moderatortrådar" har det varit en hel del sk. OT-inlägg och trams, det kommer vi INTE att tillåta i denna tråd, sådana inlägg kommer att tas bort med tillsägelse. Behöver tråden "puffas" görs detta av en moderator. Vi ber er vänligen men bestämt att respektera detta.

    Vi har ingen möjlighet att veta något om det "tekniska" bakom FL, men ibland vet vi något ändå och då kan vi svara på det. Så: Frågelådan är öppen, välkomna in!
    /Moderatorerna
  • Svar på tråden Moderatortråden
  • gyro

    Isolde
    det ena skrev han på en direkt fråga det översta det andra på en överklagan
    när jag citerade det översta han skrev..
    i mina ögon är det ju skilda saker..
    för antingen så är det upp till den man skrev det till eller bara om man skriver jävla idiot och då skulle inte många få varningar

  • Tant Raffa

    Norahs mamma

    Du antyder i ditt inlägg, trots smajlie, att moderatorerna skulle särbehandla medlemmar här på sajten. Jag är en vanlig medlem här på fl, men jag tar illa vid mig av såna inlägg. Jag vet inte om jag ska ta det på allvar eller inte, och jag tycker bara det är onödigt.

  • Isolde

    Gyro, då får jag nog hänvisa till Patrik himself. Det låter onekligt lite rörigt.

  • Tant Raffa

    gyro, din fråga blandar äpplen och päron. I professionella situationer, oavsett om du är moderator på fl eller om du sitter på ditt arbete, är du tvungen att ha ett objektivt förhållningssätt. Det har noll betydelse vem du tycker om eller inte.

  • gyro

    piaf
    jag känner igen det mönstret hos vissa personer..men beror inte det att hennes inlägg är riktade mot dig att ni inte har samma åsikt?

  • Piaf

    gyro:
    Vet inte om vi får diskutera det här inne , men det här är mer än så.

    Hennes inlägg handlar liksom inte om ämnet, men om mig på något vis... Tycker det känns lite smått obehagligt... Vet ju inte vem det är

  • gyro

    piaf
    jag förstår hur du menar och jag känner igen det..
    och du har rätt vi får inte diskutera det här troligen iaf.. men har du testat att skicka ett privat meddelande till personen?

  • Piaf

    gyro:
    Känns inte som om det skulle fungera här. Jag har prövat att fråga i tråden, men det blir bara förstärkt på något vis...

    Känns snarare som någon som har riktigt riktigt svårt för just MIG och det är det som är lite obehagligt, för jag vet ju inte vem det är och varför det är såhär.

    Gillar det inte?

  • gyro

    Moderatorerna är helt fria och hoppa in i sin tråd och förklara vad man gör vid piafs problem.. ett problem jag ofta har..

    Piaf
    Jag har aldrig fått hjälp med mitt problem som är ungefär samma ...
    men antingen får du sluta skriva i tråden eller ignorera henne?

  • Piaf

    gyro:
    Ja det känns som att det är så det får bli!

    Tack för din delaktighet

Svar på tråden Moderatortråden