• MuminMy

    Moderatortråden

    Hejsan alla FL-medlemmar

    Detta är en tråd där alla medlemmar kan ställa allmänna frågor om forumet och om de regler och den kultur som gäller här. En moderator svarar så snart vi hinner.

    I denna tråd undanber vi oss frågor om specifika ärenden, är du missnöjd med en moderators agerande ska du alltid kontakta redaktionen så att korrekt åtgärd kan vidtas. (För er skull ska alltid redaktionen vara medveten om ev. missnöje med en moderator). Läs mer under upprätthållningen: www.familjeliv.se/Forum/uppratthallningen.php  

    I tidigare "moderatortrådar" har det varit en hel del sk. OT-inlägg och trams, det kommer vi INTE att tillåta i denna tråd, sådana inlägg kommer att tas bort med tillsägelse. Behöver tråden "puffas" görs detta av en moderator. Vi ber er vänligen men bestämt att respektera detta.

    Vi har ingen möjlighet att veta något om det "tekniska" bakom FL, men ibland vet vi något ändå och då kan vi svara på det. Så: Frågelådan är öppen, välkomna in!
    /Moderatorerna
  • Svar på tråden Moderatortråden
  • TheBlueRose

    Jag har en liten fråga

    När det finns medlemmar som inte varit inloggade sedan 8 Oktober 2003. Varför tar inte Patrik bort dessa?. Menar dom lär ju knappsat logga in efter 2år

    Mnar dom tar ju "upp plats" & eventuella nick.

    Patrik är det inte dags för en utrensning?.

    Sätt in en funktion att om man inte loggar in på sitt nick på 1år så försvinner det automatiskt.

  • Sarasnaran
    Har check på den tråden Trinity.
    Det är helt okej att posta trådlänkar till oss här, men vi kan som vanligt inte diskutera enskilda ärenden.

    TheBlueRose - Det är helt och hållet en fråga för Patrik det.
    Det tekniska har vi ingen koll på alls.

       /Moderator
  • Trinity78

    SnutteNuttan: Tack för svaret. Jag förstår att ni inte kan diskutera enskilda ärenden, jag ville bara veta hur man ska göra i en sån situation.

  • MrM

    Jag undrar lite över Familjelivs intsällning till ärekränkning och förtal.
    Till och från har jag sett trådar där det mer eller mindre öppet diskuteras runt andra människors eventuella brottsliga handlingar. Då medlemmarna i forumet ofta har presentationer som avslöjar direkt vilka de är i verkliga livet eller ger mer eller mindre klara ledtrådar i form av bilder och fakta, så kan många av de personer som det spekuleras runt med stor sannolikhet identifieras av folk i sin omgivning.

    Lagtexten säger:
    ---------------------------------------------------------------------------------
    1 § Den som utpekar någon såsom brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller eljest lämnar uppgift som är ägnad att utsätta denne för andras missaktning, dömes för förtal till böter.
    Var han skyldig att uttala sig eller var det eljest med hänsyn till omständigheterna försvarligt att lämna uppgift i saken, och visar han att uppgiften var sann eller att han hade skälig grund för den, skall ej dömas till ansvar.

    2 § Är brott som i 1 § sägs att anse som grovt, skall för grovt förtal dömas till böter eller fängelse i högst två år.

    Vid bedömande huruvida brottet är grovt skall särskilt beaktas, om uppgiften genom sitt innehåll eller den omfattning i vilken den blivit spridd eller eljest var ägnad att medföra allvarlig skada.

    3 § Den som smädar annan genom kränkande tillmäle eller beskyllning eller genom annat skymfligt beteende mot honom, dömes, om gärningen ej är belagd med straff enligt 1 eller 2 §, för förolämpning till böter.

    Är brottet grovt, dömes till böter eller fängelse i högst sex månader.
    ---------------------------------------------------------------------------------

    Eftersom jag inte är jurist så vet jag inte hur detta tolkas när personen inte nämns vid namn men eftersom jag misstänker att många personer lätt kan identifieras av sin omgivning så har jag ändå en åsikt om vad jag tycker rent moraliskt.

    Hur resonerar Familjeliv runt detta?

    Mvh

  • Sarasnaran
    MrM - Jag är inte säker på hur du menar riktigt...
    Vems brottsliga vanor är det som diskuteras?
    Är det rent allmänt eller är det om medlemmar?

    Vi kan inte för övrigt styra hur mycket människor lämnar ut om sig själva i sina presentationer, men medlemsreglerna säger följande:

    Den signatur ni väljer bör vara så anonym som möjligt, ditt personliga namn eller andra uppgifter som kopplar till dig som individ bör undvikas. Ni bör undvika signaturer som blir inaktuella med tiden, t.ex. "Glad och Gravid" eller "Planerar barn" Exempel på bra signaturer kan vara, Plastgurka, Månfararen, Blomvetare, Tvåbarnsmamma osv. Familjeliv reserverar rätten att förbjuda signaturer som av någon anledning anses olämpliga.
    Och när det gäller diskussioner om enskilda personer säger reglerna:
    1. Personliga påhopp, kränkningar eller hets.
    Inlägg med nedsättande eller kränkande kommentarer mot Familjeliv eller andra deltagare tolereras inte. Vad som är kränkande kan vara svårt att se, men generellt sett gäller att man ska behandla andra med respekt. Att man inte håller med någon är inte en bra anledning att ta till svordomar eller nedsättande kommentarer. Om man inte håller med kan man skriva det på ett ödmjukt sätt eller överväga att inte svara alls för att undvika onödigt gnabb.
    - Inlägg med provocerande innehåll eller tillrättavisningar utan respekt får inte postas.
    - Inga språk/stavnings kommentarer, det är budskapet i inlägget som är viktigast
    - Inga förlöjliganden, respektera andras åsikter.
    - Inga meningslösa "vem bryr sig" eller "strunta i att läs då" inlägg.
    - Inga hetsinlägg mot individer eller utsatta folkgrupper (hets mot folkgrupp)
    2. Diskussioner om enskilda personer.
    Bland läsarnas egna diskussioner är vi försiktiga med att tillåta diskussioner som behandlar enskilda människor. Det går bra att diskutera en enskild person om denna har en utpräglad offentlig yrkesroll, men då endast i relevans med yrkesrollen. Det är under inga omständigheter tillåtet att skriva på ett kränkande sätt eller med nedsättande kommentarer om någon individ, känd som okänd. Det är inte heller tillåtet att sprida rykten eller förtala någon.

    Annars får du nog precisera lite vad och hur du menar.
  • MuminMy
    MrM det behandlas i regelverket, klistrar in:
    2. Diskussioner om enskilda personer.
    Bland läsarnas egna diskussioner är vi försiktiga med att tillåta diskussioner som behandlar enskilda människor. Det går bra att diskutera en enskild person om denna har en utpräglad offentlig yrkesroll, men då endast i relevans med yrkesrollen. Det är under inga omständigheter tillåtet att skriva på ett kränkande sätt eller med nedsättande kommentarer om någon individ, känd som okänd. Det är inte heller tillåtet att sprida rykten eller förtala någon
    Ser du något som bryter mot det villkoret så anmäl inlägget så tittar vi på det.
    Patrik har i tillägg gett sin syn på namnpublicering här:
    Hur "familjeliv" ser på det mer allmänt är en fråga för redaktionen och inget vi kan säga så mycket om, vi är bara moderatorer och satta att upprätthålla ordningen enligt de fastställda ramarna.
    /Moderator MuminMy
  • MrM

    I mitt inlägg ovan menar jag, utan att ta upp några konkreta trådar, inlägg av typen:
    "Min granne lurar försäkringskassan."
    "Min sambo knarkar och misshandlar."
    "Min pojkvän har barnpornografi i sin dator."

    Om uppgiftslämnaren inte är anonym så kan troligtvis den utpekade personen i många fall identifieras av folk i sin omedelbara omgivning genom information i uppgiftslämnarens krypin.

    Den text som SnutteNuttan pekar på vad gäller valet av signatur spelar ju inte så stor roll om användaren lagt upp fotografier och personbeskrivning i sitt krypin som ofta kan vara lika utelämnande som ett namn.

    Anledningen till min fråga är att jag vid två tillfällen nu anmält en tråd som jag tycker är grovt kränkande mot den person som pekas ut om någon i dennes omgivning skulle känna igen vem det handlar om, utan att något skett eller att någon bra förklaring angetts till varför en sådan tråd skall få ligga kvar.

    Mvh

  • Vem där

    Hur kan det komma sig att trådrubriker finns kvar men när man klickar på den så är tråden borttagen, varför är inte allt borta?

Svar på tråden Moderatortråden