Anonym skrev 2012-10-21 20:14:10 följande:
Den i början så underbara förstående mannen börjar bli inte så förstående längre, nu heter det att du klagar jämt, städar du en gång så klagar du över att du är så trött, eller så har du ont nånstans eller så mår du dåligt pga det eller det och hit o dit och jag börjar tro att jag gjort mitt livs största misstag som gifte mig med dig.
När i helvete ska man få vara lycklig i livet? Kommer någon nånsin acceptera mig precis som jag är? Jag har svårigheter och jag mår dåligt, har depression och ångest vid sidan av min diagnos. Just nu har jag mensvärk som faaan och har både ont och mår illa. Då han var och handlade förut och jag sa att jag inte kan göra nåt pga hur jag mår idag så klagar han över det nu, eller påpekar hur han minsann inte sa något om det tidigare osv.
Jag tror att ingen människa nånsin kommer kunna älska mig fullt ut och acceptera mig med alla mina fel och brister... trodde aldrig jag skulle höra de orden min man sa till mig idag.
Har försökt förklara så mkt som möjligt för honom om hur jag fungerar pga min diagnos och hur jag försöker reda ut lite vad som är diagnos och vad som är bara jag och dumma saker jag kan förändra. Hur jag ska jobba på vissa saker med min psykolog av de svårigheter jag har men nu blir allt bara värre och värre mellan oss. Han klagar på att han mår dåligt också av detta osv... känner mig totalt misslyckad.
Det låter som en svår situation för er båda. Men även om såklart säkert är svårt att leva med en person som har ADHD med allt var det innebär så är det inte okej att han kränker dig. Du kan inte hjälpa att du är som du är. Om ni båda två mår dåligt i förhållandet kanske ni ska söka familjerådgivning?