Mmmmm du brukar må bättre runt ägglossningen. Ett par dagar i alla fall. Och det är ju helt naturligt att det är så. Kvinnor blir också mer vänligt inställda till sina män vid just den tiden i månaden. Så passa på att boka en helg då
Få till lite mys.
Skriv ett brev till dig själv. Där du påminner dig själv om att A också har rätt att må dåligt. Att han tar ut det på dig när han gör det. Men att det går över. Ni tar er igenom det också. Du har levt med hans påhopp så länge nu att bara du kan få in i dina tankar att han egentligen inte gör det för att vara elak så kommer du att må lite bättre under de perioderna han håller på och trycka ner dig. Du har ju bestämt dig för att stanna och då måste du hitta en strategi för att må bättre under tiden han mår dåligt. Jag ska försöka att påminna dig och hoppas att alla andra här inne kan göra det också. Istället för att tala om för dig att det inte är värt att ta så mycket skit.
11 år, det är lång tid tillsammans. Nu kommer du att få må bättre snart. Lite antidepp i några månader så att du tar dig ur det svartaste hålet så ska du se att det mesta i livet blir lite ljusare.
Jodå lille Hugo trillar ganska ofta nu när det är is ute. Men han är ju envist manlig och ska kissa med ett ben i luften 