• Renni

    BF september 2011

    Hejsan!

    Är det någon mer än jag som väntar barn i september 2011?

    Jag plussade idag, detta blir vårt andra barn.
    Men tredje graviditeten ( förra slutade i missfall)

    Skulle vara roligt att följas åt igenom alla graviditetskrämpor & funderingar =)


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-27 12:53
    {#emotions_dlg.flower}BF LISTA SEPTEMBER{#emotions_dlg.flower}

    1 sep Cornellia (första barnet)
    3 sep Rozensliv (andra barnet)
    6 Sep Renni (andra barnet)
    6 sep Givinglife (andra barnet)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-01-10 14:14
    Länk till BF- Listan i en egen tråd!

    www.familjeliv.se/Forum-2-113/m56555018.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-24 09:45
    Här kommer en tråd för alla våra bebisar som kommit till världen!

    www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/bf-september

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-24 09:46
    Bebistråden! (länken ovan fungerade ej)

    www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/bf-september-2011-68/forum/m60428932.html
  • Svar på tråden BF september 2011
  • givinglife
    kantarellkisse: Grattis!!! Vet inte om det är olika i olika län, här tar du själv kontakt med bm på din vårdcentral (den du är "listad" på). Sen vid behov skickar hon till spec.mv. Du kanske har genvägar iom din kontakt med gyn? De borde väl rimligtvis skicka dig till spec. mv direkt om det är den rutinen att du ska ha kontakt där?
    Här vill de att man ringer tidigt så de kan planera in tider för hälsosamtal, inskrivning och ev KUB om man vill göra det.

    På onsdag ska jag berätta för chefen... har utvecklingssamtal och mår så illa så det kan bli svårt att hålla sig ända dit Glad.
    Dottern är 1,5 år, ska börja skola in på dagis idag (efter en helvetes helg med feber....) så hon är för liten för att förstå, när magen börjar växa ska vi berätta mer och mer.

    Idag har jag satt på min TENS apparat mot illamåendet, vet inte om det är placebo, men jag mår något bättre när den är på!
  • Hannabus
    WildRose03 skrev 2011-01-16 21:16:34 följande:
    Är så grymt övergravid att jag börjar undra ifall det skulle vara fler än en liten bulle därinne .... Rattarna är "amningsstora" å får inte plats nånstans, kräks i tid och otid gråter å ryter om vartannat, dessutom är det ingen chipsmage utan en liten bebisputning som börjar ta form ... Jag fattar Nada - är ju bara i vecka 8 och har aldrig varit såhär proppfull av hormoner i tidigare graviditeter .... Fler uberhormonfyllda?? :)
    Men herregud va jag känner igen mig, jag tror jag bär på ett helt gäng!
    Dessutom "flippar"  jag hela tiden, i förrgår grät jag när jag körde förbi en industri "dom hade ställt upp maskinerna så perfekt" kära nån! Jag blev dessutom ledsen på sambon och började störtgråta för han gjort korvgryta vilket jag inte gillar.. helt sjukt.. egentligen, vem bryr sig om en korvgryta?!

    Sambon luktar dessutom "konstigt" och maten smakar skit, kanelgifflarna jag köpte smakade päron.. inget funkar för mig.. jag blir tokig..

    O så har jag gått från småtjock runt magen till "hur många kakor har du egentligen fått i dig?-tjock :( jag vet inte om det är en bebismage men just nu känns den bara spänd och tjock..

    I eftermiddag ska jag unna mig frisör och fixa naglarna för jag behöver få vara lite tjej och ompysslad nu..!
  • Ullis72
    kantarellkisse skrev 2011-01-17 08:01:12 följande:
    Haha... Nu känns det som att jag liksom smitit in olovandes i fel forum igen. Det lär ta sin tid innan det här sjunker in tror jag.

    Jag ramlar nu in från "svårt-att-bli-gravid"-delen av forumet och är gravid i vecka 5 efter embryodonation (ja det är vad det låter, jag har fått embryon från ett par som hade över efter att de gjort IVF). Så... efter 4 års kamp för det här plusset känns det som att jag luras, eller att någon kommer säga att de skojade och ta pinnen ifrån mig. Men om vi nu bortser från den kanske minimala risken att grannen skulle rusa in och kräva av mig alla positiva graviditetstest, får jag vara med här med er? Jag har tydligen BF 110924.

    Tyvärr har jag lite dålig erfarenhet av försvinnande plus (tidiga missfall) men just nu verkar testen i alla fall rätt starka. Imorgon är det dags för första blodprovet för att kolla exakt hcg-nivå. Egentligen borde jag inte kissat på pinnar alls, men man är ju nyfiken...

    En annan fråga, som kan verka lite korkad. Vad är det man ska göra när man blir gravid? Jag vet sorgligt mycket om gyn men absolut ingenting om hur man normalt gör när man upptäcker att man är gravid. Det är jag som ska ringa mvc va? Jag menar, de kan ju inte veta att just jag är gravid just nu... Och kan jag ringa vilken som helst eller tillhör jag någon? Och sedan, är det mvc som remitterar till specialistmödravården om det behövs? Jag tror att jag hört att jag nästan automatiskt ska dit för att jag gjort äggdonation...

    Ja, ni hör ju... det där med att vara gravid har jag ingen aning om. Hur man kan försöka bli det är jag numera expert på istället (bortsett från det traditionella viset då). Himmel... jag trodde de skojjade när de efter 4 år fortfarande hävdade att man skulle bli gravid av att ligga i en gynstol. Jag tror det är en hundvalp därinne. Helt klart. (Ja, jag skojjar... men jag är faktiskt och på riktigt ganska omtumlad)
    STORT GRATTIS!!

    Måste ju kännas underbart efter så lång försökstid!!
  • dea

    Godmorgon på er!!
    Har försökt att hänga med och läsa vad alla skriver,jag har varit sjukt trött nu den senaste tiden så där av att det är ett tag sen jag skrev ;)
    I fredags 14/1 så var jag på inskrivning hos bm,mkt info var det och hon verkar helt ok ;)
    Jag fick en tid för att göra vaginalt ultraljud den 2/2,jag ska göra det pga av min ålder,för att vi känner oss oroliga,vill veta att allt är ok med lilla knodden. Samtidigt som jag ska dit den 2/2 så ska dem även kolla om jag har lätt/anlag för att få proppar(lite skraj är jag över det). Bm tyckte jag skulle kolla upp det med tanke på att min mamma har gjort en bypass op för ca4 år sen och i sommras så fick hon en hjärnblödning :(
    Fick även en tid till det vanliga ultraljudet dit ska jag den 30/3 :))

    Nån frågade om man berättat för sina/sitt barn att dem ska få ett syskon: nej vi har inte berättat det för vår dotter,vill vänta med det tlls vi har gjort alla ultraljud så vi vet att allt är ok med knodden ;)

    Jag har gått in i grav v7 nu och illamåendet kommer lite titt som tätt :(,trött konstant tycker jag. Har ibland knappt nån hunger känsla och iblan är jag så hungrig så jag tror jag ska dö ;) konstigt det där med matlusten ;)
    Brösten ömmar hela tiden,speciellt om jag har legat ner på rygg och ska antingen vända mig till sidan lr stiga upp då gör det så jäkla ont i dem :( Humöret ,ja jag är som en tickande bomb. Explodera för ingenting,samtidigt har jag väldigt lätt för att bli ledsen.

    {#emotions_dlg.flower}välkommna alla nya som har Plus!!!
    Nä nu ska jag se om jag kan få i mig lite frukost,än så länge så har jag bara fått i mig en apelsin.
    Ha en bra dag alla Glad

    KRAAAAM {#emotions_dlg.flower}

  • Miniapa

    God morgon på er alla {#emotions_dlg.flower}

    Vi har inte sagt något till Alva än men hon är ju bara 18 månader. Men vet inte om hon känner på sig något för 2 gånger har hon tittat länge på magen och sedan gett den en puss Hjärta Vi har bara skrattat och vet inte varför hon gjort så, hihi.

    Blödningen har slutat (för stunden iaf) Började ju blöda igår kväll men inget i natt och bara lite "rester" idag. Har inte haft ont , bara molverk i bäcken och svank. Håller tummarna för att allt är bra och på torsdags ska vi göra vul så då vet vi ju, men det känns som om allt är kvar och okej Solig


  • v i r r a

    Kul att hitta den här tråden! Hoppar in som ny.

    Är i v 6 och ett extremt hormonmonster! Startade dagen med leta febrilt efter en anledning att få storböla. Vaknade med mycket gråt i halsen. Kunde inte hitta någon så jag storbölade ändå. Sen ställde jag mig - mitt arma nöt -  på vågen! Det skulle jag inte gjort. Där visade sig en mycket bra anledning att störtböla, nämligen  + 2,5 kg på EN HELG! Buääähhh! Och så grät jag lite till.

    Detta är min andra graviditet och kan absolut inte komma ihåg att det kändes såhär när jag väntade sonen. Hoppas det vänder snart. Känns sådärdå att sitta på jobbet och lipa. Tur jag har eget kontor och kan stänga dörren.

  • Två Barns Mamma

    Usch i dag e de inte min dag, så extremt irriterad för inget.. :/ ont i huvudet till max. och illamånde på det.. dock har den molande värken förvunnit :/

  • Lindadjo

    Grattis och välkomna alla nya

    Idag ska jag ringa och boka in KUB, är lite nervös för det faktiskt. Och jag hatar att ringa till okända människor. De har telefontid om en timme. Samtidigt tycker jag ju att det är lite spännande med, att få se den lilla igen. Hoppas bara allt ser bra ut!

    Vi har två äldre barn, och vi kommer vänta så länge det går innan vi berättar för de. Väntan är nog lång ändå, när man är så liten, och de längtar verkligen efter ett syskon, båda två. De kommer vara 7 år och 5 år när bebisen föds.


    2010 blev ett bra år! Har +:at
  • Hannabus
    v i r r a skrev 2011-01-17 10:01:34 följande:

    Kul att hitta den här tråden! Hoppar in som ny.

    Är i v 6 och ett extremt hormonmonster! Startade dagen med leta febrilt efter en anledning att få storböla. Vaknade med mycket gråt i halsen. Kunde inte hitta någon så jag storbölade ändå. Sen ställde jag mig - mitt arma nöt -  på vågen! Det skulle jag inte gjort. Där visade sig en mycket bra anledning att störtböla, nämligen  + 2,5 kg på EN HELG! Buääähhh! Och så grät jag lite till.

    Detta är min andra graviditet och kan absolut inte komma ihåg att det kändes såhär när jag väntade sonen. Hoppas det vänder snart. Känns sådärdå att sitta på jobbet och lipa. Tur jag har eget kontor och kan stänga dörren.


    Hej.. Uscha.. Jag är precis likadan och jag har inte berättat för någon.. Folk måste tro vi är tokiga? Gråten i halsen och rödgråtna ögon för minsta lilla.. Men att väga sig! där gick väl ändå gränsen ;) Det borde du förstått att det skulle bara leda till mer tårar ;) Jag är som en liten vattenballong =) men de e ok för bebisen har ju själv ordnat sitt hus o gillar nog att bo i sin mamma vattenballongen, tänker jag :)
  • v i r r a
    Hannabus skrev 2011-01-17 10:15:50 följande:
    Hej.. Uscha.. Jag är precis likadan och jag har inte berättat för någon.. Folk måste tro vi är tokiga? Gråten i halsen och rödgråtna ögon för minsta lilla.. Men att väga sig! där gick väl ändå gränsen ;) Det borde du förstått att det skulle bara leda till mer tårar ;) Jag är som en liten vattenballong =) men de e ok för bebisen har ju själv ordnat sitt hus o gillar nog att bo i sin mamma vattenballongen, tänker jag :)
    hahah! Jaaa visst var det korkat!!!! Obestämd Tack för ett gott skratt! Jag ska vattenbalonga iväg på ett möte nu. Hoppas ingen säger något känsligt... eller argt... eller säger något över huvud taget... eller bara sitter helt tysta - för då börjar jag gråta!
Svar på tråden BF september 2011