Inlägg från: huldaskarin |Visa alla inlägg
  • huldaskarin

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    Spana, jag har inte testat själv så jag vet inte hur de smakar men det verkar som om vissa gillar dem och somliga tycker inte att de smakar nånting. Jag skulle ändå inte beställa hem dem pga kostnaden för tänk om just jag inte alls gillar dem. Som det är nu måste man betala rätt mycket i frakt.


    It wasn't me!
  • huldaskarin

    Hittade det här receptet på LCHF-klubben:

    Pasta

    4 ägg
    ½ dl fiberhusk
    25 gram philadelphiaost
    1 krm salt

    Vispa äggen. Tillsätt resterande ingredienser, rör om ordentligt till en jämn smet. Låt svälla några minuter. Bred ut smeten så tunt som möjligt på en plåt klädd med bakplåtspapper. Lägg ett inoljat bakplåtspapper ovanpå smeten. Grädda i ugnen på 150 grader i 10 minuter. Skär i långa, smala bitar så det liknar tagliatellepasta.

    Har inte testat men det kan ju vara ett lite billigare alternativ kanske 


    It wasn't me!
  • huldaskarin

    Hehe, jag känner ingen lust att smaka vare sig MBC eller äggmjölk jag. Det får bli mitt vanliga svarta kaffe på morgonkvisten


    It wasn't me!
Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**