Juli bebis 2012
8 timmar på Gekås!!! Puh! Vi lyckades komma dit på en regnig dag i somras, mitt i semestertider, efter många dagars sol. Det var tråångt! Hoppas det var bättre för er.
8 timmar på Gekås!!! Puh! Vi lyckades komma dit på en regnig dag i somras, mitt i semestertider, efter många dagars sol. Det var tråångt! Hoppas det var bättre för er.
Vi hade loppis på gården idag, men vi anmälde oss inte för att sälja eftersom jag inte kan göra nästan något ansträngande utan att få SD. Kollade runt lite och hittade 4 barnböcker till 3-åringen, en fin cykel, sandaler och en paraplyvagn. Allt för 350kr Allt var saker jag tänkt köpa på blocket eller nytt så jag känner mig riktigt nöjd. Dock har jag fått ligga i horisontalläge hela em efter att ha cyklat och hämtat ut pengar, handlat mjölk och burit ner en del av fynden i källaren :-/ Hade en tanke om att kolla grejer på IKEA idag, men det var bara att överge den... Vill inte få förvärkar och bli orolig. Bättre att lägga sig o läsa en bok istället, det kan man ju unna sig på mors dag ;)
På tal om mors dag så valde min son ut en blomma till mig. Söt liten ros i kruka med hjärtan på. Någon frågade mig innan om jag blivit firad och jag svarade så att maken hörde: nä, men dagen är inte slut ännu. Tror inte jag hade fått något annars.
Det är bara att gnälla på! Har inga humörsvängningar själv, men förstår att det måste vara fruktansvärt jobbigt att inte kontrollera det.
Igår var jag på andning- och avslappningskurs som anordnas av Södra BB där vi förhoppningsvis får föda. Bara att börja träna ordentligt på det. Tänk att andning som är så självklart är en så viktig del i det vi ska utsätta våra kroppar för. Fick massor med matnyttig information om vad andningen faktiskt gör för värkarbetet. Kommer inte ihåg hälften av det nu, men dels så syresätter vi livmodern bättre om vi andas vilket innebär att vi inte får mjölksyra i den på samma sätt (som gör ont i sig), dels så hjälper vi oxitycin-utsöndringen om vi är avslappnade. Oxitycinet, förstod jag det som, utsöndras när barnet trycker på neråt och är värkstimulerande och värkarna i sin tur driver barnet neråt. Så, nu fick ni en liten snabbkurs på det vare sig ni ville eller inte Så öva på att andas och slappna av tjejer! Jag får tillfälle att öva när jag går eftersom det är så obehagligt.