• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Gadget

    Men usch Sommaren, det låter inget kul. Var i magen? Bebismagen eller tarmar/magsäck som börjar bli hoptryckta?

  • Sommaren12
    Gadget skrev 2012-05-13 19:19:49 följande:
    Men usch Sommaren, det låter inget kul. Var i magen? Bebismagen eller tarmar/magsäck som börjar bli hoptryckta?
    Usch ja... Bra fråga. Har känt såhär två gånger förut sen jag blev gravid. En gång vid typ nio veckor och en gång vid 18 veckor. Första gången trodde jag att jag höll på att få missfall. Det gör verkligen så jävla ont att jag vill sövas eller nåt. Och samtidigt tänker jag på hur ont det kommer göra när man ska föda! Det gör inte ont i bebismagen utan ovanför och runt om typ. Trycker jag lite lätt mitt på magen mellan revbenen gör det sjuuuukt ont. Kan det vara tarmar och sånt? Har känts precis likadant de andra gångerna och då har det slutat med att jag fått panik och legat och bölat halva natten. En gång lyckades jag aldrig somna och var vaken två dygn. Alvedon hjälper inte heller och det håller i sig i ca 7 timmar kanske. Det är i alla fall NÅT som händer för att jag är gravid för jag har aldrig haft ont på detta sättet innan och det är inte vanlig magont eller magknip. 
    Bara att härda ut antar jag. Övar just nu mindfullness för det tänkte jag försöka dra nytta av på förlossningen. Bra övningstillfälle! :P Skulle egentligen plugga men nu blir det sängen, Greys Anatomy och godis som mannen strax ska få i uppgift att åka och köpa. ;) 
  • Aprilia1977
    Angelica1991 skrev 2012-05-12 15:56:02 följande:
    Hej det är med stort leende och glädje tårar som jag skriver :) det blev snitt för min del min söta prinsessa ville ut och det var fort 120510 12:44 kom min lilla Sofia till världen 800 g och 32,5 cm lång hon är helt underbar och så stark. vart inga som helst komplikationer
    HjärtaÅh, grattis tjejen till er lilla diamant!!!! Hjärta
  • Hejåhå

    Grattis Angelica! Jag tror inte att jag bara talar för mig själv när jag väntar med spänning på en bilduppdatering. För hur ser våra bebisar i magarna ut egentligen? Stora grattiskramar och ta hand om er!

    Sommaren: det låter inte bra om du har så pass ont! Kan det inte vara värt att kolla upp det nu under tiden du har ont och låta en läkare klämma och känna på dig?

  • Mamma070912

    Angelica: Tänkte just det att det att det måste vara jättebra i detta läget, att hon var lite större än genomsnittet Har en kompis som fick barn för 3 veckor sen i v 28 och han vägde också 800g så det var därför jag reagerade. Hoppas hon fortsätter öka snabbt i vikt och blir stark


    Äntligen kom våra efterlängtade prinsessor!
  • Challelotten

    Tror nog magmusklena delar på sig vad man än gör? :0)

    Sommaren12: ring och här med din BM så kanske hon har ett svar.

    Märker sån skillnad på när jag är ledig och jobbar. När man jobbar sitter man mest ner och pratar med folk och då rör sig lill* helá tiden. Men när man är hemma så har man både hund och en 2.5 åring att springa runt efter då där den mest lugn om dagarna. Skönt att den kan få sina vil stunder ;0)

         

  • Mamma070912
    A R skrev 2012-05-13 09:49:58 följande:
    Någon mer som har fått klåda och utslag?
    Jag har sedan ett par veckor tillbaka haft utslag och klåda på magen, ser ut som lindrigt soleksem.
    Läkaren har kollat på detta och uteslutit graviditetshepatos vilket kan vara farligt för barnet.
    Jag har inte haft så här under mina tidigare graviditeter och undrar om det kommer hålla i sig hela graviditeten, har ju bf 30/8 så det är ett bra tag kvar. Jag kunde ta tavegyl eller smörja med mildison men det väntar jag med ett tag till.
    Någon som varit med om detta? 
    Precis vad jag tänkte fråga om nu Har ett rött rodnads märke på magen snett nedanför naveln på vänster sida. Gör ont hela tiden egentligen...  Vad är graviditetshepatos? Har också bf 30/8 Ska till bm på tis, så jag får väll visa upp det då...

    Har haft en ganska jobbig helg med massor av sammandragningar och ont i magen. På natten mellan fred och lörd trodde jag att jag skulle få åka in. Fick akut magont, frossa, värmevallningar, blodtrycksfall och domningar. Det hela resulterade i diaré, jag som är förstoppad annars. Vet inte om det bara var magen som krånglade el om det var graviditetsrelaterat. Det var fruktansvärt iaf. Fick en riktig flash på hur det kommer bli på förlossningen. Gubben fick hjälpa mig att hålla mig upprätt när jag satt på toa, inte kul! Somnade tillslut på toa golvet. Resten av helgen har det som sagt varit mycket sammandragningar och febril aktivitet på bebisen.
    Äntligen kom våra efterlängtade prinsessor!
  • Ellenbmt

    Jag har mkt smärtor runt magen men de ger sig alltid av vila, ibland är det under magen och ofta är det över magen under revbenen, det övre tror jag är mina tarmar som inte får plats längre typ, lider ofta av uppblåsthet som icke-gravid, så det är nog det uppblåsta som gör ont.
    Sommaren- jag tycker du ska ringa, alltid skönt med en extra koll och värk är ju inte kul!!

    Kollar på Mobergs matresa nu och dreglar!!! Ge mig maaaaat nu!!!! :)