• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Issan8

    Jättegrattis Novixi, sitter å frossar mannens bakade kanelbullar, ibland blir man allt bortskämd :)
    2 dagar till BF men jag chansar på action om snarare 1 vecka.  

  • Issan8

    Okej för första gången under hela denna graviditet kom det nyss lite, väldigt lite blod när jag torkade mig efter att jag kissat. Tänkte ringa min läkare i morgon och fråga lite om det men visst är det väl inget jag behöver oroa mig över nu i natt innan jag går och sover? Det var alltså inget blod som rann utan en strimma. Är det möjligtvis början av den omdiskuterade slemproppen som jag har stött på?

  • tjockisbullen
    Roos26 skrev 2012-08-05 20:33:26 följande:
    Vill bara tillägga att sån kräm hade jag oxå efter bröstoperation å e kanon bra men de e rätt starka å inget man kan ha i vaginan( endast sydd innuti om jag fatta rätt) De är redan bra miljö där inne för optimal läkning så börjar man smörja insidan förändrar msn PH värdet. Du kommer märka att du läker förvånadsvärt fort, har ju bara gått en vecka än.
    Tack för tipset, det är inte insidan jag vill smörja heller utan det är sprickningarna och svullnaden på utsidan som besvärar mig! 
    Var aldrig så besvärad efter min 1a förlossning men då tog det mig också 20 min sisådär o krysta ut dottern o inte några hurtiga 8 minuter under stress!
     
  • tjockisbullen

    Godisbit, Mamsen, Roos26, Irruz SUPERTACK för era svar! 
    Jag är ju hemma och jag fick med mig installagel hem från BB, 3 st tuber som hjälpte kanonbra med svidandet men just nu är det mest svullet, ont o lite kliande och mina 3 tuber är slut.
    Torkar inte med papper utan jag blöter ner sånna där tvättlappar i papper, med riktigt kallt vatten o sedan baddar jag försiktigt.
    Får man lägga xylocain? Utanpå alltså.....det har jag använt på tex myggbett nu i sommar.....
    MAMSEN: Ja, eller jag hade 3 krystvärkar men de stressade på att jag skulle krysta precis hela tiden, med dottern så hade jag en krystvärk då de bad mig att INTE krysta för att jag inte skulle spricka. Men som jag skrivit så var denna förlossning en riktig mardröm från början till slut så....

    Grattis Novixi skönt att allt gick bra=)


  • FruKå

    Varför kommer sd och förvärkar alltid på natten för mig?? Dom gör inte så ont att jag måste in men det känns som menskramp och jag blir helt svettig! Huua kan inte förstå att man ska ha hundra ggr ondare sen!! aj som fan.. Det gör nog ganska ont nu!

  • Millas

    Jaså fler som är vakna med värkar?! Jag blev väckt av dom för ca 40 min sen men nu börjar de klinga av. Får väll se om man lyckas somna om.. Suck..