• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Stövelkatten

    Jag länkade en liten film i bildtråden, med bebisens hjärtljud. Tänkte att någon som letar också gynnas av att höra ungefär vad ni ska leta efter. :)

    Storebror fick dessutom höra hjärtat idag också, han var mycket imponerad.


  • Naimis

    Varför ska man få sånt enormt sug efter något man inte har hemma? Skulle dö för knäckebröd just nu.

  • 3apåGång

    capy: Grattis, åh vad skönt det måste kännas!

    LillaMy85: Känner precis som du! Jag har KUB om nästan 2 veckor men jag blir mer orolig ju mer det närmar sig! Kan inte slappna av förrän det är gjort liksom och hoppas så att allt är bra!! Lycka till imorgon!

  • Gadget

    Naimis: jag har sedan jag flyttade till Tyskland aldrig haft speciella sug över saker från Sverige, men nu dyker de upp hela tiden. Semla, delicatoboll, leverpastej, saltlakrits (hur mycket lakrits får man äta föresten?) osv.

  • oxle bo

    fick precis en spark :)
    kommer typ 1-2 per kväll, känner inget på dagarna när jag är i full fart, måste sitta stilla längre tid..
    v15 det går framåt, längtar till RUL 1/3

  • Juliette

    Saftmedbulle: Trodde oxå att jag var diskret. Går med lösa tröjor och har dessutom min poncho på mig typ varje dag. Men de ser ALLT, tydligen.

    Härligt alla som fått se/höra sina små. Längtar... :)

    Gadget: Undrar med över lakrits. Är jättesugen på salta nappar :). Känns som jag har hört nåt om 50 g per dag, men osäker.

    Jag brukar oxå vakna sådär vid 5, halv 6. Hur störigt som helst när klockan ringer strax före 6 :(.

  • 3apåGång

    Jag vaknar 5,30 eller 6, måste inte gå upp förrän 7,30 så det är rätt surt!

    Är jätte sugen på lakrits men inget annat godis. Mest sug efter sötlakrits. Gillar inte ens lakrits i vanliga fall...

  • Saaajmon

    Inatt vaknade man och precis när man hade vaknat så ringde en full kompis till mig 5 gånger jag tryckte av varje gång. Snacka om att man var lite irriterad och kunde inte somna om förrän vid 4 sen efter 1½ timmas kämpande.. Försov mig riktigt duktig idag så det fick blir en hemma dag haha Solig


    7 Augusti ♥
  • Ellenbmt

    Livsmedelsverket och 1177 säger Max 50g om dagen. Lakrits.

    Jag gillar de där dragster påsarna, sura och salta.... Gott!

    Någon mer än jag som efter sju på kvällen sväller upp, blir gasig, rapig, ont i magen och känner mig allmänt illa... ?

Svar på tråden Augustibebis 2012