• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Ellenbmt

    Suck. Hade verkligen skrivit massor. Så ledsen idag. Det här var droppen. Nu grinar jag. Orkar inte skriva om...

  • Gadget

    Man får grina och gnälla av sig. Om igen annan lyssnar så gärna här i tråden.

    Ang andningen kände jag så fram till för ett par veckor sedan (v14 idag). När jag promenerade blev jag lät yr och matt och lite illamående. Men sista tiden orkar jag gå som vanligt. Inga riktiga powerwalks pga ryggen, men en normal promenad fungerar utmärkt utan andnöd och så. Men kanske spelar din Levaxindos också in.

  • Augustimamman

    Mmm fast jag känner så bara av att gå omkring här hemma. :( ska på läkarbesök på mvc imorgon. Ska nog ta upp det då.

  • Tina426

    Lijpn: Köpte också ett sånt angelsound... Var helt säker på att det var bebben jag hörde igår, men då när jag skulle testa idag så tänkte jag att jag skulle räkna insåg då att det var mitt egen puls då jag bara kom upp till 65 .... Hörde också bara på ena sidan (vänster)

    Har också lovat mig själv att inte bli orolig, så jag kommer att vänta nu ett tag innan jag kollar nästa gång!!

    Säg till när du har hittat rätt- Jag är i v.12+3

  • capy

    Det gick jättebra på UL!

    Allt såg normalt ut. Blev flyttad två dagar, så bf 5 augusti istället för 7 som vi räknat med tidigare.
    Bebisen var vaken och sprallade runt som bara den, viftade med fingrarna och sög på tummen och jag grinade så klart som en unge när jag såg den :) 

    Fick se magsäck, alla fingrar på båda händerna, urinblåsa, hjärta och två hjärnhalvor.

    Risken för trisomier var väldigt låg.  T21 1:13000, T18 1:33000 och T13 1:105000

    HURRA vad glad jag är! 

  • capy
    Augustimamman skrev 2012-01-26 14:18:33 följande:
    Nån mer än jag som har jobbigt med pulsen och andningen? Känns som jag har hjärtklappning rätt ofta, nästan så jag måste sätta mig ner för det är så obehagligt och fastän jag tar djupa andetag så känna det inte som jag får in ordentligt med syre.

    Har ju väldigt lågt blodtryck så kan kanske va det? Därför jag undrar om nån mer känner detsamma? Jag håller på att ställa in min levaxindos också, värdena är låga, så är rädd att det kan va det också. Har ny läkare och har inte riktigt lärt mig att lita på honom ännu.
    Känner igen mig i detta. Kan få hjärtklappning lite när som helst av ingen egentlig anledning och blir helt anfådd. En gång låg jag tillochmed i sängen när det hände.

    Har också lågt blodtryck (inte jättelågt dock) men det kanske kan ha med det att göra.
  • Aztero
    Tina426 skrev 2012-01-26 15:17:12 följande:
    Lijpn: Köpte också ett sånt angelsound... Var helt säker på att det var bebben jag hörde igår, men då när jag skulle testa idag så tänkte jag att jag skulle räkna insåg då att det var mitt egen puls då jag bara kom upp till 65 .... Hörde också bara på ena sidan (vänster)

    Har också lovat mig själv att inte bli orolig, så jag kommer att vänta nu ett tag innan jag kollar nästa gång!!

    Säg till när du har hittat rätt- Jag är i v.12+3

    Jag testade också rätt tidigt med Angelsound och fann bara min egna puls. Först i v 15 fann jag bebisen hjärta slå... men det är inte lätt, det verkar vara en livlig själ där inne, för det är inte länge man kan låta doppler ta upp ljudet när man väl hittar bebisens puls,  man får dra dopplerna vidare för att försöka finna hjärtat igen. Det är väl så det ska vara men som sagt även nu när jag är i v 16 tycker jag att det kan vara lite knepigt. 
  • fru Elle

    capy; härligt med så bra siffror på KUB. Det är så härligt att få se den lille i magen, se den vinka och röra sig inne i magen.


    Molly 2008, Harry 2010 och BF 8/8 2012
  • capy
    fru Elle skrev 2012-01-26 16:30:23 följande:
    capy; härligt med så bra siffror på KUB. Det är så härligt att få se den lille i magen, se den vinka och röra sig inne i magen.
    Ja, nu känns det liksom mer verkligt på något vis. Detta är första barnet, så har inget att jämföra med sen innan heller. Nu ser jag fram emot att känna det lilla livet, förhoppningsvis inom några veckor.
  • LillaMy85

    Capy: Grattis till bra resultat! 

    Jag ska på KUB-UL i morgon och är så nervös, kommer inte kunna sova en blund i natt. Är så rädd att något ska vara fel, att fostret inte lever eller att det ska vara stor risk för kromosomfel. Ska försöka tänka positivt men vågar inte riktigt glädja mig helt och graviditeten innan jag vet att allt är bra...

Svar på tråden Augustibebis 2012