Lillasyster82 skrev 2013-01-08 09:09:37 följande:
Låter inget vidare.
Själv vaknade jag upp i morse och hade väldigt ont i min höft, kan det vara foglossning också? Vet inte vart det kommer ifrån annars, kände inget igår varken på dagen eller innan jag gick och la mig. Har känts lite bättre nu när jag gått lite kortare sträckor så hoppas det släpper helt under dagen.
Ska även till en osteopat idag (hade tiden redan bokad sen innan) så hoppas hon annars kan dra rätt det om det inte rättar till sig själv.
Finns det annars något man kan göra mot foglossning eller är det bara något man måste stå ut med??
Under förra graviditeten fick jag problem med höften - det gör ont om jag ligger på sidan för länge..
Detta har tyvärr hållt i sig sedan dess, även om det blivit bättre..
Vet inte om höfterna har ngt att göra med foglossning egentligen, men är inte så insatt..
Däremot har jag fått rådet av min BM att stå upp (jag har ett extremt stillasittande jobb)... Jag AVSKYR att stå upp o jobba, men det är väl bara tt försöka få som rutin några timmar varje dag iallafall - tur jag har ett höj o sänkbart skrivbord..
Det finns oxå "foglossningsbälten", jag har ett men använde det aldrig sist eftersom man inte får ha det när man sitter, så det blir inte ofta det används isåfall..
Har för mig att du nämnde akupunktur?
Testar du det (om du får foglossning) så säg till om det hjälpte..