SolOchSnö skrev 2013-06-17 16:51:19 följande:
Suck. För det första, diskussionen om inneboende beror på att TS och hennes ex troligen inte räknas som sambo eftersom de endast har bott ihop sedan i januari. Men även om de inte räknas som sambo så har de beslutat att bo ihop och de har bott ihop i mer än fem månader varav han har varit skriven i lägenheten i mer än tre månader. De har med andra ord ett muntligt avtal som gäller.
För det andra, TS har en bostad och hon har gjort upp med sitt ex om att båda ska bo där. Det är helt klart att hon har rätt till bostaden och att hon ska behålla den så det behöver vi inte diskutera. Men hennes ex har rätt till skälig uppsägningstid alternativt normal bodelning. Det spelar ingen roll om hon äger bostaden eller hyr den och om det är speciella villkor med hyreskontraktet. Man får ha både sambo och inneboende i en studentlägenhet och lagen gäller som för vilket annat boende som helst.
Vad ska TS göra? Hon ska meddela sitt ex, gärna skrifligen, att han ska flytta ut ur lägenheten senast ett visst datum. Om han inte flyttar kan hon kontakta tingsrätten och begära en bodelning (men de räknas troligen inte som sambos) eller kronofogden och begära vräkning. Dessutom rekommenderar jag att hon ger honom en räkning med en tydlig sista betalningsdag för hyreskostnader + skulderna som hon har betalat + mat som han äter utan hennes tillstånd. Om han inte betalar kan hon skicka den till kronofogden. Det är dessutom alltid bra att ringa och prata med kronofogden och fråga om råd.
Vad ska TS inte göra? Hon ska inte byta lås på ytterdörren. Hon ska inte ställa ut hans saker på gården. Hon ska inte hota honom. I alla fall inte om hon vill följa lagen och slippa risken att han ringer polisen.
EnAnonumius skrev 2013-06-17 21:13:28 följande:
Suck var ordet..
När skall du begripa att det är skillnad mellan hyres-/bostadsrätt och STUDENTBOSTAD?
Det är många som har försökt att förklara för dig att det är inte riktigt samma regler kring bostad/-hyresrätt och studentlägenheter.
Så på vilket sätt har han besittningsrätt på en STUDENTLÄGENHET? Han är INTE en student.
Enligt vilka lagar har han detta? Märkväl det skall avses STUDENTBOSTÄDER så kom inte dragandes med det som gäller för vanlig hyres-/bostadsrätter och sambos.
Sedan var får du i från att TS ex har bott i lägenheten sedan januari?
TS själv skriver att han bott där i 3-4 månader. Det är Juni nu d.v.s månad 6.
Han har som tidigast bott där sedan Februari. Så februari-mars är det som gäller som tidigast att han flyttat in. Och INTE "sedan januari" som du hävdar.
SolOchSnö påstår ju inte heller att han skulle ha besittningsrätt (det heter för övrigt besittningsskydd). Han/hon skriver att
"Det är helt klart att hon har rätt till bostaden och att hon ska behålla den så det behöver vi inte diskutera"
Besittningsskydd innebär att man har rätt att bo kvar även om hyresvärden säger upp kontraktet. När det gäller studentlägenheter är besittningsskydd ofta villkorat så att om du inte tar en viss antal poäng har du inte längre rätt till lägenheten. Att han, som inte är student, skulle har rätt till lägenheten utan henne kan vi således avfärda. Så länge de är sambo har dock även han besittningsskydd.
(
http://www.hyresnamnden.se/Fragor-och-svar/Bostadshyra/Besittningsskydd/)
När man blir sambo är lite luddigt, det är när man stadigvarande har bott tillsammans, 6 månader brukar vara en ungefärlig gräns, men det kan också vara kortare tid om båda anser sig vara sambo.
Om ts och hennes ex har ansett sig vara sambo tills dess att det tog slut har han, upphör ett samboförhållande om man gifter sig, flyttar isär eller avlider. Samboförhållande upphör också om en parten ansöker om bodelning
(
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/20030376.htm)
Om ts och hennes ex inte räknas som sambo, så har de ju enats om att bo tillsammans och har gjort så i ett antal månader. Jag tror inte han heller kan räknas som inneboende.
"Med inneboende menas en person som hyr en bestämd del av uthyrarens egen bostad och som inte har gemensamt hushåll med den som hyr ut" (Enligt hyresnämnden, se länken ovan)
Även om inte skriftligt avtal finns mellan dem så har det ju ändå kommit överrens om att ha det som de har haft det tills dess att förhållandet tog slut. I alla olika fall jag har kunnat hitta som gäller uppsägning, både när hyresvärden är företag eller privatperson, så är det 3 månader uppsägningstid som gäller. Har man inget avtal är det 3 månader som gäller.
Alltså, är de sambo (vilket jag tror de räknas som) kan TS lättast bli av med sitt ex genom att begära bodelning. Är de inte sambo är det svårare, då måste hon komma överrens med exet om att och när han ska flytta, och ge honom 3 månaders uppsägningstid, skriftligt.
TS: Om det inte alls går att prata med ditt ex, ring till hans föräldrar och prata med dem. Du har ju inget att förlora på det. Om de inte kan/vill tala förstånd med sin son och få honom att lämna dig ifred, ring till Juristjouren (0771-333 444). De är kostnadsfritt och du kan förhoppningsvis få hjälp med att reda ut om ni har ett samboförhållande i lagens mening och hur du ska gå tillväga för att bli av med honom. Vill du ha hjälp med att ringa, prata med dina föräldrar, eller säg till här så kan jag hjälpa dig att ringa om du vill. Lättast är nog om du ringer själv dock, efter som du vet alla detaljer kring just ditt fall.
Hoppas allt löser sig till slut.
/E