Förr kallades det "att ridas av maran". Typiskt det där med trycket mot bröstet. Det är jättevanligt med sömnparalys med eller utan hallucinationer. Hörsel- eller synhallucinationer. Du måste förstå att DET INTE ÄR PÅ RIKTIGT. Det är ett drömtillstånd.
Det du kan göra i en paralys är att fokusera på ett finger, och försöka med hela din kraft att vicka på fingertoppen. Till slut kommer paralysen att brytas, och du vaknar upp helt. Sömnparalys är när hjärnan är vaken men kroppen fortfarande paralyserad (vilket den blir under REM-sömn för att vi inte ska sprattla omkring när vi drömmer), och ibland blir det ett glapp där hjärnan hinner före kroppen!
Googla på hypnapompa alternativt Hypnagoga hallucinationer - så kan du läsa vad vetenskapen skriver om det.
Kvinnan du ser är INTE PÅ RIKTIGT. Det är en hallucination. Jag vet hur verkligt det känns, har själv haft en oerhört skrämmande paralys. MEN försök tänka när det händer - detta är en dröm, jag ska vakna upp nu och fokusera stenhårt på att vicka på ett finger. När du lyckas, då bryts paralysen.
Tänk på att risken att få sömnparalys ökar om du vaknar upp och somnar om på morgonen. Så försök lägga dig riktigt trött så du somnar direkt, och gå upp direkt när du vaknar. Det kräver förstås en jämn sömnrytm.
Lycka till!