Varför hatar folk MP?
För att de verkar ha andra prioriteringar än miljö och klimat?
För att de verkar ha andra prioriteringar än miljö och klimat?

Tobias Billström ville tala om volymer redan i januari/februari 2013. Så "någon" har uppenbarligen kunnat förutse dagens problem långt innan Åsa kunde det:
www.expressen.se/nyheter/billstrom-vi-maste-diskutera-volymerna/
Danmarks förra regering prognosticerade hösten 2014 att antalet asylsansökande 2015 skulle uppgå till 7 500 personer. Under våren uppdaterades siffran till 15 000 och just nu pekar prognosen på att det kommer 25 000 asylankökande till Danmark. Om du hänger med hjälpligt i debatten så vet du att Venstre och Dansk Folkeparti i somras (2015) gick till val på en minskad asylinvandring något som de totalt har misslyckats med.www.dr.dk/nyheder/politik/flygtninge-koster-250-millioner-ekstra-i-2015
www.fyens.dk/indland/Venstre-Udgifter-til-asylansoegere-er-ogsaa-ulandsbistand/artikel/2893758
I Finland prognosticerade migrationsverket den 17 juni i år att antalet asylansökningar skulle öka något till att omfatta totalt 5 000 - 7 000 flyktingar för helåret 2015. www.intermin.fi/sv/aktuellt/nyheter/migration/1/0/tillaggsfinansiering_for_asylutredning_och_forlaggningar_60658
Den 20 augusti hade samma migrationsverk ökat prognosen till 15 000 asylansökande. www.intermin.fi/sv/aktuellt/nyheter/migration/1/0/finland_forbereder_sig_pa_att_ta_emot_15_000_asylsokande_i_ar_61762
Idag är den aktuella prognosen att Finland kommer att ta emot 35 000 flyktingar vilket är 10 ggr fler än 2014.
Den Norska regeringen prognostiserade i mars 2015 att det skulle komma 12 000 asylsökande Norge.
www.regjeringen.no/contentassets/23751a30c2a24f23ac8f646973dc9bf4/2015/tildelingsbrev_2015_udi.pdf
Redan den sista oktober hade Norge tagit emot 33 000 flyktingar snl.no/asylsituasjonen_i_Norge_2015 och för helåret 2015 räknar Norge medf att ta emot 50 000 flyktingar. Det Norska Migrationsverket planerar nu för att ta emot 100 000 flyktingar 2016.www.svd.se/norge-100000-flyktingar-kan-komma
Vi kan nog konstatera att det svenska Migrationsverket /den Svenska regeringen har varit lika skicklig på att bedöma höstens flyktingsituation som Migrationsverken /regeringarna i Danmark, Finland och Norge.
Konstatera skrev 2015-11-29 18:44:42 följande:
Du har fel. I juni kom bara 6620 asylsökande till Sverige vilket var en minskning med 1453 mot juni 2014. Även i juli kom det färre asylsökande än samma månad 2014. I Augusti kom det fler asylsökande än samma månad 2014 men ackumulerat så var fortfarande antalet asylsökande lägre i augusti 2015 än för samma period 2014. Det var först i september som det var riktigt tydligt hur flyktingkatastrofen skulle utveckla sig.
www.migrationsverket.se/Om-Migrationsverket/Statistik.html
www.migrationsverket.se/Om-Migrationsverket/Statistik/Oversikter-och-statistik-fran-tidigare-ar/2014.html
Det här med avräkningar är intressant. Sverige avsätter 1% av BNP till bistånd och precis som du säger så har Sverige använt ca 20% av biståndet för att finansiera flyktingmottagande. Det innebär att Sverige netto avsätter 0,8% av BNP till bistånd. Det är denna nivå som placerar Sverige i den absoluta världstoppen när det gäller bistånd! Bland EUs medlemsländer avsätts exempelvis i genomsnitt mindre än 0,4% till bistånd.
Om man tycker att Sverige ska avsätta mycket pengar till bistånd så ska man rösta på de rödgröna eller på Alliansen. SD vill nämligen minska biståndet till 0,75% av BNP och de är mindre än de 0,8% (netto) som regeringen avsätter.
När det gäller avräkningar för flyktingmottagande så är det bra att känna till att det är något som alla partier i riksdagen gör i sina egna budgetar (alltså även SD). Så här skriver SD i sin budgetmotion för 2015.

Lägg märke till ord som i förlängningen, räknar vi med, succesivt, mindre avräkningar. Det verkar ju inte som att SD, i närtid, helt avser att sluta
göra avräkningar från biståndet..
sd.se/wp-content/uploads/2013/10/SD-Budgetmotion-2014.pdf
(Sida 147)
Ge dig, Att Tobias Billström i februari 2013 pratade volymer gjordes utifrån den flyktingsituation som gällde då och han har på intet sätt förutspått att antalet asylansökande skulle öka med flera hundra procent hösten 2015.
Ge dig, Att Tobias Billström i februari 2013 pratade volymer gjordes utifrån den flyktingsituation som gällde då och han har på intet sätt förutspått att antalet asylansökande skulle öka med flera hundra procent hösten 2015.
Ok du anser alltså att det var enkelt att förutse flyktingkatastrofen och kritiserar följaktligen Danmarks, Norges, Finlands och Sveriges regeringar för att ha missbedömt situationen?
Ge dig,
Stark argumentation! Verkligen. 
Att Tobias Billström i februari 2013 pratade volymer gjordes utifrån den flyktingsituation som gällde då och han har på intet sätt förutspått att antalet asylansökande skulle öka med flera hundra procent hösten 2015.
Billström är en av många som redan vid de volymer som rådde då förutsåg de problem vi ser idag. Han anger ordagrant dagens problematik och dagens lösningar.
Redan då satt X antal tusen fast på migrationsverkets boenden och kunde inte finna egen bostad. För att ta ett exempel.
Att invandringen ökat i volym sedan dess har bara inneburit att fler insett samma sak.