• Anonym (Åskådaren)

    Funktionshindrade som skaffar barn

    Jag skulle vilja diskutera det här med funktionshindrade som skaffar barn.Vad tycker ni om det?

    Jag har i min närhet en svårt funktionshindrad kvinna, beroende av sina assistenter dygnet runt sedan många år. Hon är förlamad från midjan och nedåt på grund av medfött ryggmärgsbråck, har både urin- och avföringsstomi, samt är extremt kortvuxen och gravt överviktig.

    Hon är ensamstående med en son på elva år...

    När hon blev gravid blev hon, enligt egen utsago, mycket illa behandlad av vården, då både läkare och barnmorskor försökte övertala henne att göra abort. Hon har uttalat sig om detta i alla år: hur diskriminerad hon blev, hur fördomsfulla läkarna och barnmorskorna var, och hur bra det sedan har gått (enligt hennes egen utsago). 

    Men i verkligheten föddes hennes son i 28:a veckan, då kvinnans lilla kropp, dessutom extremt överviktig och fjättrad i rullstolen, inte kunde få plats med graviditeten längre. Något som läkare och barnmorskor också varnade för. Pappan tröttnade snart på att ta hand om både en fru och ett barn med särskilda behov, och avvek. Något som alla med lite människokännedom kunde ha förutsett.

    Pojken fick "typ alla" komplikationer en förtidigt född kan få. Problem med lungkapacitet, matsmältning, syn och hörsel. Kognitiva svårigheter, lätt utvecklingsstörning och beteendeproblem. I skolan är han helt beroende av en elevassistent, och har knappt några kontakter med sina klasskamrater. Han har ett lustigt, "nördigt" utseende med starka glasögon, avvikande rörelsemönster och beteende. 

    Jag brukar se dem på stan. Assistenten skjutsar kvinnan i rullstolen, och pojken springer efter med klumpiga, oregelbundna rörelser. Jag har aldrig sett honom med några kamrater. Mamman, elevassistenten i skolan och de personliga assistenterna i hemmet är hela hans värld.

    Var det värt det? Eller hade läkarna och barnmorskorna som ville att hon skulle göra abort rätt? Man får även väga in kostnaderna för samhället, inte bara nu när pojken är barn utan förmodligen hela hans liv.

  • Svar på tråden Funktionshindrade som skaffar barn
  • Sweet Sofia
    Anonym (Babblan) skrev 2015-03-11 14:31:28 följande:

    Ja, men nog har de väl lite taskiga gener, eller hur? 

    Poängen är att jag inte kan se var gränserna skulle gå om man började med detta..Jag kan hålla med dig också- men frågan är ändå väldigt hypotetisk. Jag känner folk som skaffat barn- och haft alla dessa förutsättningar- en del har dessutom adopterat barn. Så kommer sukdomar och familjekriser. Och allt rasar ihop som ett korthus. Ett par jag känner. levde i en idyll - som man säger. Så adopterade de barn, eftersom hon inte kunde föda barn. Ett av de adopterade barnen visade sig vara utvecklingsstörd- så mamman ville skicka tillbaka barnet. Då tog pappan barnen och dumpade mamman. Så var det slut på den sagan. 


    Diabetiker som får barn ger bara diabetes genen till sina barn. Deras barn får inte diabetes. Däremot kan får barnens barn få diabetes. Diabetes hoppar över en generation.
  • Flygfotogen

    Frågan är om man ska ha rätten att så totalt äventyra en blivande människas hela liv i det läget. Om det var tydligt från början att han skulle tvingas att födas för tidigt med alla risker det medför så tycker jag att det är extremt egoistiskt av föräldrarna. Extremt egoistiskt. Det låter som att pojken lider men av detta och att hans värld är starkt begränsad både pga moderns och pga egna funktionshinder.

  • Anonym (oddbird)
    Anonym (hänga ut folk?) skrev 2015-03-11 12:32:33 följande:
    Låter inte speciellt realistiskt att folk (förutom du då) bara sådär rent allmänt skulle gå runt och föraktar folk för att de sitter i rullstol eller har ett funktionshinder eller är "udda" som du skriver. Jag tror flera skulle rikta sitt förakt mot elaka människor utan empati faktiskt.
    Du har misstolkat mitt inlägg ganska grovt må jag säga.

    Jag ser inte ner på de som är udda men däremot vill jag hävda att dessa inte är värda lika mycket ur ett samhällsperspektiv och denna slutsats utifrån alla mina egna erfarenheter som udda fågel.

    Om alla människor verkligen haft ett lika värde så skulle allmänheten inte ha klankat ner på mig och mina socialt udda vänner genom att, som många män har gjort, sätta en stämpel på oss eller, likt många kvinnor, krävt att vi ska anpassa våra personer efter deras socialmall. 

    Den där klyschan om att kvinnor skulle vara mer empatiska än män är förövrigt bara en halvsanning då de tycks hysa denna empati enbart för de som fungerar likadant som de själva.
    En udda människa måste anpassa sig efter rådande socialnorm om denne ska få någon som helst förståelse och tröst. Detta skvallrar inte om något "lika värde" för mig.
  • Anonym (Babblan)
    Sweet Sofia skrev 2015-03-11 20:52:27 följande:
    Diabetiker som får barn ger bara diabetes genen till sina barn. Deras barn får inte diabetes. Däremot kan får barnens barn få diabetes. Diabetes hoppar över en generation.
    Ok- då får varannan generation skaffa barn, då...Skrattande
  • Anonym (wed)
    Flygfotogen skrev 2015-03-11 21:35:00 följande:

    Frågan är om man ska ha rätten att så totalt äventyra en blivande människas hela liv i det läget. Om det var tydligt från början att han skulle tvingas att födas för tidigt med alla risker det medför så tycker jag att det är extremt egoistiskt av föräldrarna. Extremt egoistiskt. Det låter som att pojken lider men av detta och att hans värld är starkt begränsad både pga moderns och pga egna funktionshinder.


    Ja.
  • Anonym (barnkörkort!)
    häxjakt skrev 2015-03-10 19:18:20 följande:

    Jag har en neurologisk sjukdom som i de allra flesta fall är dödlig, ibland efter så kort tid som ett år efter diagnos.

    Jag har levt med min sjukdom i några år nu och blir sämre långsamt så jag har tur.

    Jag sitter i rullstol, använder elrullstol utomhus.

    För snart 7 månader sedan fick jag mitt första barn.

    Jag kan göra det mesta som andra mammor kan, jag har ammat honom sedan han föddes och kommer att fortsätta med det så länge han och jag vill, jag byter blöja (utom då maken är hemma, för då är blöjorna hans grej ) jag rullar på promenader med mitt barn och min hund, jag och min son går på öppna förskolans småttis timmar och leker med andra barn och sjunger på sångstunder. Vi fikar ibland tillsammans med andra mammor (ingen äkta lattemamma är jag då jag inte gillar kaffe) och jag är precis lika nojjig och rädd för att göra fel som andra första gångs mammor och pappor jag har mött.

    Jag är precis som alla andra alltså. Fast jag sitter i rullstol.

    Det är klart att jag och min man hade många samtal då vi plussade. Om allt möjligt, om hur vi ska göra om jag blir mycket sämre, om jag till och med dör. Men å andra sidan så forskas det mycket och sker framsteg hela tiden, min sjukdom går inte lika fort framåt (bakåt) som den gör för en del andra och när man ser helt nyktert på saken så kan min man bli överkörd av en bil imorgon och dö eller bli svårt skadad, eller så blir jag det och ingenting blir som man planerat ändå.

    Jag har mött mest positiva åsikter i vården angående vårt val att ta emot ett barn, en del (bland annat på BB) undrat lite hur jag ska göra och om jag verkligen klarar av det här men för det mesta bara positivt.

    För min del så tycker jag att man ska försöka att inte, i första hand, se handikappet. Det är väl möjligt att en del rullstolsburna, blinda, döva, enhandade, muskelsvaga och allmänt "handikappade" inte borde ha barn, men det är å andra sidan sant för många som inte har några fysiska eller andra handikapp heller.

    Jag blir också ledsen TS när du skriver så om pojken. Många barn föds för tidigt och det är inte bara barn till "handikappade" som gör det. Många gånger händer det helt "vanliga" kvinnor med rätt normala graviditeter. Ska dom barnen inte heller få finnas och "kosta pengar"? Eller är det bara den här pojken som syndat så hemskt genom att födas?

    Om mitt barn hade fötts för tidigt och fått skador av det? Hade mitt och min makes val att ta emot honom kritiserats av dig då?

    Min graviditet räknades som högrisk eftersom ytterst lite information finns om kvinnor med min sjukdom som blivit gravida. Jag gjorde många ultraljud och träffade en del barnläkare, förlossningsläkare och annan övrig personal så vi kostade samhället klart mer än en "vanlig" graviditet", å andra sidan kostade vi inte mycket mer än någon kvinna som fått graviditetsdiabetes eller någon annan komplikation.

    Betyder den kostnaden som vi utgjorde att vi inte borde ha fått vår son?

    Vem ska bestämma vem som är "för handikappad" för att få skaffa barn? Ska vi sterilisera oss, vi som inte har full funktion på kroppens alla delar?


    Jag hoppas verkligen inte att du tog åt dig, eller tog illa upp av ts! Du låter som vilken annan toppenmamma som helst, det faktum att du är rullstolsbunden skulle knappast få mig att höja på ögonbrynen om jag sett dig med ditt barn på stan. Det som fick mig att gå in i tråden var att jag trodde att den handlade om psykiska funktionsnedsättningar, såpass grava att man inte är kapabel att ta hand om ett barn. DET är en viktig fråga, som borde belysas mycket mer. Det finns många barn till personer med tex utvecklingsstörning som far illa, inte medvetet - men för att de helt enkelt inte vet bättre. Boendestöd i all ära, men tiden då det inte är nån annan där då?

    Likaväl som det såklart finns många barn till "normalfungerande" som far illa. Givetvis. Och var ska man dra gränsen för hur pass funktionsnedsatt man får vara för att bli förälder? Det är jättesvåra frågor, men det är fruktansvärt för de barn som hamnar i eländet. Nån frågade vad som krävdes för ett drägligt liv..... vad sägs om att slippa bli skrubbad med stålull över hela kroppen? Att få (bra) mat på regelbundna tider? Att inte som bebis få sitta och leka med/tugga på en öppen diskmedelsflaska? Att som bebis inte bli lämnad liggandes på diskbänken för att mamma plötsligt kom på att hon måste sortera sina fotografier i vardagsrummet?

    Det borde införas barnkörkort för ALLA - oavsett funktioner - innan man skaffar barn....
  • Anonym (wed)
    häxjakt skrev 2015-03-10 19:18:20 följande:

    Jag har en neurologisk sjukdom som i de allra flesta fall är dödlig, ibland efter så kort tid som ett år efter diagnos.
    Jag har levt med min sjukdom i några år nu och blir sämre långsamt så jag har tur.

    Jag sitter i rullstol, använder elrullstol utomhus.

    För snart 7 månader sedan fick jag mitt första barn.
    Jag kan göra det mesta som andra mammor kan, jag har ammat honom sedan han föddes och kommer att fortsätta med det så länge han och jag vill, jag byter blöja (utom då maken är hemma, för då är blöjorna hans grej Glad) jag rullar på promenader med mitt barn och min hund, jag och min son går på öppna förskolans småttis timmar och leker med andra barn och sjunger på sångstunder. Vi fikar ibland tillsammans med andra mammor (ingen äkta lattemamma är jag då jag inte gillar kaffe) och jag är precis lika nojjig och rädd för att göra fel som andra första gångs mammor och pappor jag har mött.

    Jag är precis som alla andra alltså. Fast jag sitter i rullstol.

    Det är klart att jag och min man hade många samtal då vi plussade. Om allt möjligt, om hur vi ska göra om jag blir mycket sämre, om jag till och med dör. Men å andra sidan så forskas det mycket och sker framsteg hela tiden, min sjukdom går inte lika fort framåt (bakåt) som den gör för en del andra och när man ser helt nyktert på saken så kan min man bli överkörd av en bil imorgon och dö eller bli svårt skadad, eller så blir jag det och ingenting blir som man planerat ändå.

    Jag har mött mest positiva åsikter i vården angående vårt val att ta emot ett barn, en del (bland annat på BB) undrat lite hur jag ska göra och om jag verkligen klarar av det här men för det mesta bara positivt.

    För min del så tycker jag att man ska försöka att inte, i första hand, se handikappet. Det är väl möjligt att en del rullstolsburna, blinda, döva, enhandade, muskelsvaga och allmänt "handikappade" inte borde ha barn, men det är å andra sidan sant för många som inte har några fysiska eller andra handikapp heller.

    Jag blir också ledsen TS när du skriver så om pojken. Många barn föds för tidigt och det är inte bara barn till "handikappade" som gör det. Många gånger händer det helt "vanliga" kvinnor med rätt normala graviditeter. Ska dom barnen inte heller få finnas och "kosta pengar"? Eller är det bara den här pojken som syndat så hemskt genom att födas?
    Om mitt barn hade fötts för tidigt och fått skador av det? Hade mitt och min makes val att ta emot honom kritiserats av dig då?

    Min graviditet räknades som högrisk eftersom ytterst lite information finns om kvinnor med min sjukdom som blivit gravida. Jag gjorde många ultraljud och träffade en del barnläkare, förlossningsläkare och annan övrig personal så vi kostade samhället klart mer än en "vanlig" graviditet", å andra sidan kostade vi inte mycket mer än någon kvinna som fått graviditetsdiabetes eller någon annan komplikation.
    Betyder den kostnaden som vi utgjorde att vi inte borde ha fått vår son?

    Vem ska bestämma vem som är "för handikappad" för att få skaffa barn? Ska vi sterilisera oss, vi som inte har full funktion på kroppens alla delar?


    Varför skulle du prompt ha barn?
  • Anonym (Punkt!)

    Eftersom jag är 100% emot både tvångssteriliseringar och tvångsaborter så får handikappade och funktionshindrade "skaffa" barn bäst de vill. Finns säkert många som är betydligt sämre föräldrar och som är fullt friska fysiskt.

  • Anonym (hjk)
    Anonym (wed) skrev 2015-03-11 23:39:08 följande:
    Varför skulle du prompt ha barn?
    jag undrar mer varför dina föräldrar prompt skulle ha barn

    medlemmen anonym(häxjakt) barn kanske blir både trevlig och väluppfostrad, hur tycker du dina föräldrar lyckades med det? inte vidare bra skulle jag vilja påstå

    Om vi börjar förbjuda handikappade från att få barn så är steget inte långt till att det drabbar andra - människor av annat ursprung, homosexuella, människor över 35 år osv
  • Anonym (hänga ut folk?)
    Anonym (oddbird) skrev 2015-03-11 21:48:42 följande:
    Du har misstolkat mitt inlägg ganska grovt må jag säga.

    Jag ser inte ner på de som är udda men däremot vill jag hävda att dessa inte är värda lika mycket ur ett samhällsperspektiv och denna slutsats utifrån alla mina egna erfarenheter som udda fågel.

    Om alla människor verkligen haft ett lika värde så skulle allmänheten inte ha klankat ner på mig och mina socialt udda vänner genom att, som många män har gjort, sätta en stämpel på oss eller, likt många kvinnor, krävt att vi ska anpassa våra personer efter deras socialmall. 

    Den där klyschan om att kvinnor skulle vara mer empatiska än män är förövrigt bara en halvsanning då de tycks hysa denna empati enbart för de som fungerar likadant som de själva.
    En udda människa måste anpassa sig efter rådande socialnorm om denne ska få någon som helst förståelse och tröst. Detta skvallrar inte om något "lika värde" för mig.
    Jag vet inte riktigt på vilket sätt du menar att du är udda, men du verkar ju ha kunnat hitta en gemenskap med andra jämlikar då du skriver om dig och "dina social udda vänner". För dem är du ju säkert mycket värdefull och du kan vända dig till dem för tröst och förståelse, räcker inte det? 

    Vilka sociala normer är det som du har svårigheter att anpassa dig till?
Svar på tråden Funktionshindrade som skaffar barn