Viscaria skrev 2015-12-20 10:01:18 följande:
Hittade denna tråd och hoppas kunna få svar på en fundering jag har.
Är i start groparna för barnlöshet utredning och ska nu till en början lämna blodprover. Det är på cykeldagar 2 och sedan 7 dagar innan beräknad mens. Min fråga är om man kan ta dessa prover i olika cykler? Eller om det lämpligast ska vara från samma? Någon som har koll? Jag tycker inte det borde spela någon roll men kanske det gör det ändå?
Hej
Jag tog blodprover men tror inte mens dagarna spelade roll. Mitt Ena besök hamnade på min nästsista mens dag och det var för äggreserver, sköldkörtel. Andra gången jag tog blod prov hamnade besöket på dagen innan min mens och det var prov för sjukdomar hiv och liknande.
Man måste dock tänka på mens dagar Näe du tar blodprov vissa tester, vet att när man tar blodprov för sköldkörteln, porogesteron, prolaktin mm gör man testet på vissa kliniker dag 3 och 21-23, handlar de om att kontroll av om du ägglossat tar du test en vecka efter osv ,alla gör olika verkar de som. Jag tog dock fsh test på vårdcentralen helt random! Hoppas d hjälpte hehe!