• Redan47

    Redan47's samlade pärlor-resan efter plus

    Ett samtalsrum för oss som äntligen plussat genom olika donationsprogram i Europa o Sverige. Riskgraviditet i en del av landets landsting. Hur bemöts vi? Vi stöttar varandra att ta ansvar för vår hälsa. 
    Många av oss är både 40+ och 45+, där ålder är en riskfaktor. Och hur puffar vi vår självkänsla kring vårt val att skaffa barn och hanterar omgivningens reaktioner. 
    Här finns utrymme att ventilera oro och tankar kring graviditeten, blödningar, immun, blodtryck, mediciner, relationer , och allt mellan himmel o jord.

    När vi inte har någon annan att prata med som finns detta rum att sitta i en stund och dela eller bara vara. 

    Vi gjorde det! Här är tråden där resan fortsätter mot målet...Baby

  • Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus
  • weeme

    När jag väntade dottern var jag till slut sjukskriven 50% för migränen (låg däckad minst tre arbetsdagar per vecka) då släppte det. Vilket gjorde att det gick planera och jobba den tiden jag kunde så stressen över att jobbet blev lidande också försvann.

  • MillaQ2

    Verkar stämma wemee, jag har migrän utan aura, cyklisk oftast i samband m mens och ÄL, alltså mycket hormonrelaterad (spm dock blir värre vid stress, dålig sömn etc). Varje gång jag varit gravid har migränen mer el mindre försvunnit, denna gång endast lite lindrig huvudvärk vid några få tillfällen. Mår bättre överhuvudtaget av gravidhormoner.

  • skade

    Ahavamaria: 43 år. Embryodonation, frysåterföring. Beräknad bf 4/5-15, dottern kom 21/4. Piss o skit tillstånd i stort sett hela graviditeten, men en oerhört smidig o lättvindig vaginal förlossning. Har genetisk syster född 15/4 2012. Den graviditeten var väldigt bra, men förtidig bf och igångsättning gjorde mos av mig. Ava Clinic Riga barn. BB Näl, båda gånger mycket nöjd med personal och resurser.

    Blomman701

    TyckOmMig

    Bullenochgrisen: 25 år och gravid genom äd i vecka 35. BF 19 Juli. Inga tidigare IVF försök, blev gravid på första försöket med äd ( ett två dagars embryo) via ks Huddinge. Medicin vid ET: Lutinus och Progynon. Har hittills haft en bra graviditet, mådde pyton til vecka 17 men efter det så har allting rullat på Med värden och blodtryck, inga direkta gravidkrämpor förutom sammandragningar. Väntar en flicka :)

    MillaQ2, 43 år, flera MF efter "naturlig" befruktning, 1 MF v 8 efter IVF m egna ägg, 2 ÄD utan graviditet (en färsk, en frusen), gravid på 3e ÄD (frusen) IVF Riga, (Levaxin denna gång) BF 31/7, planerat snitt 22/7, moderkaka långt ner plus ett tidigare snitt. Har två pojkar 11,14 år. Min nuv sambo har inga barn.Det tog tre år för oss att komma hit (v33 nu) men hade flera dödsfall i familjen som troligen förlängde tiden. Vet ej kön på denna, är bara lyckliga för ett barn oavsett :)

    Snart lycklig, 49 år, tidigare återfört 26 st toppenembryon med egna ägg, endast ett tidigt missfall, gravid vid 1:a ÄD (Aten, Life Clinic, Dimitri), stark immunsupport, bf 13/8 ändrat till planerat snitt omkring den 23/7 pga av placenta previa=täcker för hela utgången, först var det trillingar, sedan tvillingar, men till slut nu endast ett barn (flerbörd avstannade i vecka 8+), vet ej kön. Inga barn sedan tidigare. Sambo två vuxna barn sedan tidigare.

    zaq1234 42 år, har försökt i 7 år, har gjort tre IVF i Sverige, MA på gång nr 2. 3ÄD på IVFRiga, ÄD 2 MF, men gång 3 lyckades det, nu BF 1 aug. Har ett biologiskt barn på 7 år.

    Skade 45 år - 1 ÄD 2014, dödfödd kille. Ny donation januari 2015, ett insatt embryo resulterade i graviditet, BF 7/10.

    HRE, 46 år - väntar tvillingar! 6 IVF med egna ägg och 3 ÄD, gravid på 4:e. Tidigt dubbelmissfall IVF nr 2. Försökt bli gravid i 4 år, först med pojkvän och nu själv. Fått donerat ägg av min syster. BF 22 november, men har bestämt de kommer i oktober;.)

    Redan47, 49 år, 10ÄD, 21år 0 26 år vuxna tjej o kille, i tidigare relation. Har inte blivit gravid sedan dess....längtan väcktes på allvar tillsammans m min nuvarande man, och vi bestämde oss det ska gå. BF 27/11, enäggstvillingar, men det blir tidigare, hur vi mår kommer bestämma datum, men senast v39.

    JZ79, 36 år, gravid efter 5 års längtan och kämpande.. Vi har både manlig och kvinnlig faktor som gjort vi inte blir gravida. 2 ivf på Sahlgrenska utan ET. 1 ÄD i Åbo och sedan till slut hysto och dubbeldonation hos Penny. BF 12 januari 2016. Inga barn sedan tidigare, första gången gravid någonsin :)

    Weeme, 44 år, gravid efter 2,5 års kämpande denna omgång. 4 tidigare MA efter naturlig graviditetsstart, efter 3 MA visade det sig att jag hade hög ämnesomsättning. Efter medicinering fick vi en dotter. Sedan var äggen för gamla för på alla år blev det bara ett MA trots att jag tidigare blev lätt gravid så vi beslöt göra ÄD i Riga. Hade tur och blev gravid på första försöket, ett insatt embryo. BF december -15.

    Missne: 44 år, gravid efter 12 års kämpande. Har gjort många IVFer i Sverige som ej lyckats. Immunologisk utredning våren 2014 hos Dr D visade på immunologiska orsaker. Första ÄD på AVA Riga i april 2015 lyckades. En av två fastnade. BF 15 januari 2016.

    Kakolina, 39 år, gravid efter ÄD på Island, efter första insättningen av ett tvådagarsembryo den 15 maj. Diagnosticerad med förtidigt klimakterium vid 37. Inga IVF-försök. Inga tidigare barn. Singel med kompis som spermadonator. BF 3 februari 2016.

  • Snart lycklig

    Forts. Rapport efter fredagens besök på KS: Ja, puh, lite jobbigt är detta nu......

    Trots f n avsaknad av HF, kontroll hos BM 2 ggr i veckan.

    Högt blodtryck i samband med HF försvinner oftast efter förlossning. Har jag otur kan mitt höga blodtryck ha utlösts av graviditeten och ngt jag får ha kvar även efter förlossning. Har lågt blodtryck i vanliga fall, men min mamma har och min mormor hade högt, så det finns i mina gener, som läkaren sa. Hoppas verkligen jag slipper det!

    Moderkakan är fortfarande föreliggande, täcker helt utgången, placenta previa. Jag fick ganska klart för mig att det inte är något att "leka med". De har nu beställt två påsar blod till mig för säkerhets skull, för ev användning vid kejsarsnittet. Det värsta som kan hända är att jag inte slutar blöda och då finns det en risk att de tar bort livmodern! Det kan bero om moderkakan har växt fast in i livmodern på ngt sätt, tror det heter ngt som placenta akredia el dyl (ej googlat). Ska på UL/VUL om knappt två veckor för att kolla det samt tillväxten. Mindre komplikationer, men ändå allvarliga, är om livmodern inte drar ihop sig, vilket är vanligare i sådant här läge.

    Får inte var längre bort än max 30 minuter från Karolinska sjukhuset nu och framåt. Kul i sommarvärmen.

    Bebisen var nu 11% mindre, för två veckor sedan 12%. Väger nu ca 2 kg.

    Vecka 34, 33+3 idag. Max 3,5 vecka till snitt.

  • Redan47

    SL: nu är det du som tar det piano! Njut på något sätt av mage o grav. Jordgubbar el nohot annat du gillar och serien outlander, rek! Bra att de är öppna o ärliga m allt som rör dig nu. Jo, ett högt blodtryck kan bli konsekvens ÄD och vi få leva med. Jag tror även vi får efterkontroller på hjärta kärl om så blir fallet.
    Vila vila vila - njut njut njut av här och nu. Kram!

    Jag har idag passat på att ligga o lapa lite sol på mage!!! Viker en kudde strax under brösten, det gick, kommer gå ev en vecka till... Max. Missade solskyddsfaktor ... Varmt ikväll om bak låren. Fö är jag jätte försiktig pga kortisonet att sola. Faktor 30-50 i ansikte , bröst armar.
    Idag invigde jag min nya grav klänning från Boob! Urskön! Shoppade loss på 50% rean. Känns bra att vara klädd igen, anpassade...

    Hur mår ni alla andra???

  • Frk Röd

    SL: Bra att de har koll på dig! Nu är det VILA och åter VILA som får bli din melodi fram till förlossningen.

    Jag mår ganska okej på dagarna, och mindre bra på kvällarna. Mår illa och har ont i magen då. Det drar och spänner i livmodern främst utåt sidorna och ibland känns det som mensen ska komma när som helst. Sen blir jag inte riktigt bra av min magkatarr trots att jag dubblade dosen omeprazol för över en vecka sedan. Å så är det ju ett evigt springande på toa på nätterna men BM sa förra veckan att det snart kommer gå över, med toa springandet alltså. Mitt blodtryck ligger bara på 90/60, men det är inget man gör nåt åt. Var dock viktigt att jag tar det lugnt och inte gör för häftiga rörelser för snabbt för då kunde jag svimma. Går in i vecka 11 i morgon och då ska jag enligt Serum börja trappa ner på kortisonet, men jag tänker ta det säkra före det osäkra och köra med det någon vecka till.

  • TyckOmMig

    Redan47-bra gjort att shoppa loss hos Boob's 50% det gjorde jag med blev tre olika amningsklänningar dags att inviga nu när den riktiga sommarvärmen ska infinna sig i slutet på nya veckan!Ska även bli skönt att inte ha byxa på snittet fy vad det är otäckt att ha så mkt känselbortfall vid snittet ganska stort område det handlar om...

    Imorgon bitti är det dags för hemsjukvården att komma hit igen väga pojkarna och kolla bilicheck så smågossarna inte behöver sola mera!
    Är väldigt trött redan på att hålla koll på tiden då Valentin & Constantin ska äta sondas/ammas var tredje timme hoppas så de gått upp bra i vikt nu över helgen.

  • Snart lycklig

    Redan, ligger faktiskt i sängen, läser bok och mumsar på jordgubbar. ;) Jag försöker njuta, men känner mig faktiskt lite deppig. Hormoner, vet ej? Känns som jag börjat räkna ner, har tungt att andas, ont i fötterna, sover jättedåligt, mkt tryck neråt, så kissnödig konstant, inte sugen på ngn mat, inget smakar ngt (har säkert ändå gått upp i vikt), på natten så torr i munnen (undrar om det beror på blodtrycksmedicinen), trots två Niferex om dagen springer jag ofta många ggr om dagen på toa för nr 2 och det är inte hårt (ursäkta detaljerna), håller på att torka sönder mig.

    Härligt att ligga och sola och på magen dessutom. Hade aldrig kunnat lägga en kudde under brösten och sedan legat så. Haft rejält ont i brösten ända sedan jag blev gravid. Inte gått bort alls. När jag går upp och kissar "bär" jag ibland dem i mina händer. Bra att du är försiktig och använder solskydd.

    Eftersom jag inte får vara långt från sjukhuset och bor forfarande i lght, dock med balkong, känner jag mig väldigt instängd nu när det är varmt och soligt ute. Att sitta på balkongen orkar jag inte ngn längre stund. Ärligt, så känns det lite jobbigt.

  • Redan47

    Röd: en tröst hihi kissandet går inte över ... Men kan hålla mig nu 4-5h...och inte var3e. Och dagarna går det bättre nu när de flyttat på sig. Nu trycker de upp m magsäcken istället ... Jag tror att så hör kommer det va, det ändrar sig allteftersom de växer.
    Jobbigt med magsyran du verkar ha!

    Tyckommig: klänning blir melodin! Snittet kan tänka mig obehagligt. Är det det hemsjukvården gör mäter o väger? Hur går det med flickorna oxå, har du hjälp ?

    SL: kan innerligt förstå om du håller på få psykbryt...det är bara veckor nu...allt du gör nu, är för din o bebis hälsa. Du vet när bebis är ute är allt värt! Precis som hela jobbet att bli gravid var värt när vi väl blev gravida. Så nu är det korsdrag som får räcka för dig, eller bli skjutsad till vattnet o skuggan nära KK! Du kan komma hit så ska jag passa på dig.... Men... De där 30min fr KK går åt fanders....
    Kudden rullar jag ihop och lägger liksom under bröst på revben - jag har oxå skitont i dem, just därför kudden avlastar brösten så har jag armbågar i, och läser framför mig. Och fötter stöttar sig i slutändan på solsängen. Lyxliv ! Jag passar på!
    Solskydd är nödvändigt. Vet hur man kan se ut med kortison medicin... Det är det inte värt. Spec ansikte bröst armar, Huden är riktigt skör nu. Märks. Blir normalt inte så påverkad som jag blev på låren idag. Kram

Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus