• Caisas

    BF Januari 2016 :)

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart! Solig

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda. {#emotions_dlg.flower}

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-28 16:55
    Uppdatering 28/4 första BF-listan!
    www.familjeliv.se/forum/thread/75214834-bf-januari-2016/5

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-30 08:48
    BF-listan: www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-04 12:04
    FACEBOOKGRUPP: www.facebook.com/groups/1592591414363909/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-06 08:42
    UPPDATERA ERA BF-DATUM INNE I TRÅDEN FÖR BF-LISTAN! www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    Vi börjar bli så många nu att det är svårt för mig att hålla listan rätt uppdaterad! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-27 08:50
    FACEBOOKGRUPPEN KOMMER ATT LÅSAS! Hej allihop! De som funderar på att gå med i fb-gruppen, gör det snarast för till helgen (sista maj) stängs den för nya medlemmar. Vet att några här sa att de ville vänta, men till helgen kommer den inte att synas mer på fl, så ingen risk att någon vän på fb ser den.

    Observera att alla nya medlemmar skriver in sig i bf-listan som finns som fil, och skriver om sig själv i presentationstråden som ligger fäst överst på sidan. Detta för att vi inte är hemliga för varandra, för då faller liksom syftet med hela grejen. Så välkomna allihop!

    Om någon verkligen vill gå med i gruppen efter att den blivit låst, skicka PM till Caisas, Grus grus eller Lanylena, så ska vi se om vi kan lösa det. Om någon skapar en andra grupp, skicka PM till mig (Caisas) med länk så kan jag lägga till den här i trådstarten.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-06-30 20:21
    Vill ni gå med i Facebookgruppen, skicka förfrågan i PM till Caisas eller Lanylena!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-09 21:55
    FACEBOOKGRUPPEN TAR INTE LÄNGRE EMOT NYA MEDLEMMAR! SKAPAS EN NY GRUPP SOM NI VILL SKA LÄNKAS HÄR, SKICKA PM TILL MIG SÅ ORDNAR VI DET!

  • Svar på tråden BF Januari 2016 :)
  • FrökenC

    Hej allihop!

    Jag får hoppa in här jag med då jag för en vecka sedan fick veta att jag är gravid.

    Jag är nu i V8 (7+0) och bf 18e januari.

    Det är mitt första barn och vi försökte i 8 mån.

  • MarieTherese86
    20110303 skrev 2015-06-02 21:16:35 följande:

    [quote=75377808][quote-nick]MarieTherese86 skrev 2015-06-02 14:02:33 följande:[/quote-nick]Jag var också på vul nu. De såg en graviditet men för tidigt för att se hjärtslag. De säger att det är jättevanligt men ändå är jag jätterädd. Ska dit nästa vecka för nytt vul.[/

    Så var det för mig. Gjorde vul i v 6+5 enl senaste mens men då sågs inget foster . En vecka senare fick jag se ett foster med hjärtslag!


    "Skönt" att höra att det är ganska vanligt. Känns som nästa torsdag är långt borta. Ska hålla modet uppe :)
  • WiMe06
    MarieTherese86 skrev 2015-06-02 14:02:33 följande:

    Jag var också på vul nu. De såg en graviditet men för tidigt för att se hjärtslag. De säger att det är jättevanligt men ändå är jag jätterädd. Ska dit nästa vecka för nytt vul.


    Jag var på vul den 21 maj och trodde då jag var i v 7, men läkaren såg inga hjärtslag men han såg en graviditet och beräknande den då till v 6. Var på nytt vul idag på en annan mott. och då fanns där ett litet hjärta. Det kommer gå bra ska du se, håller tummarna för dig.
  • MarieTherese86
    WiMe06 skrev 2015-06-02 21:41:40 följande:

    Jag var på vul den 21 maj och trodde då jag var i v 7, men läkaren såg inga hjärtslag men han såg en graviditet och beräknande den då till v 6. Var på nytt vul idag på en annan mott. och då fanns där ett litet hjärta. Det kommer gå bra ska du se, håller tummarna för dig.


    Tack snälla! Doktorn sa att om jag skulle börja blöda skulle jag höra av mig. Blev ännu mer orolig då

    ..
  • Blgebo
    debbie85 skrev 2015-06-02 20:14:05 följande:
    Är det dom med 20 eller 38 mikrogram? Som sagt behöver du 100 mikrogram dagligen (som gravid/ammande) så öka dosen i såna fall.
    Om man  både är gravid och ammande på samma gång, vad skulle du rekommendera då? (Äter 20mikrogram/dag,och fet fisk 2 ggr/v). 
  • annsansa

    Någon mer som är som mig i vecka 5+ och inte har nästan några symtom :-/ är så galet nojig så jag blir tokig...

  • WiMe06
    MarieTherese86 skrev 2015-06-02 21:53:09 följande:

    Tack snälla! Doktorn sa att om jag skulle börja blöda skulle jag höra av mig. Blev ännu mer orolig då

    ..


    försök att oroa dig så lite som möjligt, det påverkar mest din kropp negativt med stress, det går bra ska du se. Förra vulet jag var på när jag blev flyttad så hade jag en kass läkare. Han sa typ bara att "visst ser jag en graviditet" men han sa ingenting om hur det såg ut och sen sa han typ bara att "ja hoppas det går vägen denna gången då, annars får du höra av dig igen." Blev också orolig då. Men allt var ju bra.

    Tror det är lite läkarnas fras att säga sådär att man får höra av sig om man skulle börja blöda. Den läkaren jag träffade igår var superbra och han sa också så
  • FrökenC
    annsansa skrev 2015-06-03 00:27:39 följande:

    Någon mer som är som mig i vecka 5+ och inte har nästan några symtom :-/ är så galet nojig så jag blir tokig...


    Oroa dig inte. Vi är två jag har inte heller så mycket symptom, men det får gärna hålla i sig. Jag är i V8. Vad har du för symptom? Jag har förutom lite ömma bröst, kortare stunder med lite värk i magen och gasig mage. Kram!
  • FrökenC

    Tycker det är märkligt hur olika landsting jobbar eller har jag fel? Många här som varit på vul tidigt... Jag blir inte inskriven förrän vecka 11 här. Tycker det är lite sent?

  • hsh
    FrökenC skrev 2015-06-03 06:45:20 följande:

    Tycker det är märkligt hur olika landsting jobbar eller har jag fel? Många här som varit på vul tidigt... Jag blir inte inskriven förrän vecka 11 här. Tycker det är lite sent?


    Många bokar vul privat! Det har jag gjort. Två stycken, ett för en vecka sen och ett om en vecka. Blir inskriven tidigt (v.9) då jag sa att jag ville det pga missfall förra gången. Men inskrivningen för mig betyder inte så mycket. Vi får inga vul. Bara information!
Svar på tråden BF Januari 2016 :)