• Caisas

    BF Januari 2016 :)

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart! Solig

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda. {#emotions_dlg.flower}

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-28 16:55
    Uppdatering 28/4 första BF-listan!
    www.familjeliv.se/forum/thread/75214834-bf-januari-2016/5

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-30 08:48
    BF-listan: www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-04 12:04
    FACEBOOKGRUPP: www.facebook.com/groups/1592591414363909/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-06 08:42
    UPPDATERA ERA BF-DATUM INNE I TRÅDEN FÖR BF-LISTAN! www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    Vi börjar bli så många nu att det är svårt för mig att hålla listan rätt uppdaterad! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-27 08:50
    FACEBOOKGRUPPEN KOMMER ATT LÅSAS! Hej allihop! De som funderar på att gå med i fb-gruppen, gör det snarast för till helgen (sista maj) stängs den för nya medlemmar. Vet att några här sa att de ville vänta, men till helgen kommer den inte att synas mer på fl, så ingen risk att någon vän på fb ser den.

    Observera att alla nya medlemmar skriver in sig i bf-listan som finns som fil, och skriver om sig själv i presentationstråden som ligger fäst överst på sidan. Detta för att vi inte är hemliga för varandra, för då faller liksom syftet med hela grejen. Så välkomna allihop!

    Om någon verkligen vill gå med i gruppen efter att den blivit låst, skicka PM till Caisas, Grus grus eller Lanylena, så ska vi se om vi kan lösa det. Om någon skapar en andra grupp, skicka PM till mig (Caisas) med länk så kan jag lägga till den här i trådstarten.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-06-30 20:21
    Vill ni gå med i Facebookgruppen, skicka förfrågan i PM till Caisas eller Lanylena!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-09 21:55
    FACEBOOKGRUPPEN TAR INTE LÄNGRE EMOT NYA MEDLEMMAR! SKAPAS EN NY GRUPP SOM NI VILL SKA LÄNKAS HÄR, SKICKA PM TILL MIG SÅ ORDNAR VI DET!

  • Svar på tråden BF Januari 2016 :)
  • 20110303
    Kixpix skrev 2015-05-06 10:02:54 följande:
    Nu känns det bättre. Är lite kass i magen och mår riktigt illa. Blä!

    Fast foglossning i vecka 4? :)
    Är i v 6. nä alltså jag har känningar som är lika foglossningen förra gången. Strålar i höfter, blygdbenet, rygg, ljumskar till och från samma smärta på samma ställen som sist fast svagare. Började v 10 sist och var helt sjukskriven fr v17 så det hoppas jag verkligen inte på igen!
  • 20110303
    Syllin skrev 2015-05-06 20:25:05 följande:

    Idag ringde jag mödravårdscentralen och berättade att jag var gravid, det kändes stort på något sätt!! smile1.gif

    Om en och en halv vecka ska jag dit på hälsosamtal!!

    Det är lite mer på riktigt nu smile2.gif


    Visst blir det:) jag ska dit imorgon:D
  • Linnea1986
    Syllin skrev 2015-05-06 20:33:04 följande:
    Vad tog dem upp på samtalet? Var det något att ha?

    Jag har bokat tidigt UL på privatklinik samma dag som jag går in i vecka 11. Längtar!!
    Dom tog upp maten, lite om vikten, prata lite om allt möjligt oxå :)
  • Syllin
    Linnea1986 skrev 2015-05-06 21:27:53 följande:

    Dom tog upp maten, lite om vikten, prata lite om allt möjligt oxå :)


    På tal om vikten så la jag ut en länk på bloggen här om dagen där man skriver in hur lång man är och hur mycket man väger, så räknar den ut hur mycket man bör gå upp och hur dem kilona är fördelad under graviditeten. Väldigt kul fakta!!
  • Kixpix
    20110303 skrev 2015-05-06 21:22:31 följande:
    Är i v 6. nä alltså jag har känningar som är lika foglossningen förra gången. Strålar i höfter, blygdbenet, rygg, ljumskar till och från samma smärta på samma ställen som sist fast svagare. Började v 10 sist och var helt sjukskriven fr v17 så det hoppas jag verkligen inte på igen!
    Åh fy fan! Min fasa är ju att drabbas av något sånt, så man inte direkt kan njuta av det..

    Jag ringde min mvc idag, jag var välkommen att ringa igen en vecka efter beräknad mens :( vafan är det liksom...
  • Blgebo
    Syllin skrev 2015-05-06 21:34:05 följande:
    På tal om vikten så la jag ut en länk på bloggen här om dagen där man skriver in hur lång man är och hur mycket man väger, så räknar den ut hur mycket man bör gå upp och hur dem kilona är fördelad under graviditeten. Väldigt kul fakta!!
    Har aldrig stämt för mig. Ätit mkt, både mat och godis, och inte gått upp mer än 7 kg som mest. Har BMI 20 från början. Haft normalstora barn. 

    Vet inte om jag ids ringa MVC än på några veckor. Känns overkill med hälsosamtal för min del. Har inte samma behov av att gå dit och kolla, kollar ändå alla värden på jobbet
  • Blgebo
    memmi skrev 2015-05-06 11:14:55 följande:

    Får väl ta och hoppa in här då :)

    Plussade för exakt en vecka sen och är idag i v.6 (5+4) och har bf 2/1-16 :D

    Detta blir min första men min fästmans andra då han har en son på 4 år redan som bor 80% av tiden med oss och är helt underbar :)

    Mår illa till och från hela tiden o har molande värk i magen ofta samt extremt trött o metallsmak i munnen ;)

    Brösten känner ja inte så mycket av för att för snart en månad sen så gjorde jag en bröstförstoring så dem är ömma efter de också :)

    Nån mer än jag som har känt av att vissa dofter som man har klarat innnan inte funkar alls längre ?!


    Fixar inte doften av fikabröd. Påminner mig just nu om en jäst kompostpåse... Annars älskar jag fikabröd Fast det är ju iofs positivt  
  • Blgebo

    Nån mer än jag som kikat på barnvagn? Väldigt tidigt..men gud vad många snygga det finns!! Hittade minst fem jag vill ha Och babykläder...  

  • WiMe06

    Morgonens test och nu kan jag nog börja tro på det. Imorgon vill jag helst bara sova bort då det var den dan jag börja blöda sist 1 vecka innan mf.

Svar på tråden BF Januari 2016 :)