Eleonor01 skrev 2015-12-13 03:41:12 följande:
Normal födelsevikt finns inom spannet på tre kurvor. En medel sedan en över Å en under. På 40 veckor medel är vikten 3500g. Från de kan du sedan plussa eller ta minus de procenten som räknas ut. Allt mellan 2800-ca4800 är inom kurvorna för normalvikt. Sen är allt individuellt. Jah som själv är liten ska inte få en klump på 4800 utan mer normalt är runt 3000 vilket min bebis ligget på efter alls tul nu. Va det krångligt eller du hängde med??? Så +24% innebär en födelsevikt på ca 4100-4300 efter 40 veckor fullgångem
Det var solklart förklarat tack snälla för det! Fick aldrig frågat riktigt för det var sent och han var en underbar men ganska nitisk st-läkare, han började fråga efter blödningar och smärta och jag bara nej nej, jag mår toppen förutom nu när du trycker ihop min bebis med ultraljud typ:) ligger l sängen med vetekudden nu för helvete vad den där timmen och lite till på rygg på brits utan att få röra sig tog styggt på ryggen kan knappt röra mig utan att kvida just nu.
Fick massa sammandragningar med vilket syntes på kurvan och hon frågade om jag märkte av dem. Det gör jag ju, men inte med smärta utan bara stt det spänner.
Men andra kurvan fick jag sitta i en fåtölj istället, genast bättre och även mindre och enklare sammandragningar också. Vad mindre hjälplös man känner sig så fort man slipper ligga som en skalbagge på rygg!
Bm vi träffade, två styck, var jättetrevliga. Nu var detta tyvärr inte den vanliga förlossningen utan special, det var där de hade mest plats igår kväll. Sambon sa stt han önskar att vi kunde få föda där för det är så mycket lugnare och man får såklart mer uppmärksamhet. Hans äldste son är född där nämligen pga HF.
Ok, först ville han tydligen ge oss en tid för tillväxtultraljud men sedan ändrade han sig för allt såg så bra ut. Min systers första flicka, som ju också är januaribarn vägde 4200 vid födseln, en riktig liten tjockis var hon med valkar på armarna redan som nyfödd, för längden var normal, tror hon var 51. Det satt i sen för redan under sommaren hade hon storlek 74/80. Efter ett par år hade längden hunnit ikapp är hon en ståtlig snart 5- åring som är mycket längre än de flesta kompisarna. På 4-årskontrollen var hon 113 cm.
Vi jämförde 2,5- årskontrollen med hennes lillasyster, som gjorde sin nu, och det skiljer 8 cm och nästan 6 kg på dem i den åldern :)
Det enda var lite strul i början för att hon tappade för mycket första dagarna, de där stora barnen är tydligen känsligare för blodsockerfall och svåra att underhålla vikten på, så de fick börja med flaska.
Men, kan ju säga att detta får mig att än mer fundera över mitt bf, som var 4/1 från början men nu är 15/1... Kanske ska förbereda mig lite mentalt på en tidigs januaribebis... Man vet aldrig!