• themia

    En käftsmäll till undergångsprofeterna

    Från dagens ledare i DN

    www.dn.se/ledare/signerat/peter-wolodarski-vad-sa-du-gar-sverige-bra-det-kan-inte-stamma/

    Citat:
    "Enligt SCB har BNP/capita, alltså välståndet per person, stigit med hela 52 procent mellan 1993 och 2014, rensat för inflation. Under samma period ökade befolkningen med 1 miljon, från 8,7 till 9,7 miljoner."

    "
    Vi växer för närvarande snabbt och är som land rikare än någonsin. Vår välståndsutveckling de senaste decennierna överträffar alla förväntningar. Statsskulden är låg i ett internationellt perspektiv."

    Ni som tjatar om att invandringen får Sverige att gå under, läs och begrunda

  • Svar på tråden En käftsmäll till undergångsprofeterna
  • RebeckaZ70
    EnAnonumius skrev 2022-07-26 15:07:36 följande:
    Och ingen reflektion över att en kvinna, på 60 år, som känner sig så otrygg att hon väljer medvetet att riskera att begå lagbrott.

    Tycker du det är bra samhälle vi lever i när kvinnor känner sig så otrygga att vara ute att de väljer att köpa i pepparspray för att ha i fickan/väskan, och väljer då också att riskera att begå lagbrott, för sin egna trygghets skull? 

    Det som är märkligt är att du tjabblar om lagen och "lika in för lagen".

    Men du skiter i att reflektera över de bakomliggande orsakerna kring VARFÖR det finns kvinnor som känner sig direkt otrygga i samhället, så otrygga att de väljer att riskera att begå lagbrott.

    Du begär för mycket Av personen i fråga.


    Another wild hearted woman
  • Digestive

    Den här IPSOS-mätningen dyker upp på sina håll i social medier och med fokus på vad som oroar Sveriges befolkning allra mest (enligt den här mätningen): https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2022-05/Global%20Summary%20WhatWorriestheWorld%20%20-May%202022.pdf

    Observera att länken leder er till en pdf-fil.



    I den här mätningen så hamnar Sverige på tredje plats när oron för brottslighet och våld mäts.

    Nu tror jag (och utan några som helst belägg, kan väll tilläggas för sakens skull) inte att det är farligare i Sverige än i exempelvis Mexico, men vad anser ni att den här mätningen berättar?

  • EnAnonumius
    RebeckaZ70 skrev 2022-07-26 15:52:46 följande:

    Du begär för mycket Av personen i fråga.


    Ja, jag gör nog det. Obestämd
    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • KillBill
    EnAnonumius skrev 2022-07-26 14:57:38 följande:
    Så där kom den ja. Den klassiska anklagelsen. Och din klassiska ohederliga sätt att debattera på från din sida..

    Blundade du medvetet för den sista stycket?
    Det KRÄVS nämligen att du medvetet hoppar över det sista stycket för att kunna hoppa på och skriva "lägg av med ditt rassesnack" till mig.

    Jag skrev detta i sista meningen:

    "Jo det är ju så man för i ett civiliserat land, man belönar kriminella med medborgarskap, om de är icke svenskar. Är de Svenskar så belönar vi dem med resa, bullar och saft.. "

    För dem som tagit av sig sina antirasistiska glasögon ser ju tydligt att jag kritisera dumheten med att dalta  med kriminella.  

    Hur fan får du det till "rasse snack" mitt inlägg?"
    När jag bevisar tydligt att jag är medveten om att kriminella svenskar bli också blir daltade med?

    Så tyvärr så kommer du ingen vart med att "bevisa" mig något om "John Rhon".  Mer än att du sparkar in öppna dörrar.

    För det första så har jag aldrig påstått att svenskar inte mördar, våldtar eller misshandlar.

    Jag tyckte det är fel att ge svenskt medborgarskap, till dem som är av utländsk ursprung och begår kriminella handlingar i vårt land, att de skall bli beviljad svenskt medborgarskap trots att de har tungt kriminellt register i Sverige.

    Du är av en annan åsikt förstår jag?

    Jag frågar dig.. Anser du att vi svenskar kall dela ut svenskt medborgarskap till de utlänningar som kommer hit och sedan väljer att leva som kriminell i vårt land?

    Innan man läser detta inlägg rekommenderar jag folk att läsa inlägg #5071 där jag samlat exempel på hur du argumenterar.

    Narrativet att kriminella invandrare belönas med medborgarskap hämtar du i myllan av rasistiska och främlingsfientliga kretsar. Personen som mördade Tommie Lind fick svenskt medborgarskap år 2011 (då han var 14 år gammal)  och då vare han inte dömd för något grovt brott.  Ditt påstående bygger alltså på en lögn..


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • Padirac
    EnAnonumius skrev 2022-07-26 14:26:13 följande:
    Det var DU som anklagade mig för att påstå att jag hade skrivit att rättsväsendet belönar kriminella med medborgarskap. 

    Du citera ju dig själv i från ditt egna inlägg där du anklagar mig för att påstå att rättsväsendet belönar kriminella med medborgarskap.  När jag bad dig bevisa där jag hade skrivit det.

    Att citera hela meningen kommer ju knappast att hjälpa när de första fem orden i den meningen är en direkt lögn från din sida. 
    Då jag har aldrig i någon av mina texter skrivit att det är rättsväsendet som belönar kriminella med medborgarskap.

    Så om du ville ha sagt något med den meningen så kanske du kan skriva om den då. Fast om du gör det så kan du ha den klädsamma smaken att skippa att inleda meningen med direkta lögner om vad jag har påstått och inte påstått.  


    Nej, jag skrev att du påstod att rättväsendet eller andra belönade kriminella med medborgarskap. Så vitt jag har kännedom om hur medborgarskap beviljas så är det länsstyrelsen, migrationsverket eller migrationsdomstolen eller migrationsöverdomstolen.

    Migrationsdomstolarna är en del av förvaltningsrätten som är en del av det svenska rättsväsendet.

    Så, vem och vilka i Sverjge belönar kriminella med medborgarskap enligt ditt påstående?



  • Padirac
    Digestive skrev 2022-07-26 16:30:17 följande:
    Den här IPSOS-mätningen dyker upp på sina håll i social medier och med fokus på vad som oroar Sveriges befolkning allra mest (enligt den här mätningen): www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/doc...

    Observera att länken leder er till en pdf-fil.

    I den här mätningen så hamnar Sverige på tredje plats när oron för brottslighet och våld mäts.

    Nu tror jag (och utan några som helst belägg, kan väll tilläggas för sakens skull) inte att det är farligare i Sverige än i exempelvis Mexico, men vad anser ni att den här mätningen berättar?
    Mätningen berättar att vissa typer av brott ökat och att vissa politiska partier har som mål att öka oron av olika skäl.

    Att spela på känslor och oro för brottslighet istället för att hålla sig till hur det faktiskt förhåller sig har vi i trådarna sett från SDs följare, från de med närmast fascistiska övertyglesrr, från rasister oh etnonationlalister - sen finns det en del som påstår sig ha andra politiska övertygleser som spelar på känslor, förvrider fakta och sprider motsägelser. 

    Du kanske själv vet vilka partier i riksdagen som försöker göra politiska poänger av att inte förhålla sig till fakta utan försöker riva upp känslor för att skapa mer oro? 
  • Digestive
    Padirac skrev 2022-07-26 17:43:50 följande:
    Mätningen berättar att vissa typer av brott ökat och att vissa politiska partier har som mål att öka oron av olika skäl.

    Att spela på känslor och oro för brottslighet istället för att hålla sig till hur det faktiskt förhåller sig har vi i trådarna sett från SDs följare, från de med närmast fascistiska övertyglesrr, från rasister oh etnonationlalister - sen finns det en del som påstår sig ha andra politiska övertygleser som spelar på känslor, förvrider fakta och sprider motsägelser. 

    Du kanske själv vet vilka partier i riksdagen som försöker göra politiska poänger av att inte förhålla sig till fakta utan försöker riva upp känslor för att skapa mer oro? 
    Vad är det för fakta som de inte förhåller sig till och hur förhåller sig det egentligen i faktisk mening?

    Är inte en ökning av brotten du avser en berättigad grogrund till ökad oro?
  • Padirac
    Digestive skrev 2022-07-26 18:03:11 följande:
    Vad är det för fakta som de inte förhåller sig till och hur förhåller sig det egentligen i faktisk mening?

    Är inte en ökning av brotten du avser en berättigad grogrund till ökad oro?
    Vilka brott pratar du om? Vilka är offer för dessa brott? Hur vanliga är de nu? Hur vanliga var det tidigare? 

    Hur är en ökad oro kopplad till dessa brott och fölrekomsten av dessa brott och vilka som är offer för dessa brott?

    Du hittar all statistik hos BRÅ. 
  • Flash Gordon

    Det är alltså samma person som tidigare i tråden skrev, som svar på frågan hur han skulle bemöta en kvinna som som var rädd för att gå ut i Fruängen, "vad säger du till ett barn som tror på monster under sängen?" med underförstådd mening att kvinnans rädsla var irrationell.

    På tal om "berättigad oro", då


    Blå och gul
  • Flash Gordon

    När behovet av att skydda sitt parti ses som viktigare än att visa empati med en människa som är rädd för den utveckling hon ser i sitt bostadsområde..


    Blå och gul
Svar på tråden En käftsmäll till undergångsprofeterna