Anonym (jack) skrev 2016-05-20 22:02:28 följande:
Nej jag har inte kollat än. Jag vet att man kan få allergi men det vet man ju först när man provat.
Du, det finns inga seriösa hunduppfödare som skulle tillåta att en familj "testar" valpen för att se om någon i familjen är allergisk. Och det blir än mer osannolikt att förvänta sig att man kommer kunna "prova" flera stycken tills dess att man _kanske_ hittar en som ingen är allergisk mot.
Din sambo vet vi redan är allergisk, så ja.. I hennes fall gäller inte "man kan få", utan hon har. Du och barnet får gå till VC och göra allergitester, då får du även det svart på vitt.
Det är inte enkelt att vara hundallergiker (och pollen!) och samtidigt ha hund. Jag vill mena att det i en sådan situation krävs att man som allergiker verkligen vill, och ser hundägandet som en livsstil man inte vill leva utan. Annars så kommer man inte orka, eller stå ut. Mediciner hjälper bara så långt och ska man underlätta för sig själv så krävs det att man städar varje dag. Alla rum ska dammsugas. Alla mattor plockas bort. Helst ska man inte ha textilmöbler. Detta för att minimera ställen allergenerna kan fästa sig i. Ytor ska torkas av. Kläder som varit i kontakt med hunden måste slängas i tvätten oavsett om det är smutsigt eller inte. Bara i detta så kommer hunden innebära merjobb. Städar man inte varje dag så känner man av det som allergiker. Utan tvekan.
Fällperioden är den absolut värsta, och det är inte ovanligt att inneboende hundar fäller flera gånger om året - eller pendlar mellan att fälla lite hela tiden och jätte mycket. Det är INTE pälsen man är allergisk mot, utan proteiner i hudlagret och när en hund fäller kommer massor utav allergener upp till "ytan". I form av små mjäll och i dom naturliga fetterna i pälsen som skyddar hundens hårstrå ifrån väta & smuts. Att borsta en hund då man är allergisk är verkligen inte att rekommendera. Just på grund utav det där. Också att bada hunden innebär att mer allergener sätts i omlopp - huden "torkar ut" och svara upp genom att producera ännu mera fetter. Så fungerar vår hud också. Där finns ett dyrt hundschampo & balsam som precis kommit ut på marknaden som kan, i bästa fall hjälpa den som är allergisk. Men! Huruvida det kommer hjälpa eller inte beror på exakt vilket/a proteiner man är allergisk mot. Som jag förstått det så fungerar inte denna produkt på allihop.
Att ha päls liggandes överallt med en massa allergener på ytan är inte heller särskilt roligt av olika skäl, och inte bara pga allergi. Lägger man då till pollenallergi i mixen blir det ännu jobbigare. Personligen är jag just nu nästan helt golvad. Hundarna fäller och pollensäsongen har satt igång med rejäl kraft. Receptbelagda mediciner är vad jag måste äta, dom receptfria har upphört att ha effekt på mig. Trots riktigt bra mediciner så märker jag ändå av både hundarna och pollen.
Att jag står ut har med mitt hundintresse att göra. Jag har valt detta, och anser att hundägandet i sig tillför mig så pass mycket livsglädje att konsekvenserna utav att vara allergisk "inte spelar någon roll". Jag har också valt hundras som klarar av att bo permanent utomhus. Vilket mina kommer att få börja göra så fort vi byggt klart hundgårdarna. Jag ser detta som en nödvändighet, dels för att jag ska kunna må bättre överlag men också på grund utav att minska risken att min allergi en dag förvärras. Utsätter man sig konstant för det man är allergisk mot ökar den risken.
Du tycker säkert att detta och mitt förra inlägg är väldigt mycket "pekpinne & predikan". Och då är du inte fel ute. Du erkänner själv att du inte har så stor koll, och man kan också utläsa detta mellan raderna på det du skrivit. Vilket lett till att jag skrivit mina inlägg på just detta sätt. Rak och hård är det enda rätta i vissa fall. När man börjar tänka i banorna att ens motvilliga allergiska sambo ska ge med sig, och är egoistisk när hen inte vill vara involverad förtjänar man en knäpp på näsan och ett bryskt uppvaknande.