BossHoss skrev 2017-12-15 11:17:43 följande:
När vi röstade fanns det bara en vinnare, ingen fick reda på hur mycket röster vem fått, tror itne lärarna berättar det.
Valeriais skrev 2017-12-15 10:27:12 följande:
Dels de tjejer som tvingats till röstning av sin lärare, som inte alls vill detta och som mår dåligt både av att tvingas in i detta och att kanske få noll röster'
En lärare som inte borde arbeta men inte lucias fel, utan lärarens.Men om hon inte ville varför anmälde hon sig då för att bli lucia?
Valeriais skrev 2017-12-15 10:27:12 följande:
Dels den tjej som kanske kämpar med mycket annat i skolan, att få godkänt, hon har problem hemma osv, hon känner sig alltid underlägen och nu återigen så blir det den rika, duktiga tjejen med glansigast hår som vinner. Som alltid. Det är ju oftast så att det är de som redan har allt som också får de flesta rösterna
Så det har med välfärd/status att göra inte utseende??, så hon kommer bli mer poppulär om hon lottas till Lucia?? Och ingen tjej som inte är rik är inte poppulär, verkligen?Så folk kommer inte kalla varandra saker om det lottas fram. Vad tror du händer med den opopulära tjejens kommenatarer på nätet om hon lottas som vinnare över de som alla vill skall va lucia?
Valeriais skrev 2017-12-15 10:27:12 följande:
Varför är det viktigt för dig hur en lucia utses?
För jag tycker att den som alla vill skall vara Lucia alternativt som du säger om musikklassen då enbart de som faktiskt kan sjunga skall vara lucia .
Rättvisas sker då genom att eleverna röstar på vem som skall bli deras Lucia, lite som de röstar fram ordförande i elevkår osv
Den stora skillnaden på elevkårsordförande (där jag tycker att det är helt rimligt med röstning) och lucia är ju att elevkårsordföranden ska utföra en massa saker under året som kan göras på många olika sätt.
Det spelar alltså väldigt stor roll vem som blir elevkårsordförande - man vill ju ha en aktiv, engagerad person som verkligen har tid och kraft att genomföra bra saker på skolan, och som kan kämpa för elevernas och skolans bästa.
Det är helt tvärtom med lucia. Det är en otroligt låts och fast roll som alla gör exakt likadant. Alla går framåt sakta med händerna ihop, det är ett jättelätt uppdrag som alla klarar. Alla kan vara lucia lika bra för det är ett så lätt jobb att göra lika lätt som att vara tärna. Det är lika viktigt att tärnorna kan sjunga, som lucian. Så om gränsen går vid sångröst så ska den gränsen gälla för hela luciatåget.
Alla klarar definitivt inte att vara elevkårsordförande lika bra. Det är den stora skillnaden. Alltså passar röstning perfekt till elevkårsordförande och lottning perfekt till lucia.
Men du har inte svarat på varför du engagerar dig så jättemycket i denna fråga, du har själv vad jag förstått aldrig velat bli lucia- Det har du gemensamt med sextiotalist och Vildvittra, ni tre har aldrig velat bli lucia, verkar inte bry er så mycket egentligen - men det är ändå bara ni tre som verkar vara jätteengagerade emot detta med lottning, fast det alltså inte berör er alls. Varför är du engagerad i en fråga du inte bryr dig om och inte egentligen har med att göra (eftersom du själv väl aldrig velat bli lucia och inte verkar kunna sätta dig in i dessa tjejers situation)