Anonym (orolig) skrev 2020-12-06 21:54:04 följande:
Det är ingen som påstått att rattfylla är ok någonstans, ville bara förklara för de som påstod att det är värre och skadligare att köra rattfull än fortkörning... nu tycker jag själv att inga brott ska begås... men fortkörning är betydligt vanligare och tydligen som det verkar här något som är accepterat och inte lika fulstämplat.... fortkörning dödar 220 per år, rattfylleri 70 per år...konstiga är att straffen är så mycket lägre för fortkörning.
Om du tänker lite själv kan du nog räkna ut det. Vad är sannolikheten att man dödar någon om man kör för fort? Vad är sannolikheten att man dödar någon om man kör med 1 promille?
Sen, som du märker, är rattfylla något många ser som väldigt hemskt, Lagstiftarna försöker till och från matcha straff mot befolkningens uppfattning.
Som ostraffad är sannolikheten stor att han får villkorligt/fotboja. Det har pendlat lite kring praxis här så vad som gäller nu vet jag inte. Med fotboja kan fortsätta med jobb och familjeliv ungefär som tidigare. Det stora problemet kan bli körkortet, det lär han bli av med minst ett år. Kan leda till förlorat jobb.
.