Iväntanpåivf skrev 2021-06-10 19:45:01 följande:
Hej
De räknar på ett ungefär utifrån den cykel längd man angett tidigare.
Sahlgrenska har sommarstängt v28-32 så det kanske är därför de har bokat september eller för att de har fullt innan dess.
Man kan alltid ringa och fråga :)
Jag hoppas för fullt på att augusti inte är fullbokat redan, men känns lite så när de lägger prel början i september, men har möte på måndag för att veta mer förhoppningsvis.
Clemmentina skrev 2021-06-11 08:24:19 följande:
Jag hade möte med en barnmorska och då bestämdes det när vi skulle börja. Har du inte haft mötet ännu har de nog bara utgått från det du uppgett och hur deras planering ser ut men allt är ju preliminärt. Klart du ska ringa in när mensen kommer i augusti och kolla om möjlighet finns. Det kan såklart vara fullbokat men det kan också uppstå luckor. :)
Jo precis, jag har möte på måndag med en bmsk som skulle gå igenom när vi skulle börja, därför jag blev lite paff igår när jag fick hem ett brev med ett redan "klart datum". Vill ju så gärna få börja i augusti, redan en pina att vänta ut sommaren. Men får kolla närmare med henne på måndag, får panik av varje bakslag ju längre tiden går in i processen känns det som. Att få börja i september istället för augusti är som ett oöverstigligt berg..