Always choklad skrev 2022-06-02 10:18:00 följande:
@Inalina och @Kronärtskocka
Ja nu är det klart att det blir på fredag 09:00 vi tog decapeptyl igår kväll 0,2mg och ikväll ska sambon dricka en dekokt Zitromax 1000mg, nån form av antibiotika ifall han skulle gå å bära på nått.
Var lite knivigt med decapeptylen men vi löste det glasampuller man skall bryta av..
Flygresan gick bra och jag informerade redan i inscheckningen om min medecin för att de kanske kunde varsko säkerhetskontrollen, väl där ville de endast se storleken på behållarna för vätskan, ej intyget trots att jag proppsade på det.
Känns bra här på plats, sambon fick första gången vara med på ett ultraljud och både äggen och slemhinnan såg perfekt ut. De hade typ en stor skärm uppsatt på väggen där man såg allt tydligt i detalj, behövde ej se på nån liten skärm. Idag har jag sprutledigt och är nog den enda dagen jag kan bada, sen kan jag bara svalka armar och ben typ som jag fötstått. Har smörjt in mig topp till tå! Väntar nu i telefonkö på banken så jag kan göra betalningen.
Ok så skönt att ha allt klart och bara kunna slappa på stranden nu då, fint att äggen ser bra ut :)
visst blir du sövd vid ÄP nu? det har jag alltid blivit och det har gått jättebra! jag har också flugit med en massa sprutor men det har aldrig vart något problem eller att någon frågat (kanske kan de inse att det är lite känsligt också...?)
ja de är inte så pigga på att man badar efter ÄP tyvärr så lite taskigt när man är på ett så badvänligt ställe som Mallorca... stort lycka till i morgon, skriv när du vet du allt har gått