Anders 386 skrev 2021-05-03 17:33:07 följande:
Jag förstår inte riktigt det där med att prata om det och söka stöd från utomstående expertis.
Inte när det gäller sexlust. När din partner tappat den sexuella attraktionen till dig så kan ingen ändra på det. Din partner väljer inte att ha sexlust eller inte - det är något man har eller inte har - det är känslor som styr.
Alternativet att pressa sin partner till sex är heller inte bra - det förlänger möjligen lidandet.
Troligen skulle sexlusten vakna med en annan partner - men det är ju inte riktigt det som är målet.
(Det är ett typiskt kvinnligt beteende - kvinnor har en förmåga att lägga ner sexet och "tröttna" på sin partner efter en tid, det där har vi män lite svårt att förstå, därför fortsätter vi hoppas trots att det faktiskt är kört.)
Det skulle vara intressant att veta om någon överhuvudtaget fått en ökad sexlust genom terapi eller kommunikation.
Det där är ju ett rätt fatalistiskt resonemang. Att inget går att lösa.
Nu är det ju inte så att sex, attraktion eller kärlek bara liksom kommer till en likt ett virus från igen stans. Sexlust måste man jobba på, precis som med kärlek.
Kommer man dessutom upp i åldrarna är det inte sällan så att det handlar om hormoner som man kan medicinera. Men för att göra detta måste man ju prata om det. Går ju inte sitta och gissa sig till vad ens partner tänker och tycker.
Bara det att ens parter faktiskt VET att nu kommer jag bli lämnad på grund av just detta, kan ju vara den spark i arslet som behövs.
Men visst, kan hålla med om att ditt synsätt skulle göra livet bra mycket enklare om man själv aldrig kunde påverka något själv utan enbart föll offer för omständigheterna.