RBC skrev 2021-09-07 10:49:04 följande:
Ja men verkligen, är ju alltid skönt att få lite tips på vägen tänker jag :D hon berättade att det i vissa regioner faktiskt bara erbjuds för de över 35 :O
Kändes bättre att få veta redan nu så man kunde boka in det privat annars
Jag frågade även om risken att det slutar växa men att kroppen tror att den fortfarande är gravid och det är inte ofta.
Frågade även kring träning och hon sa att det bara var att köra på om man mår bra av det, och att kroppen säger ifrån om det skulle vara så :)
Åh du frågade typ allt som jag har funderat lite på, jag har känt de senaste dagarna att jag är tacksam för att kunna ventilera med fler här på familjeliv samtidigt som de också får mig orolig då det är väldigt många historier där de inte gått bra vilket får mig att fundera på om de ger eller tar mer energi av att hänga här. Just kring missfall så känns de som att risken är jättestor när man läser om tjejers upplevelse här, men man får ju tänka att chansen är större för att de ska gå bra, just nu känns de nästan som risken är dubbelt så stor att de ska gå dåligt men så är det ju verkligen inte om man ser till statistiken. Men de är jättebra att alla delar med sig av sina erfarenheter så jag menar inget illa med det, bara att de ger mig en annan bild av verkligheten.
Bra med träningen också, jag springer 2 dagar i veckan och försöker hålla mig aktiv nu, har letat efter en online träning för gravida för vill gärna stärka upp kroppen inför graviditeten, men kan inte hitta någon bra. Började prenumerera på Yogobe för jag trodde de hade träning utöver yoga men tycker inte alls om deras tjänst.
Tack igen för att du delar med dig!