Anonym (jasså) skrev 2023-03-03 11:15:46 följande:
Jag tycker det är så märkligt att det läggs så mycket fokus på anledningar till otrohet när det i slutändan ändå kokar ner till en och samma sak.
1) Den som var otrogen visste mycket väl vad det skulle innebära för sin partner och relationen men valde det ändå.
2) Precis som alla människor inte har ihjäl andra när de blir arga så är inte alla människor otrogna när de blir frestade eller är missnöjda med sin relation, alltså går det inte att påstå att otrohet beror på situation för då skulle ju alla som hamnar i en liknande situation göra likadant, det som avgör hur man agerar är personlighet och värderingar.
Jag håller med. Det är ju inte alla som är otrogna, även om de får chansen till det och som du säger så handlar det ju bara om en sak. Motiv är i detta fall, enligt mig, onödigt, för är man otrogen så är man ju det oavsett motiv.