Anonym (Spegel) skrev 2023-08-04 16:53:13 följande:
Det är väl omöjligt att veta. Man brukar ju just inte berätta om sin otrohet. I regel inte förrän den kommit upp till ytan och orsakat en kris i förhållandet.
Men förmodligen är det mycket vanligare än man tror. Gränserna är nog ganska diffusa också. Jag skulle t.ex. tycka att det vore otrohet så fort man gjorde något som man inte kunnat visa inför sin partner, medan andra kanske drar gränsen vid kyssar eller sex. Man kan tycka att ett par borde vara helt överens om vad som gäller, men så är det knappast alltid.
Nja, gränsen är inte så diffus, jag menar bara det att man gör det i smyg och inte gärna vill att ens partner får reda på det tyder ju på att man är nog rätt medveten om att det inte är ok, annars skulle man ju vara öppen med det. Så var gränsen går är nog de allra flesta nog ganska medvetna om.
Så att par inte är "överens" om var gränsen går tror jag inte ett dugg på, det handlar nog mer om hur mycket skit var och en är beredda att ta innan de får nog men ATT det är ett skitbeteende tror jag nog de flesta är ganska överens om.