Mayjel skrev 2025-05-15 22:18:57 följande:
Ja, och lustigt nog så verkade Irma ty sig lite extra till modern min. Ni två verkar ha samma favoritkatt

Och mamma lyckades charma tigerkakan helt naturligt också medan jag, i vanlig ordning, fick fuska mig till missarnas intresse med den magiska lilla flaskan du vet.
Hittade även två små hål i väggen som ledde in till katternas mat och toalettplats. Det ena hålet var beläget till vänster om den fåtölj du satt i när vi besökte caféet tillsammans. Mysteriet med katternas andra rum är därmed löst!
Nja, tror nog att katterna var lite särskilt förtjusta i byxornas smalben och detta kan ju möjligen ha något att göra med att området där var duschat med kattmynta
Det är egentligen en ganska falsk kärlek man får av katter som är höga på mynta. Å andra sidan känner jag mig så ensam ibland att t.o.m. en sådan typ av närhet duger för egen del. Så länge den kommer från katter iallafall

Människors falska omtanke behöver jag inte.
Ja, jag tänkte ge det en chans nu i juni. Börja med en månads prenumeration, så får vi se sen om man förlänger det hela.
Tigerkakan är så söt att man vill äta upp henne och ett riktigt litet bustroll! Kul att hon klickade så bra även med din mamma 😻
Aha! Bra att du löste det mysteriet åt oss 🤩 Det är en sådan sak som man kan ligga sömnlös över om man väl börjar fundera på det!
Finns nog en viss risk att det berodde på trolldrycken istället för färgen, men man vet ju aldrig. Synd att du känner dig så ensam ibland, men vi får ge oss ut och utforska staden ihop och katterna får gosa riktigt ordentligt med dig då och då 🌞
Det tycker jag verkligen du ska göra!