• Anilewe

    Kejsarsnitt på begäran och konstig upplevelse på mvc

    Hej. Jag är oplanerad gravid trots skydd. Aldrig ville skapa barn på grund av förlossningsrädsla. 


    Jag vill få beviljad snitt eller avbryta graviditeten.
    Jag har träffat en bm som sa att ingen kan skriva ut remis innan vecka 25-29, men att hon känner ingen som blivit nekad. Det är inte sant! Jag har hört och läst flera historier om nekad snitt.
    På frågor om fosterdiagnostik, reagerade jon konstig. Hon avrådde att göra Nipf, sa att barnens papa ska vara med alla beslut om extra prover.
    Har någon lyckas få remiss till KS tidigare? 

  • Svar på tråden Kejsarsnitt på begäran och konstig upplevelse på mvc
  • Jemp
    Anilewe skrev 2024-12-26 14:37:13 följande:

    Är det så konstig att jag har hjort tidigt ul? 


    Jag har haft ont i magen på en sida och varit medveten att  kvinnor med endometrios har ökat risk för fel placering. Och jag har haft små blodig så jag har velat kola upp om jag är verkligen gravid. 


    Jag kommer från en land där det första man gör är ul och det är helt normalt och även rekommenderat.

    Att göra privata undersökningar är inte alls överdrivet när den offentliga sjukvård erbjuder inte allt. 
    Jag gör inte nu alla tester! Jag har frågat bara vilka vecka erbjuder de tester! 

    Jag har fått träffa en hel del läkare när jag har sökt hjälp vid endometrios eller migrän och har träffat en del okunniga ignorerande personer. 10 år sen fick jag träffa en antal gynekologer för att få remis att ta bort en polyp som fyllde hela livmodern. Alla tyckte det var ingen fara då jag ville inte skaffa barn då och hade ingen ont vid mens eller samlag. 
    Jag saknar förtroende till svensk sjukvård. Folk gör felbedömningar i varje yrke.

    Denna BM har även tagit upp i mitt journal att nästa BM som jag kommer träffa ska prata med mig ang. fösterdiagnostik. Jag har bara en känsla att jag har träffat någon med pro life åsikter som vill förhindra mig att eventuellt göra abort på grund av chromosom avvikelse. 

    Jag tror att vi har olika syn på allt detta för att vi har olika ursprung. Svenskarna har stort förtroende till myndigheter och överskattar ofta svensk sjukvård. Den är inte best i Europa. 

    Det bli kanske bättre om jag säger inget om privata undersökningar och gör det i hemlandet så det står inte någonstans i mitt journal, för att jag har valt att leva i en polisstat? 


    Men det är klart det måste stå i journalen att du vill prata fosterdiagnostik? Hur ska de annars kunna följa upp/tillgodose det du tycker är extra viktigt? (Utöver standard dvs). 


    Jag vet flera med utländskt påbrå so blivit oroliga att det är andra rutiner här. Det i sig är ju fullt förståeligt. Att saker står i journalen är inte lika med kritik.

  • Anonym (Jag)
    Anilewe skrev 2024-12-26 08:21:52 följande:

    Ja bor i Sverige 15 år, jobbar och betalar skatt och har aldrig varit arbetslös. Jag har rätt till samma vård som alla andra. Jag skulle helst betala för helt privat vård, men Sverige har inte riktigt det. 


    Att gå långa processer och behöva remiss överalt känns bara jobbigt. 

    Att få ul så sällan oroar också mig. Jag har gjöt tidig ul på Crocus (konstig ställe, men bara de hade tid) bara för att veta om fönstret finns på rätt plats. Det har varit för tidigt att se ett hjärta. Nu vet jag inte om den utvecklas rätt?. Jag orkar inte vänta till vecka 12 för ul.

    Hon var jätte snäll, men reagerade konstig på frågor om fosterdiagnostik. 


    Sen har jag också läst andra kvinnors berättelser att de har fått gråta ihjäl sig på detta mvc  på grund av förlösningsrädslan utan bli remitterad till aurora. 


    Jag vill byta men ja vet inte var ska jag gå och sen kommer kanske få konstiga bemötande på grund hennes anteckningar. 


    Hon tog blodtrycket genom en tjock tröjan så det var också konstig? Hur ska de hantera andra prover?


    Man brukar inte kunna boka tidigt VUL förrän efter vecka 7+0 om man bokar privat, just för att det inte ska vara för tidigt att se hjärtat. Enda gångerna man gör VUL tidigare är t.ex om man misstänker utomkvedshavandeskap eller om man går till en abortmottagning. Konstigt att det gick att boka VUL så tidigt. 


    Du kan såklart byta BM  om det inte känns bra med den här men jag tror inte du kommer bli remitterad till Aurora så här tidigt ändå. Och du kommer inte få något säkert besked om kejsarsnitt förrän mycket senare i graviditeten.

    Har varit med om att de tar blodtryck genom en tröja flera gånger , tror inte det är jättekonstigt.

  • Tow2Mater
    Du kan söka vård på vilken mottagning du vill i hela landet.

    Oftast behöver du en remiss från barnmorskemottagningen, men på vissa orter kan du kontakta mottagningen direkt.

    www.1177.se/Uppsala-lan/barn--gravid/forlossning/forberedelser-infor-forlossningen/forlossningsradsla/

    Prova sök med egenremiss till Aurora.

    Man ges abort på egen begäran men kan inte begära KS eller ens ett Aurorabesök överalt. Tragiskt.
  • Anilewe
    Anonym (Abort) skrev 2024-12-26 14:56:38 följande:

    Det handlar om att vara överdrivet orolig.. vet folk som varit det. Dom har varit hysteriska under graviditeten. 


    Åkt in till akuten tusen gånger i tron om att barnet inte lever. 

    När barnet väl kommer fortsätter det. samma oförmåga att hantera oro. Soc har sedan kopplats in och barnet jag blivit omhändertaget sedan innan 2 års ålder. När man försökt och försökt. Så det bästa om du inte vill ha med myndigheter att göra är att bete dig stabilt så det slipper agera 


    Det måste i stor sätt berå på varifrån kommer man. Här bor folk från olika länder och är vana till andra rutiner. I Sverige verkar regelbundna hälsotester inte vara normer för att förhindra utveckling av sjukdomar.


    Det ser ut att här i Sverige överreagerar man med anmäla allt till socialen. 
    Man anmäler anonim fol som man inte känner oftast av dålig uppfattning och utan skäl.

    Kvinnor i mitt hemland har tre obligatoriska ultraljud hos en gynekolog som är spec. i obstetrik. Man besöker en läkare ca en gång per månad och i 90% fall gör man ultraljud vid nästan varje besök. 


    Ingen antecknar psykisk ostabilitet när en gravid kvinna slutar känna rörelse och ber för unders. 

    Man brukar också gå till en gynekolog en gång per år bara för undersökning och kolla om allt är ok och det är normalt och rekommenderad. Celprov är fritt var tredje år, men rekommenderad varje år. Det finns också rekommendationer att kola blodvärden varje år. Här fått jag känna  mig som en  värsta hypokondrik hos de flesta läkare och jag har inte sökt vår varje år?

  • Anilewe
    Anonym (Jag) skrev 2024-12-26 15:28:08 följande:

    Man brukar inte kunna boka tidigt VUL förrän efter vecka 7+0 om man bokar privat, just för att det inte ska vara för tidigt att se hjärtat. Enda gångerna man gör VUL tidigare är t.ex om man misstänker utomkvedshavandeskap eller om man går till en abortmottagning. Konstigt att det gick att boka VUL så tidigt. 


    Det finns några ställen o Stockholm som erbjuder vul från vecka 6
  • Anonym (Jag)
    Anonym (O) skrev 2024-12-26 12:20:24 följande:

    Alla är rädda inför en förstagångsförlossning. Det är helt normalt och måste inte betyda att barnet måste skäras ut om det bedöms som ett sämre alternativ för barn och mor.

    Sen den överdrivna oron över att det antecknas i journalen om viktiga saker Ts berättar, som att pappan ännu inget vet. Det är inget konstigt det heller. 
    Ts vinklar det till att det är ett tvång och ett måste att berätta för pappan nu, nu nu. Nej det handlar om information till andra vårdgivare. Det är rätt viktig info om pappan vet eller ej. Det är hans barn också.
    Det betyder inte att ett tvång finns.

    Ts kanske skulle pröva terapi för all överdriven oro? Inte bara rädslan för en naturlig förlossning.
    Att betala för eget UL väldigt tidigt i graviditeten för att se att barnet ligger rättvänd? Det kan ändras. Att visa överdriven oro genom att vilja ta alla tester som går att göra redan innan pappan är informerad.
    Det är konstigt att det inte står ännu mer om denna oro och ångest i journalen anser jag.


    Jag undrar när det här att man ska ?Välja kejsarsnitt? eller  ?Ha rätt till kejsarsnitt? kom. Jag födde mitt första barn för 18 år sen, när jag själv var bara 18. Självklart var jag rädd för förlossningen men det fanns liksom inte på världskartan att man skulle försöka tjata sig till kejsarsnitt.. hade faktiskt inte en tanke på att jag inte skulle föda vanligt. Samma sak med andra som jag kände som var gravida samtidigt (gick i en grupp för unga mammor).

    Jag födde första barnet vaginalt men sen har jag gjort två snitt ,det första var akut. Ska snart göra mitt tredje men det är inget jag skulle vilja göra om jag inte behövde på grund av risken för komplikationer (har själv fått svårt blodtrycksfall av spinalbedövningen) och hur jobbigt det är och hur ont man har efteråt. 


    Säger inte att det aldrig borde beviljas utan medicinska skäl men det borde kanske inte vara en självklarhet så fort nån är rädd för att föda för precis som du säger är det helt normalt att vara rädd, det skulle nästan vara konstigt om man inte var det. Man borde först prova annat som att prata med någon och försöka bearbeta rädslan.

    Har en kompis som inte har barn än som sa att hon tror att hon kommer välja kejsarsnitt om hon får barn.. det är ju inte riktigt så det funkar. 


    TS verkar ju vara väldigt väldigt orolig överhuvudtaget, inte bara för förlossningen så det är nog verkligen en bra idé att hon pratar med en psykolog eller kurator, hoppas BM ordnar det. 

  • Anonym (Abort)
    Anilewe skrev 2024-12-26 15:41:04 följande:

    Det måste i stor sätt berå på varifrån kommer man. Här bor folk från olika länder och är vana till andra rutiner. I Sverige verkar regelbundna hälsotester inte vara normer för att förhindra utveckling av sjukdomar.


    Det ser ut att här i Sverige överreagerar man med anmäla allt till socialen. 
    Man anmäler anonim fol som man inte känner oftast av dålig uppfattning och utan skäl.

    Kvinnor i mitt hemland har tre obligatoriska ultraljud hos en gynekolog som är spec. i obstetrik. Man besöker en läkare ca en gång per månad och i 90% fall gör man ultraljud vid nästan varje besök. 


    Ingen antecknar psykisk ostabilitet när en gravid kvinna slutar känna rörelse och ber för unders. 

    Man brukar också gå till en gynekolog en gång per år bara för undersökning och kolla om allt är ok och det är normalt och rekommenderad. Celprov är fritt var tredje år, men rekommenderad varje år. Det finns också rekommendationer att kola blodvärden varje år. Här fått jag känna  mig som en  värsta hypokondrik hos de flesta läkare och jag har inte sökt vår varje år?


    Skillnaden är att i Sverige så är vården skattefinansierad. Vill du ha fler kontroller får du bekosta detta själv. I andra länder är man antagligen generös mot personer som har betalat sin försäkring men i Sverige får du vård för sådär 100-250 Kronor per besök upp till lite mer än 1000 kronor om året. 


    Uppvisar Du misstro till myndigheter och liknande kan även detta leda till oro. Man anser väl att folk som inte har något att dölja har inga problem. 


    Det finns inga garantier när det kommer till barn. Sjukdomar och funktionsnedsättningar kan man inte alltid se på blodprov eller ultraljud. Min tjejkompis fick barn när hon var under 25. Barnet var svårt sjukt. Ingen visste detta innan trots kontroller. Barnet dog sedan när det var 5 år. Kroppen orkade inte mer. Detta gick inte att förutspå. Vissa vår syrebrist vid födseln och får hjärnskador. 


    Men vill du inte ha barnet så finns ju abort. Du gillar inte att BM är positiv till att man föder, att hon vill att man säger ja till livet. Vill du ha barnet eller inte? 

  • Anonym (Jag)
    Tow2Mater skrev 2024-12-26 15:39:19 följande:
    Du kan söka vård på vilken mottagning du vill i hela landet.

    Oftast behöver du en remiss från barnmorskemottagningen, men på vissa orter kan du kontakta mottagningen direkt.

    www.1177.se/Uppsala-lan/barn--gravid/forlossning/forberedelser-infor-forlossningen/forlossningsradsla/

    Prova sök med egenremiss till Aurora.

    Man ges abort på egen begäran men kan inte begära KS eller ens ett Aurorabesök överalt. Tragiskt.

    Är det tragiskt att man inte bara kan begära en stor operation som innebär ökad risk för både mamma och barn? Berätta gärna om någon annan operation som man bara får begära utan några medicinska skäl. Jag känner för att ta bort blindtarmen, inte för att jag behöver men jag är rädd för att den kanske kommer orsaka problem i framtiden så jag ska kräva att den tas bort.. Tycker du att det borde funka så? 

    Säger som sagt inte att man aldrig borde få göra kejsarsnitt utan medicinska skäl men det är helt rimligt att man inte bara kan ?begära? det utan att det är en process och att man försöker bearbeta rädslan först. 


    Har du problem med abortlagstiftningen i Sverige föreslår jag att du flyttar till ett annat land. Rätten till abort är en självklarhet här. 

  • Tow2Mater
    Anonym (Jag) skrev 2024-12-26 15:58:17 följande:

    Är det tragiskt att man inte bara kan begära en stor operation som innebär ökad risk för både mamma och barn? Berätta gärna om någon annan operation som man bara får begära utan några medicinska skäl. Jag känner för att ta bort blindtarmen, inte för att jag behöver men jag är rädd för att den kanske kommer orsaka problem i framtiden så jag ska kräva att den tas bort.. Tycker du att det borde funka så? 

    Säger som sagt inte att man aldrig borde få göra kejsarsnitt utan medicinska skäl men det är helt rimligt att man inte bara kan ?begära? det utan att det är en process och att man försöker bearbeta rädslan först. 


    Har du problem med abortlagstiftningen i Sverige föreslår jag att du flyttar till ett annat land. Rätten till abort är en självklarhet här. 


    Jag bor i ett land där jag är nöjd med att kunna välja KS och den abortlagstiftning som finns. Därför tycker jag synd om TS som inte kan det. Rädsla är definitvt medicinsk orsak. Och att måsta gå med ångest i veckor eller månader innan man ges ett Aurorabesok är ju sjukt.

    Du kan operera ögon utan att först måsta ha glasögon.
    Du kan sterilsera dig utan att först måsta använda p-piller/p-stav.

    Ett planerat KS är inte en farlig operation. Riskerna är inte stora, och bara lite annorlunda än de risker som finns med vanlig förlossning.
  • Anilewe
    Anonym (Abort) skrev 2024-12-26 15:49:54 följande:

    Skillnaden är att i Sverige så är vården skattefinansierad. Vill du ha fler kontroller får du bekosta detta själv. I andra länder är man antagligen generös mot personer som har betalat sin försäkring men i Sverige får du vård för sådär 100-250 Kronor per besök upp till lite mer än 1000 kronor om året. 


    Vissa vår syrebrist vid födseln och får hjärnskador. 


    Syrebrist och hjärnskador uppstår oftast vid svårs förlösningar och oftast induktioner när de vägrar göra akut snitt. Såna skador uppstår ganska när de använder en sugklocka. 


    Min kollega fick föda sitt första barn på nästa 4,7 kg och de vägrade göra KS. Hennes förlossning tog mer än två dagar och slutade med sugklockan. Barnen var skadad och hon tappade mycket blod. Hon fick värsta skador i underlivet och de fick sy henne på en operation sal i mer en en timmer. Hon känner förfarande konsekvenserna av denna förlösning. 


    Det är ok att inte allt är finansierat av staten, men kan man inte förhindra folk att få hjälp av privat vård!


    Eller nejj? här ska alla vara lika?

Svar på tråden Kejsarsnitt på begäran och konstig upplevelse på mvc