TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-24 08:58:54 följande:
Vi borde minska inflödet. Vi har en stor invandring idag. Det rör sig om anhöriga, arbetskraft och studenter. Samt en del asylsökande. Vi skulle behöva ett mindre inflöde under några år, komma ikapp med bostäder och svenskundervisning.
Om man tar siffrorna för jan-juni för 2025 och dubblerar dem för att få årssiffrorna, så beviljas det
Uppehållsstånd för asylsökande för 11 300 personer.
Uppehållstillstånd för anknytning för 24 500 personer.
Uppehållstillstånd för arbete, för personer som kommer från andra länder än EU/EES-länder är 25 500
För studier beviljas 15 000 uppehållstillstånd.
Förutom detta så kommer det människor från EU/EES länder för att arbeta, men så länge vi är med i EU/EES gäller lagen om fri rörlig arbetskraft mellan länderna inom området, så kan Sverige inte reglera den (10 500 personer). Vi själva kan ju fritt arbeta i de andra länderna.
Regeringen förbereder ytterligare skärpta bestämmelser för anknytningsinvandring som ska presenteras i augusti för riksdagen, efter vad jag förstår. Med bl.a. DNA-prov för att styrka släktskap och skärpta försörjningskrav med sjukförsäkring mm. Så siffran för ankytningsinvandring kommer därför att gå ner.
Min kommentar är att siffran för uppehållstillstånd för arbetskraft från andra länder än EU/EES är rätt hög. Alla dessa männikskor kan inte vara gästforskare/vetenskapsmän eller extremt högt specialiserade ingenjörer eller läkare.
(De flesta högt specialiserade forskare o dylikt kommer troligtvis ändå inte att stanna, Sverige är bara ett led i deras karriär.)
Vi kan idag hämta specialstarbetskraft från hela EU/EES. Vi behöver bara ett smalt inflöde av den allra mest specialiserade arbetskraften, utöver det. Inga exempelvis vanliga ingenjörer. Om vi vill gynna vår egen arbetskraft inom EU-området.
När det gäller beviljade uppehållstillstånd för studier så betalar de eleverna mycket höga avgifter för att få ta del av en universitetsutbildning här (som idag dessutom inte alltid håller måttet ). Studenterna återvänder sedan hem.
En del svenska studerar på samma villkor i länder utanför EU idag. Studenters och forskarstudenters fria rörlighet är bra på flera sätt. Forskningen och arbetslivet är internationellt och behöver vara det för att nå resultat Vi behöver också internationellt orienterade svenskar i vår egen forskning och i näringslivet.
Att människor kan få asyl, exempelvis de som är aktivt motståndare till diktatorer i sina hemländer, är viktigt. Det är att stötta demokratisk utveckling, så som vi gör när vi stöttar demokratin i Ukraina.
Demokratin hotas ganska hårt numera i många delar av världen. De andra demokratiska länderna är våra vänner i mycket. I allt från utbyte av teknologi till synen på att länders nationella gränser ska respekteras. De är positiva till en värld som är reglerad av internationella avtal och regler, inte av militärmakt. Demokratier startar sällan krig.