Anonym (Tufft nu) skrev 2025-08-10 18:18:57 följande:
Väldigt intressant att höra det från din sida.
Säkerligen finns det en mental makt grundat sedan hennes uppväxt men det är inget hon berättat om. Hon skulle aldrig förmå sig att sätta sig upp emot honom oavsett vad. Hon är för övrigt väldigt konflikträdd vilket också gör att hon helst undviker djupare samtal både mig och hennes pappa.
Det finns en ekonomisk makt däremot som gör att han styr över både frun och resten av familjen. Familjen kan ha familjemöten där pappan då ska stå i centrum. Här pratas det om huruvida pappa ska använda sina pengar eller inte. Han vill få in åsikter från samtliga i rummet. Men detta är i regel bara ett spel. Han tar ändå sina egna beslut i slutändan eller så händer det ingenting alls.
Tyvärr så är det lika här, hon står bara tyst när spydigheten visar sig och vill helst inte att jag tar upp det i samtal senare. Locket på.
Hon har inte sagt det men om hon skulle säga ja till en flytt så har jag en känsla av att min sambo skulle känna att hon sviker sin pappa.
Det där låter helt stört! Som att han njuter av att visa sin makt och sin snedknullade hemska personlighet för alla i och omkring familjen.
En jävel som tror att han är bäst och gärna drar andra människor i smutsen för att han tror att han framstår som bättre då. Vilken loser!
Hoppas frun begär skilsmässa och barnen tar avstånd tills han bättrat sig, om det ens är möjligt.