• Svar på tråden Sockerpullornas tråd
  • JFL
    Solaika skrev 2008-05-14 23:48:42 följande:
    Dom ville absolut inte ha äkta blommor. Men Fru Fogeby hjälper mig o gör rosor så det har löst sig.
    Vad jobbiga de är. Bra att du får hjälp då
    I ღ cakes
  • JFL
    greeneyes skrev 2008-05-15 22:41:09 följande:
    ankmor o maria: tack för tipsen, ska kika på glansen!  men ånga.. aldrig hört talas om?? tänkte främst till brättet på studenthattar, de är ju blanka..jag har inte varit inne på ett par dagar, har spenderat varje ledig sekund till att göra små blommor i määäääängder.. vilket jobb att sätta varje blomma separat på en egen tepjad tråd.. suck! är uppe i ca 180 st, har räknat ut att det behövs ca 500 st.. suck.. o jag har ju inte så jäääättemycket tid direkt, dottern har kommit in i den klassiska 8-månaderskrisen och kan därmed inte ens sitta i sin stol bredvid, utan ska sitta hos mig all sin vaken tid (o kinkar ändå.. haha).. men åh, vad fina blommorna blir ... jag lyckades förresten styra in henne på en lilarosa som är SQ:s cyklamen istället för sån där ljus syrenlila myyycket finare!
    Men kan du inte testa med att pensla med äggvita på brättet när det är gjort, det borde göra det glansigare, även när det har torkat.

    Inom konditorivärden finns glansspray, konstigt att det inte går att köpta inom hobbytårtvärden....

    Oj så många blommor du gör . Jösses. Hoppas hon inser vilket arbete du lägger ner på tårtan.
    MariaX m 2 skrev 2008-05-16 16:08:32 följande:
    Så, nu är helgens *som-nästan-inte-blev* tårtor färdiga . Men borde jag haft nåt mer på, tycker att det fattas nåt...? Hon har gula rosor i buketten, kanske skulle göra nåt med det... men jag vill ju inte ha för mkt heller... suck. Vad tycker ni?
    Jättevackra. Kanske en gul rosenknopp hade passat om hon hade rosor i buketten? Men detta duger bra. Buketten är fantastisk och spritning underbar. Lyfter hela tårtan.
    I ღ cakes
  • JFL

    JAAAAAA nytt datum!!!

    Har inte bokat in övriga semestrarna än på jobbet, bara semestern i augusti, så jag kan inte lova att jag kan i juli, men det borde gå. Jag vet att jag defenitivt inte kan i i aug iallafall

    Fyll i ditt namn efter de datum du kan!

    18-20 Juli : Tussa, MariaX, Ankmor, JFL

    25-27 Juli: Tussa, MariaX, Ankmor, JFL

    1-3 Augusti: Tussa, MariaX

    8-10 Augusti: Tussa, MariaX, Ankmor


    I ღ cakes
  • Tussa76
    JFL skrev 2008-05-18 17:28:21 följande:
    JAAAAAA nytt datum!!! Har inte bokat in övriga semestrarna än på jobbet, bara semestern i augusti, så jag kan inte lova att jag kan i juli, men det borde gå. Jag vet att jag defenitivt inte kan i i aug iallafall Fyll i ditt namn efter de datum du kan! 18-20 Juli : Tussa, MariaX, Ankmor, JFL 25-27 Juli: Tussa, MariaX, Ankmor, JFL1-3 Augusti: Tussa, MariaX8-10 Augusti: Tussa, MariaX, Ankmor
    JA, JA, JAAA!! Skulle ju vara SÅ superkul om du kunde komma! Du är ju verkligen en "ursockerpulla" ju!!
  • MariaX m 2
    JFL skrev 2008-05-18 17:23:23 följande:
    Jättevackra. Kanske en gul rosenknopp hade passat om hon hade rosor i buketten? Men detta duger bra. Buketten är fantastisk och spritning underbar. Lyfter hela tårtan.
    Tack Kyss!! Jag var inne på rosor men jag tänkte inte på att jag kunde tagit knoppar... Det hade nog varit fint Tyvärr såg nog ingen spritsningen, det var så pass skumt i lokalen. Men men, bruden ville ha det så, hon får väl kolla in korten här sen annars
    Jag ser dina drömmar sakta lossna från mitt liv...
  • Aiwendil
    18-20 Juli : Tussa, MariaX, Ankmor, JFL, Aiwendil

    25-27 Juli: Tussa, MariaX, Ankmor, JFL, Aiwendil

    1-3 Augusti: Tussa, MariaX, (Aiwendil osäkert ännu)

    8-10 Augusti: Tussa, MariaX, Ankmor
    Jag är mamma till en liten prins född 07-03-09
  • greeneyes

    hej tjejer!


    .. här kämpas det på med blommorna så fort jag får en stund ledig, lilltjejen har feber o är ännu mer krävande än vanligt men det är nog tyvärr så att hon som ska ha blommorna inte förstår vilket jobb det är - det brukar tyvärr vara så.. tur att det är kul i alla fall uppe i 300 st nästan..
    maria: superfin bröllopstårta, spritsningen var verkligen pricken över i:et!! *inspireras*
    Första datumet ser verkligen lovande ut!!:
    18-20 Juli : Tussa, MariaX, Ankmor, JFL, Aiwendil, Greeneyes

    25-27 Juli: Tussa, MariaX, Ankmor, JFL, Aiwendil

    1-3 Augusti: Tussa, MariaX, Greeneyes, (Aiwendil osäkert ännu)

    8-10 Augusti: Tussa, MariaX, Ankmor
    Blev mamma 070825 till en underbar dotter!
  • JFL
    tack

    Ja det vore kul att komma.
    Tussa76 skrev 2008-05-18 17:29:52 följande:
    JA, JA, JAAA!! Skulle ju vara SÅ superkul om du kunde komma! Du är ju verkligen en "ursockerpulla" ju!!
    I ღ cakes
  • Ankmor
    Tussa76 skrev 2008-05-18 13:19:26 följande:
    *fniss* Vad ska du göra  den 6-7 sept, eftersom du inte kan då???
    MariaX m 2 skrev 2008-05-18 14:18:59 följande:
    Då ska vi väl på tårtshow på tårtdecor??!! Jag ska det iaf !!
    rimmis skrev 2008-05-18 14:40:49 följande:
    Maria: Åh.. då kanske jag kommer att se er på tårdecor i september.. "Mitt" konditori ska skicka dit två stycken *ler*
    NÄhää, jag ska på min guddotters 1-års kalas uppe i Sorunda.
    Jag måste ju vara rättvis - när min gudson hade sitt 1-års kalas så var jag där , då måste jag ju vara med på min guddotters kalas också. eller hur?!
    Fler bloggar om Vita & Shabby hem finns i min pres!!
  • Tussa76
    Ankmor skrev 2008-05-18 23:33:17 följande:
    NÄhää, jag ska på min guddotters 1-års kalas uppe i Sorunda. Jag måste ju vara rättvis - när min gudson hade sitt 1-års kalas så var jag där , då måste jag ju vara med på min guddotters kalas också. eller hur?!
    Men... men... du skulle ju köra mej i rullstol???
    Det var ju du som frågade om jag ville följa med dej dit, och det är ju svårt om du inte ska dit... :-/
Svar på tråden Sockerpullornas tråd