• Felicia6

    Gbp=Gastric bypass

    Här pratas allt mellan himmel och operation.
    Vi har gemensamt att vi gjort, ska eller vill göra en gastric bypass, en s.k. viktoperation. Här kan du också ställa frågor om du är nyfiken, vi svarar bäst vi kan.
    1. Hur går man tillväga för att få en operation?
    • Man bokar ett läkarbesök på vårdcentralen, där ber man om att en remiss ska skickas till tillhörande sjukhus kirurgmottagning. Man kan också skicka en egenremiss. Man blir kallad till sjukhuset, där man får träffa läkarteam. Alternativt ringer och bokar tid på ett privat sjukhus, det går fortare men man får då bekosta det själv. (ca 120.000kr)

    2. Hur lång är väntetiden?
    • Kontakta det sjukhus du ska/vill opas på för bästa info.

    3. Vilka krav ställs på mig som vill göra en viktoperation?
    • BMI måste ligga runt 38-40• Allvarligt menande bantningsförsök skall ha gjorts med sakkunnig, personlig rådgivning. Operation får aldrig vara en förstahandsmetod.
    • Fetman måste ha varat ett antal år.
    • Man ska vara motiverad och förstå vad en operation innebär.
    • Man får inte ha psykiska besvär, missbruk eller uttalad matstörning som t.ex. bulimi.

    4. Kan jag aldrig äta gott igen?
    Jo, de kan man absolut. Skillnaden är att man måste lyssna på kroppen lite mera än förr.

    5. Graviditet
    GBP utgör inget hinder för graviditet men kroppen klarar inte av detta energimässigt första året efter operationen. De som önskar skaffa barn bör vänta ca ett år efter operationen tills vikten stabiliserats. Vid en graviditet bör man kontrollera sina värden lite extra, då näringsbrist kan förekomma

    Lite bra länkar man kan kolla in:
    www.orebroll.se/uso/pagewide____19582.aspx
    www.orebroll.se/uso/pagewide____19886.aspx
    www.vantetider.se/index.php?option=com_conten...
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m37045814.html

    Länk till gamla tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m36445875.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-20 07:47
    För er som vill vara anonyma har ni den här tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-4-46/m38392307.html
  • Svar på tråden Gbp=Gastric bypass
  • Sparkle

    medow skrev 2009-01-22 20:23:13 följande:


    Glömde fråga er.Blev ni alla måttade runt midjan innan op ??Mig glömde de men i måndags så hade jag 97 cm runt midjan .Vill minas att jag hade 122 cm innan op hemma måttet.
    dom mätte min midja vid bedömningen o då låg den på 126 cm o sist jag mätte (28/12) så låg den på 96cm så minus 30cm där
  • Miss Emelie

    Jennnie skrev 2009-01-21 23:15:37 följande:


    Miss Emelie skrev 2009-01-21 22:22:10 följande:
    Det är verkligen en stor skillnad, och jag har ju sett dig IRL också och vet att du är jättefin (såg dig en gång när du handlade på City Gross för ett halvår sedan kanske?)
    Jasså?? nu kommer det fram att man har en hemlig stalker*hehe* Men tack i alla fall=)
  • Miss Emelie

    lindarius skrev 2009-01-21 23:56:41 följande:


    Miss Emelie " Shit " vilken skillnad. Alltså jag vill också när man ser såna bilder som på dig. Då blir man bara så inspirerad att få den här operationen...Du är jätte fin tjejen..Samtidigt som jag ändå är tok rädd för att jag ska må pytonorm...
    Jag tänkte så här innan. Det kan inte bli värre än livet är nu. Så varför inte chansa. och kanske må hur bra som helst efter? låt inte din rädsla styra ditt liv!
  • sininen

    Det går inte alls någon bra med min nya matvanor. Nu får jag äta mjuk mat och så, det har gått bättre än sopp-veckan som var bara en enda stor röra. Men nu har jag blivit förkyld och sover mest om dagarna. :-S Och inte går jag ner nu något heller. Jag pendlar fortfarande mellan 93 och 94 och ibland går det till 95 tillochmed. Himla frustrerande.

  • LottaRos

    kattazz: Jag gjorde inte min operation privat så jag vet faktiskt inte.
    Landskrona köpte 150 operationer av Vitaklinikerna i Lund (som opererade i Kristianstad) och jag hade turen att få en av de allra sista tiderna!

    Men allt lär ju gå väldigt mycket snabbare när det görs privat!
    Lycka till!

  • LykkesMamma
    LottaRos skrev 2009-01-22 23:56:06 följande:
    kattazz: Jag gjorde inte min operation privat så jag vet faktiskt inte.Landskrona köpte 150 operationer av Vitaklinikerna i Lund (som opererade i Kristianstad) och jag hade turen att få en av de allra sista tiderna!Men allt lär ju gå väldigt mycket snabbare när det görs privat!Lycka till!
    Ok! Tack!
    Jag ska dit nu idag kl 13....Sen är operationen uppe på Sofiahemmet! Jag kommermed mer information i morgon!
  • Lils

    Fick veta av min kirurg att jag skulle få bli opad inom 3 månader, självklart blev jag jätte glad JIPPIE. Men pratade med op planeraren hon sa 4-5 månader Jag blir så less... Jag ska opas på Danderyds sjukhus är det någon annan här som har eller ska opas där???
    Det är konstigt det här jag har alltid varít väldigt obekväm med mig själv men nu när jag fått godkännt för op så kan jag knappt titta mig i spegeln. Nu står det ju svart på vit jag måste ha hjälp med min vikt jag klarare inte det själv (Lite nerväderande) Men jag är glad att jag också kommer komma till andra sidan som jag längtat i så många år efter.....

  • Anna Paulita
    jeatea skrev 2009-01-22 21:12:54 följande:
    Gammalt avsnitt av big medicine TRÅKIGT måste ha blivit någon miss för det där har man redan sett blä
    Ja, det var trisst. Jag såg på Generation fett istället och blev väldigt illa till mods. SÅ hemskt. :(
  • caropia
    Anna Paulita skrev 2009-01-23 09:02:49 följande:
    Ja, det var trisst. Jag såg på Generation fett istället och blev väldigt illa till mods. SÅ hemskt. :(
    Ja fy vad otäckt det var, tyckte så synd om hennes barn! Fundersam
  • jenny jens

    förstår inte hur man vill bli så tjock ?? en annan som lidit många åt.....
    alltså grneration fett...

    kram jenny

Svar på tråden Gbp=Gastric bypass