Romer
Jag vill veta mer om unga romers kultur och vanor, och hur de skiljer sig från den svenska resp traditionella romska kulturen.
Alla romer på fl! Berätta allt ni vet
Jag vill veta mer om unga romers kultur och vanor, och hur de skiljer sig från den svenska resp traditionella romska kulturen.
Alla romer på fl! Berätta allt ni vet
romani beauty skrev 2009-03-29 00:34:43 följande:
blir inte din man sur om du blandar tväten då??
varför tror du det?
Finns det några finska romer/zigenare i tråden?? *orkar inte läsa igenom allt*
romani beauty skrev 2009-03-29 00:57:04 följande:
Oj är det så?? Man måste alltså kasta sig ur sängen och gå och duscha direkt? Man kan inte ligga kvar och klappa katten? ta en cigg eller ett glas vatten? Shit vad jobbigt det låter...Följer verkligen folk det där när man bara är ensamma hemma innanför trygga väggar där ingen ser att man bryter lagen?
romani beauty skrev 2009-01-13 23:54:44 följande:
Så om du är ute nånstans och inte har nån tvättmöjlighet så kan du inte typ klia dig på knät??
De flesta trosinriktingarna har ju mer eller mindre skumma regler som man om man följer dem bak i tiden ändå kan härleda till att från början ha haft ett syfte som på den tiden fyllde en funktion. Exampelvis omskärelse, inte äta griskött och såna saker. Har du nån teori eller vetskap varifrån den där underkroppsregeln härstammar ifrån?
romani beauty skrev 2009-03-29 01:02:59 följande: