• Pucko Buffy

    Problem med sköldkörteln? Del 13

    Välkomna hit gamla och nya sköldpaddor.
    Gamla tråden stängs snart så jag startar en ny.

    Här diskuterar vi allt som rör sköldkörteln samt lite annat som rör himmel och jord.

    Den gamla tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m40704141.html

    Rätt värden:
    TSH = 0,2-4,0
    T4 = 9-19
    Trak = mindre än 1

    Bra länkar:
    www.thyroid.se
    www.karolinska.se/templates/DivisionStart____...

    Tidigare trådar:
    Del 1 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m9133340.html
    Del 2 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m11317459.html
    Del 3 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m14129027.html
    Del 4 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m17111361.html
    Del 5 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m20302895.html
    Del 6 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m23642893.html
    Del 7 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m26671239.html
    Del 8 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html
    Del 9 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html
    Del 10 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m34631999.html
    Del 11 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m37527189.html

  • Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 13
  • N i n n i e
    pilsa skrev 2009-06-13 20:23:23 följande:
    ingen som hade någon teori om min fråga,inte ens en liten:(
    jag svarade dig för några sidor sen! {#lang_emotions_smile} men är ingen expert!!!
  • Skruttis1979
    rudbeckia skrev 2009-06-13 11:19:56 följande:
    Nufsan: Det tar minst 4 veckor innan värdena har stabiliserat sig efter en höjning
    ojdå... min läkare skyndade på processen så när jag fick höjt för ca 2,5 vecka sen, skyndade han på mig så jag skulle ta nya prover redan i torsdags. Det har då gått 2 veckor sen sist (eller tre jag minns inte men iaf inte fyra veckor).

    Då kommer ju mina provsvar visa för lågt nu också då, om inte höjningen "registrerats" av kroppen än så att säga. Så höjer han min dos nu kanske den blir för hög... Känns skumt.
  • pilsa

    Ninnie,tack för ditt svar,Min läkare har ökat dosen får se om jag kommer må bättre eller sämre.

  • rudbeckia
    Skruttis1979 skrev 2009-06-13 22:06:47 följande:
    ojdå... min läkare skyndade på processen så när jag fick höjt för ca 2,5 vecka sen, skyndade han på mig så jag skulle ta nya prover redan i torsdags. Det har då gått 2 veckor sen sist (eller tre jag minns inte men iaf inte fyra veckor). Då kommer ju mina provsvar visa för lågt nu också då, om inte höjningen "registrerats" av kroppen än så att säga. Så höjer han min dos nu kanske den blir för hög... Känns skumt.
    Läkaren få en riktlinje på vilket håll det drar åt, har du fortfarande väldigt felande värden efter 2-3 veckor så bedömer han nog dig rätt så du kan vara lugn. För mig så upptäckte de att min doshöjning var för hög efter 3 veckor för mina värden hade redan hunnit sjunka för lågt på den korta tiden, TSH 7,4 till 0,28, och hade jag fortsatt att äta den höga dosen så hade de sjunkit ännu mer.
  • Förstamaj79

    Hej igen...

    Förstår att ni har fullt upp med era egna diagnoser men har några frågor jag hoppas någon kan ta sig tid att svara på.

    På onsdag ska jag ta prover på sköldkörteln. Hur lång tid tar det innan man får svaret?
    Ni som har underproduktion, vad har ni haft för symptom?
    Är det någon i er släkt som haft detta?
    Vet någon ytterligare mer om ärftlighet?
    Vid ledvärk, är det främst vissa leder eller hur uppkommer det?

    Tacksam för svar....

  • kosmosblomman
    rudbeckia skrev 2009-06-13 11:19:56 följande:
    Nufsan:Det tar minst 4 veckor innan värdena har stabiliserat sig efter en höjning så det kan vara så att du börjar få lite för låga värden först nu där av hyper känningarna. Jag vet vad du menar med stressad osv har haft samma symtom när de höjde mig från 165,5 till 200 i ett steg men då var jag bara i v8.Om du ska på provtagning nu i veckan så kan du lugna dig, men säg till om att du vill ha svar snabbt och ligg på och ring om det dröjer. Det känns som om de nog kommer att sänka dosen till 125/150=137,5 var annan dag för dig. Men avvakta och se vad de säger, som sagt var så här sent i graviditeten behöver du inte vara så orolig, barnet producerar det den behöver själv så det ska inte vara någon fara, det är mer för din skull att du ska må bra när förlossningen startar.
    Jag har fått följande besked av min läkare: det kan ta upp till ett år !! innan det har blivit rätt värden..Nu ville jag inte va negativ, utan bara berätta vad jag fick veta..
  • rudbeckia
    kosmosblomman skrev 2009-06-15 19:17:20 följande:
    Jag har fått följande besked av min läkare: det kan ta upp till ett år !! innan det har blivit rätt värden..Nu ville jag inte va negativ, utan bara berätta vad jag fick veta..
    Du har så rätt att det kan ta mer än ett år att ställa in dosen rätt. Det jag syftade på är när du måste drastiskt höja din dos beroende på exempelvis graviditet så kan dom inte höja allt på en gång utan man får ta det i omgångar men det bör gå rätt fort.

    Det tog 11 månader för mig att ställa in dosen när de upptäckte hypon på mig, men då kunde höja långsamt ungefär var 4-8 vecka för att jag skulle må bra och då var det inte lika bråttom.
  • rudbeckia
    Förstamaj79 skrev 2009-06-15 15:08:52 följande:
    Hej igen... Förstår att ni har fullt upp med era egna diagnoser men har några frågor jag hoppas någon kan ta sig tid att svara på. På onsdag ska jag ta prover på sköldkörteln. Hur lång tid tar det innan man får svaret? Ni som har underproduktion, vad har ni haft för symptom? Är det någon i er släkt som haft detta? Vet någon ytterligare mer om ärftlighet? Vid ledvärk, är det främst vissa leder eller hur uppkommer det? Tacksam för svar....
    Menar du vanligt blodprov med TSH, T4 osv eller menar du en biopsi?
    Om det är blodprov så brukar det går rätt fort fast det beror på om det är på vårdcentralen eller på Endokrin du tar proverna. Endokrin brukar vara snabba och antingen har de ringt dig eller du har fått brev inom en vecka så fungerar det på Sahlgrenska i varje fall, vårdcentralen är långsammare. Tips fråga när du lämnar provet.
    Om du ska göra en biopsi så vet jag inte.

    Mina symtom var trötthet, trögtänkt, initiativlös, håravfall, symtom på depression, värk i fötterna osv. Jag har inte haft värk i lederna utan bara i mina fötter men det försvann bara några månader när jag började med Levaxin sen kom det tillbaka. Läkarna kom fram till jag hade låga värden av B12 men inte brist men de chansade på att värken berodde på det och sen November äter jag också B12 och sen dess har min värk i fötterna försvunnit.

    I min familj så är Hypotyreos ärftligt på min mors sida på den kvinnliga sidan.

    Hoppas någon mer kan ge dig lite info också.
  • Brunnsbo

    Någon mer som "bara" haft förhöjt TPO?

    Har gått i flera år och tagit prover då jag mått pyton. Provsvaren har visat normalt på T3 och T4. Men nu äntligen träffade jag en läkare som tog TPO och som var förhöjt. Fått levaxin 25 mg som jag fick höja till 50 mg men känner ingen skillnad.

    Vad är en normal dos och hur snabbt ska man höja?

    Vilka blir biverkningarna om man tar för hög dos?

    Tycker ni man ska träffa en specialist - eller räcker det med vårdcentralen?

  • Ellabus
    rudbeckia skrev 2009-06-15 21:58:59 följande:
    Menar du vanligt blodprov med TSH, T4 osv eller menar du en biopsi?Om det är blodprov så brukar det går rätt fort fast det beror på om det är på vårdcentralen eller på Endokrin du tar proverna. Endokrin brukar vara snabba och antingen har de ringt dig eller du har fått brev inom en vecka så fungerar det på Sahlgrenska i varje fall, vårdcentralen är långsammare. Tips fråga när du lämnar provet.Om du ska göra en biopsi så vet jag inte.Mina symtom var trötthet, trögtänkt, initiativlös, håravfall, symtom på depression, värk i fötterna osv. Jag har inte haft värk i lederna utan bara i mina fötter men det försvann bara några månader när jag började med Levaxin sen kom det tillbaka. Läkarna kom fram till jag hade låga värden av B12 men inte brist men de chansade på att värken berodde på det och sen November äter jag också B12 och sen dess har min värk i fötterna försvunnit.I min familj så är Hypotyreos ärftligt på min mors sida på den kvinnliga sidan. Hoppas någon mer kan ge dig lite info också.
    Lägger mig i lite här. Vad intressant att höra om värken i fötterna. Jag har samma problem (eller hade, hur man nu ska uttrycka det, nu är jag gravid och alla värden är upp-och-ner, men när jag var hyfsat stabil och ickegravid :) ), med kvarstående värk i fotlederna. Har funderat på b12 jag med, men tror inte att någon har tagit de proverna på mig, det vore nog värt att insistera på det kanske...

    Instämmer annars i de symptom rudbeckia har räknat upp, jag har också hypo, dvs underfunktion. När det var som värst hade jag ont i alla möjliga leder och kände mig rätt så stel. Tyckte dock att det var jobbigast att vara så otroligt trögtänkt, jag tappade ord och stakade mig när jag pratade, började fundera på om jag hade något annat fel på hjärnan också. Lyckligtvis så mår man ju bättre när man får Levaxin och hamnar på hyfsade nivåer igen. För min del finns ingen dokumenterad ärftlighet vad jag vet. Jag har alltid fått svar på mina prover (blodprover) inom en vecka, ofta snabbare, oavsett om de har lämnats på endokrin eller vårdcentralen.
Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 13